Valencia është një provincë e komunitetit autonom Komuniteti i Valencias, në Spanjë. Valencia ka një popullsi prej 2,566,474 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 10,763 km2.

Provinca Valencia
Provincia de València (Spanjisht)
Província de València (valencisht)
Population
 • Total2.566.474
Demonym(s)valencians

ReferimetRedakto

  1. ^ Population Figures referring to Municipal Register 1 January 2013 - Instituto Nacional de Estadística. (National Statistics Institute)

Lidhje të jashtmeRedakto