Sahan Dosova ose Sakhan Dosova (kazake: Сaxaн Дocoвa; 27 Mars 1879 – 9 Maj 2009) ishte një grua kazake me reputacion nga disa si gruaja më e vjetër që ka jetuar ndonjëherë.[1][2]

Pretendimi i jetëgjatësisëRedakto

Nëse data e lindjes që ajo ka pohuar (27 Mars 1879) është e saktë, Sahan do të kishte qenë 7009410620320000000♠130 vjet, e 43 ditë e vjetër në kohën e vdekjes së saj më 9 Maj, të vitit 2009. Kjo është tetë vjet më gjatë se Jeanne Calment, një grua franceze që vdiq në vitin 1997, e konfirmuar me jetëgjatësi më të gjatë në historinë, me moshë 122 vjet, e 164 ditë.

DyshimetRedakto

Rasti i Dosova-s për herë të parë u zbuluar gjatë një regjistrimi në Kazakistan. Megjithatë, ka dyshime në lidhje me pretendimet e bëra në emër të saj sepse ajo nuk e kam certifikatën e lindjes dhe ishte e zakonshme për njerëzit në atë kohë që të bëjnë vetë datën e tyre të lindjes.[1]

Një tjetër pikë e diskutueshme është se në kohën e ditëlindjes së 130 të saj të supozuar vajza e vetme e gjallë ishte 76 vjeç, që do të thotë se Dosova ka qënë 54 vjeç kur ajo e lindi atë.[1]

ReferimetRedakto

  1. ^ a b c Demytrie, Rayhan (9 prill 2009). "Kazakhstan's famous '130-year-old'". BBC. Marrë më 2009-04-10. Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Stewart, Will (25 mars 2009). "Is this woman really as old as the LIGHT BULB? 'Oldest person in the world' set to celebrate her 130th birthday". Daily Mail. Marrë më 2009-04-10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)