Salamanca është një provincë e komunitetit autonom Castile dhe León, në Spanjë. Salamanca ka një popullsi prej 352986 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 12349.95 km2.

Provinca Salamanca
Popullsia
 • Gjithsej352.986
Emri i banorëvespanjisht: [Salmantino/a, Charro/a] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto