Saldes është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Berguedà, të provincës Barcelona, në Katalonia. Saldes ka 336 banorë (2007), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 66.4 km2.

Saldes
Komunë
noform
Pedraforca from the belfry of Saldes
Vendndodhja
Saldes is located in Spanjë
Saldes
Saldes

Koordinatat: 42°14′V 1°44′L / 42.233°V 1.733°L / 42.233; 1.733

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Barcelona
Qarku Berguedà
Kryetari i Bashkisë Maria Dolors Gonzalez Dana
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 66.4 km2
Lartësia 1215 m (m.n.d.)
Popullsia 336 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Saldenc, Saldenca
Zona Kohore UTC+1

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  •   Commons: Saldes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale