Berguedà është komarka (qark) në provincën Barcelona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 40555 banorë (2013), dhe një sipërfaqe prej 1182.5 km2.

Berguedà
Location of Berguedà
Popullsia
 • Gjithsej40.555

Komunat Redakto

Avià, Bagà, Berga, Borredà, Capolat, Casserres, Castell de l'Areny, Castellar de n'Hug, Castellar del Riu, Cercs, L'Espunyola, Fígols, Gironella, Gisclareny, Guardiola de Berguedà, Gósol, Montclar, Montmajor, La Nou de Berguedà, Olvan, La Pobla de Lillet, Puig-reig, La Quar, Sagàs, Saldes, Sant Jaume de Frontanyà, Sant Julià de Cerdanyola, Santa Maria de Merlès, Vallcebre, Vilada, Viver i Serrateix

Referimet Redakto

Lidhje të jashtme Redakto