Berguedà është komarka (qark) në provincën Barcelona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 40555 banorë (2013), dhe një sipërfaqe prej 1182.5 km2.

Berguedà
Komarka (qark)
Stema_figura
Stema
Bandera del Berguedà.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Barcelona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Berga
Komuna më e madhe Berga
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1182.5 km2
Popullsia 40555 banorë (2013)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

KomunatRedakto

Avià, Bagà, Berga, Borredà, Capolat, Casserres, Castell de l'Areny, Castellar de n'Hug, Castellar del Riu, Cercs, L'Espunyola, Fígols, Gironella, Gisclareny, Guardiola de Berguedà, Gósol, Montclar, Montmajor, La Nou de Berguedà, Olvan, La Pobla de Lillet, Puig-reig, La Quar, Sagàs, Saldes, Sant Jaume de Frontanyà, Sant Julià de Cerdanyola, Santa Maria de Merlès, Vallcebre, Vilada, Viver i Serrateix

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto