Shaban Sejdiu (Serbo-Kroatisht: Шабан Сејдиу; lindur më 6 maj 1959 në Shkup) është një ish mundës shqiptar nga Maqedonia.

Sejdiu lindi në BllacëJugosllavi dhe është me origjinë shqiptare. Shaban Sejdiu, si pjesë e klubit "Liria", është trajnuar nga trajnerë të mirënjohur si Mentaz Allajbegu dhe Hajrush Sinani, të cilët kishin trajnuar edhe munduësit Shaban Tërstena, Bajram Qorrolli, Abdulla Mehmeti, Mustaf Syla, Shend Kamberi dhe Adnan Elezi.[1]

Sejdiu morri pjesë në olimpiadat verore të viteve: 1976, 1980, 1984 dhe 1988.[2] Ai morri medalje të bronztë në olimpiadat e Moskës dhe Los Anxhelesit.

Vajza e tij, Altuna Sejdiu është një këngëtare e suksesshme në hapësirën shqip-folëse.

Referime

Redakto
  1. ^ "Ndahet nga jeta Mentaz Allajbegu (1946 -2014)". yllpress.com. Yll Press. 19 janar 2014. Marrë më 9 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Olympics". sports-reference. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2011. Marrë më 19 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)