Shoqata Ballkanike e Volejbollit

Shoqata Ballkanike e Volejbollit (Anglisht: Balkan Volleyball Association - BVA) është Shoqatë e cila përmbledh Federatat e Volejbollit të Ballkanit dhe e cila çdo vit organizon Gara Volejbolli dhe Vollejboll në Rërë, për volejbollistët dhe ekipet kombëtare të këtyre vendeve. BVA është e lidhur me FIVB dhe CEV. [1] [2]

VendetRedakto

No. Kodi Shteti Federata
1 ALB   Shqipëria Federata Shqiptare e Volejbollit
2 BIH   Bosnja dhe Hercegovina Odbojkaški savez Bosne i Hercegovine
3 BUL   Bullgaria Bulgarska Federatsiya Volejbol
4 MNE   Mali i Zi Odbojkaski Savez Crne Gore
5 GRE   Greqia Elliniki Omospondia Petosferiseos
6 KOS   Kosova Federata e Volejbollit e Kosovës
7 MKD   Maqedonia e Veriut Odbojkarska Federatsija Na Makedonija
8 MLD   Moldavia Fédération de Volleyball de la Republique de Moldavie
9 ROU   Rumania Federatia Romania de Volei
10 SRB   Serbia Odbojkaški Savez Srbije
11 TUR   Turqia Turkiye Voleybol Federasyonu

DrejtuesitRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto