Sistemi i OKB-së përbëhet nga OKB-ja, organet ndihmëse të saj (duke përfshirë edhe fondet dhe programet që administrohen ndaras), agjencitë e specializuara, dhe organizatat e lidhura. Krerët ekzekutiv të disa organizatave të Sistemit të OKB-së dhe Organizatës Botërore të Tregtisë, e cila nuk është zyrtarisht pjesë e Sistemit të OKB-së,[1][2][3] kanë ulëse në Bordin për Koordinim të Krerëve Ekzekutiv të Sistemit të OKB-së (CEB).[4] Ky organ, i drejtuar nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, takohet dy herë në vit për të koordinuar punën e organizatave të Sistemit të OKB-së.[5][6] Disa nga organizatat e Sistemit të OKB-së datojnë para themelimit të OKB-së në vitin 1945 dhe janë trashëguar pas shpërbërjes së Lidhjes së Kombeve.

Zyra e OKB-së në Gjenevë (Zvicër) është qendra e dytë më e madhe e OKB-së, pas selisë së OKB-së në (New York).
Struktura e OKB-së.


ReferimetRedakto

  1. ^ "NGLS Handbook". United Nations Non-Governmental Liaison Service. Marrë më 28 janar 2013. The World Trade Organization (WTO) is not officially a part of the UN system ... Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "UN System of Organizations". United Nations Global Marketplace. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 mars 2013. Marrë më 28 janar 2013. ... the World Trade Organization, which is not part of the UN system. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "How to do business with the United Nations" (PDF). Ministria e Punëve të Jashtme të Polonisë. 2003. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 22 shkurt 2014. Marrë më 28 janar 2013. ... the World Trade Organization, which is not part of the UN system. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "The UN System, Chief Executives Board for Coordination". Unsceb.org. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 shkurt 2020. Marrë më 22 janar 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ http://portal.unesco.org/en/ev.php-URL_ID=32922&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201.html 
  6. ^ "Structure and Organization". Un.org. Marrë më 22 janar 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  • OKB – Faqja zyrtare