Slayer është një bend i muzikës thrash metal, i formuar në Huntington Park, California, USA, në vitin 1981, nga Jeff Hanneman e Kerry King. Slayer llogariten si një prej grupeve thrash metal të "katërshes së madhe", bashkë me Metallica, Anthrax dhe Megadeth.

Slayer
Slayerlive2.jpg
Të dhëna
PrejardhjaFlag of the United States.svg Huntington Park, California, USA
ZhanretThrash metal
Speed metal
Heavy metal
Vitet aktive1981 -
Shtëpitë diskografikeAmerican Recordings
Def Jam Records
Metal Blade Records
BashkëpunimetExodus
Fantômas
Grip Inc.
Testament
The Truth About Seafood
Faqja e internetitslayer.net
AnëtarëtTom Araya
Jeff Hanneman
Kerry King
Dave Lombardo
Ish-anëtarëtPaul Bostaph
Jon Dette
Tony Scaglione

PersoneliRedakto

Anëtarët aktualëRedakto

Anërarët e mëparshëmRedakto

DiskografiaRedakto

Studio albumeRedakto

EP/Box SetRedakto

DVD/Live albumeRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.