Slayer është një bend i muzikës thrash metal, i formuar në Huntington Park, California, USA, në vitin 1981, nga Jeff Hanneman e Kerry King. Slayer llogariten si një prej grupeve thrash metal të "katërshes së madhe", bashkë me Metallica, Anthrax dhe Megadeth.

Slayer
Background information
OrigjinaShtetet e Bashkuara të Amerikës Huntington Park, California, USA
ZhanretThrash metal
Speed metal
Heavy metal
Vitet aktik1981 -
LabeliAmerican Recordings
Def Jam Records
Metal Blade Records
Antar/ëtTom Araya
Jeff Hanneman
Kerry King
Dave Lombardo
Anëtarët e kaluarPaul Bostaph
Jon Dette
Tony Scaglione
Websiteslayer.net

Personeli Redakto

Anëtarët aktualë Redakto

Anërarët e mëparshëm Redakto

Diskografia Redakto

Studio albume Redakto

EP/Box Set Redakto

DVD/Live albume Redakto

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto