Megadeth është një bend i muzikës thrash metal, i formuar në Los Angeles, USA, në vitin 1983, nga lideri historik Dave Mustaine. Megadeth llogariten si një prej grupeve thrash metal të "katërshes së madhe", bashkë me Metallica, Anthrax dhe Slayer.

Megadeth
Megadeth at Sauna crop.jpg
Megadeth
Informacione
PrejardhjaFlag of the United States.svg Los Angeles, California, USA
ZhanriThrash metal
Speed metal
Heavy metal
LabelCombat Records
Capitol Records
Sanctuary Records
Roadrunner Records
Vite aktiv1983 -
Bashkëpunim(e) meMetallica
MD.45
Cacophony
Savatage
Eidolon
Anëtarët
Dave Mustaine
Glen Drover
Shawn Drover
James LoMenzo
Ish-anëtarët
David Ellefson
Marty Friedman
Nick Menza
Gar Samuelson (i vdekur)
Chris Poland
Chuck Behler
Jeff Young
Jimmy DeGrasso
Al Pitrelli
James MacDonough
Lee Rausch
Dijon Carruthers
Kerry King
Greg Handevidt
Webfaqja
megadeth.com

PersoneliRedakto

Anëtarët aktualëRedakto

DiskografiaRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.