Sezoni i dhjete i Smallville, një serial televiziv amerikan, u shfaq për here te pare me 24 shtator 2010 dhe do të ketë 22 episode.[1][2] Do te jete sezoni i dhjete dhe i fundit që do te shfaqet ne rrjetin televiziv The CW. Seriali përmban aventurat e hershme te Kriptonianit Klark Kent ndërkohe qe ai jeton ne qytetin fiktiv te Smallville, Kansas, gjate viteve përpara se te behej Superman.

Posteri promocional i sezonit 10

Kasti i rregullt gjate sezonit te dhjete përfshin Tom Welling, Erica Durance, Justin Hartley, Cassidy Freeman dhe Allison Mack.[2][3] Anëtaret e kastit origjinal John Schneider, Annete O'Toole dhe John Glover u rikthyen pjesërisht ne sezonin 10 si Johnathan Kent, Martha Kent dhe Lionel Luthor respektivisht, ndërsa Michael Rosenbaum do te rikthehet për serine e fundit.

Sezoni i fundit i serialit, sezoni 10 vazhdon romancën e zhvilluar ndërmjet Klark Kent dhe Lois Lane ne sezonin e nënte, si dhe vazhdimi i aventurave te Klarkut, dhe zhvillimi i identitetit superheroik "Superman". Premiera e sezonit u ndoq nga 2,98 milionë shikues amerikane. Finalja e serialit do te shfaqet me 13 Maj 2011. Nga fundi i këtij sezoni, Smallville është bere seriali televiziv fantastiko-shkencor me i gjate në Shtetet e Bashkuara.

Aktoret Redakto

Episodet Redakto

Numri i episodit # Titulli Drejtuar nga Shkruar nga Data e daljes ne SHBA[4] Prodhimi
code[5]
Shikues amerikane (milione)
196 1 Lazarus Don Whitehead & Holly Henderson Kevin Fair 24 shtator 2010 3X6001 2.98[6]
197 2 "Shield" Glen Winter Jordan Hawley 1 tetor 2010 3X6002 2.38[7]
198 3 "Supergirl" Mairzee Almas Anne Cofell Saunders 8 tetor 2010 3X6003 2.30[8]
199 4 "Homecoming" Jeannot Szwarc Brian Peterson & Kelly Souders 15 tetor 2010 3X6004 3.19[9]
200 5 "Isis" James Marshall Genevieve Sparling 22 tetor 2010 3X6005 2.60[10]
201 6 "Harvest" Turi Meyer Al Septien & Turi Meyer 29 tetor 2010 3X6007 2.96[11]
202 7 "Ambush" Christopher Petry Don Whitehead & Holly Henderson 5 Nentor 2010 3X6006 2.63[12]
203 8 "Abandoned" Kevin Fair Drew Landis & Julia Swift 12 Nentor 2010 3X6008 2.90[13]
204 9 "Patriot" Tom Welling John Chisholm 19 Nentor 2010 3X6009 2.60[14]
205 10 "Luthor" Kelly Souders Bryan Q. Miller 3 dhjetor 2010 3X6010 2.76[15]
206 11 "Icarus" Mairzee Almas Genevieve Sparling 10 dhjetor 2010 3X6011 2.55[16]
207 12 "Collateral" Morgan Beggs Jordan Hawley 4 Shkurt 2011 3X6012 2.37[17]
208 13 "Beacon" Mike Rohl Don Whitehead & Holly Henderson 11 Shkurt 2011 3X6013 2.32[18]
209 14 "Masquerade" Tim Scanlan Bryan Q. Miller 18 Shkurt 2011 3X6014 2.22[19]
210 15 "Fortune" Christopher Petry Anne Coffell Saunders 25 Shkurt 2011 3X6015 2.56[20]
211 16 "Scion" Al Septien Al Septien & Turi Meyer 4 Mars 2011 3X6016 2.18[21]
212 17 "Kent" Jeannot Szwarc Brian Peterson & Kelly Souders 15 prill 2011 3X6018 2.37[22]
213 18 "Booster" Tom Welling Geoff Johns 22 prill 2011 3X6017 2.35[23]
214 19 "Dominion" Justin Hartley John Chisholm 29 prill 2011 3X6021 1.99[24]
215 20 "Prophecy" Mike Rohl Bryan Q. Miller & Anne Cofell Saunders 6 Maj 2011 3X6019 2.00[25]
216 21 "Finale Pjesa 1" Kevin Fair Al Septien & Turi Meyer 13 Maj 2011 3X6022 2.97[26]
217 22 "Finale Pjesa 2" Greg Beeman Brian Peterson & Kelly Souders 13 Maj 2011 3X6021 2.97[26]

Prodhimi Redakto

Zhvillimi Redakto

Me 4 Mars 2010, The CW lajmëroi se Smallville do te kthehej për sezonin e tij te dhjete dhe te fundit, i cili do te ketë 22 episode.[27][28][29][30] Tom Welling, Erica Durance, Cassidy Freeman, Callum Blue, dhe Justin Hartley ishin te vetmit anëtare te kastit normal nga sezoni i kaluar qe u kontraktuan për sezonin e dhjete ; edhe pse Blue nuk u zgjodh për vitin e dyte te marrëveshjes së tij.[31][32] Statusi i Allison Mack ishte në dyshim pasi kontrata e saj nuk u rinovua përpara fundit te sezonit te nënte. Për ti dhëne fund dyshimeve, producenti ekzekutiv Brian Peterson i tha Entertainment Weekly's Michael Ausiello se ai ishte "shume optimist" se Allison Mack do te kthehej.[33]

Dalja zyrtare për shtyp e studios u prezantua me 20 Maj 2010 dhe u konfirmua se Smallville do te vazhdonte te premteve ne orën 8 pasdite. Dalja per shtyp nuk e perfshiu Mack në listën e aktoreve.[34] Me 21 Maj 2010, Mack dha një deklarate duke konfirmuar se ajo nuk do te kthehej si një aktore e rregullt, por do te kthehej për disa episode për ti dhëne fund historisë së saj.[35] Gjithsesi, ne Comic-Con 2010, Peterson deklaroi se pavarësisht mungesës se saj dhe numrit te kufizuar te episodeve, ajo do te mbetej një aktore e rregullt. Mack tha se shpresonte qe personazhi i Chloe-t do te mbahej te integriteti i saj ndërkohe qe shkrimtaret do te mbyllnin historinë e saj. Për aktoren, te shohësh se si personazhi i saj u rrit përgjatë viteve duke sakrifikuar gjerat qe donte për hir te miqve te saj, për me ne fund te përpiqet te plotësoje nevojat dhe dëshirat e saj, ka qene shume e rëndësishme për te. Tom Welling, i cili ishte një producent me kohe te pjesshme për sezonin 9, u lajmërua se do te jete një producent ekzekutiv për sezonin 10. Gjithashtu Welling u caktua te drejtoje 2 episode këtë sezon, dhe Justin Hartley do te drejtoje një episod.[36]

Historia Redakto

Souders dhe Peterson deklaruan se tema e sezonit 10 do te jete "përballja me fantazmat e se kaluarës dhe si efekti i te parit te se shkuarës te ndihmon te ecësh para ne te ardhmen".[36] Souders dhe Peterson gjithashtu kane zgjedhur qe mos ta fshijnë kujtesën e Loisit rreth sekretit te Klarkut, diçka qe e zbuloi ne finalen e sezonit 9. Lois do te ndihmoje Klarkun te beje atë që duhet bere te përmbushe fatin e tij pa i thëne atij se ajo e di.[36] Producentët kane thëne se do te ketë disa "twist and turns" përpara se ajo ti thotë Klarkut qe e di sekretin. Në qershor, Michael Ausiello konfirmoi se Tess Mercer do te "mishërohet sezonin tjetër",[37] pasi vdiq ne finalen e sezonit 9.[36] Ne fillim ndihmon Klarkun dhe Oliverin ne Kullën e Vrojtimit dhe një sekret nga e kaluara do te përcaktoje nëse ajo do te përfundoje ne anën e se mirës apo se keqes.[36] Fundi i Kloit do te thuhet gjithashtu "në një mënyre te përshtatshme për Kloin".[36] Ajo do te sakrifikoje veten për Oliverin, te cilit i thuhet se ajo është vrare.[36] Si pasoje, Oliveri do te kaloje një pjese te sezonit duke kërkuar Kloin, te zbuloje se kush fshihet pas vrasjes se saj.[36]

Ashtu si ne sezonin 8 dhe 9, do te ketë një personazh negativ kryesor. Producentët bene te ditur se Darkseid do ta përmbushe këtë rol ne sezonin final, por do te jete një mishërim ndryshe nga ai i librave Comic.[36] Ata shpjeguan se se prezenca e Darkseid do te ndihet gjate gjithë sezonit, por nuk do te shfaqet deri nga fundi ; ndryshe nga sezonet e tjera ku personazhi negativ ishte prezent qe nga fillimi. Pasuesit e bindur te Darkseid, Granny Goodness, Desaad, Glorious Godfrey, dhe te tjerë qe do te shfaqen gjate sezonit do te jene betejat e Klarkut. Darkseid do te shfaqen ne serine e pare te sezonit, por do te shfaqet ne forme me solide nga seria e trete.[38] Plani eshte se Darkseid merr kontrollin e shume prej personazheve.[38] Producentët ekzekutive donin gjithashtu te hidhnin nje sy te historia e Klarkut te Smallvillit ne serine e 200-te te serialit. Sipas Peterson, "episodi do te eksploroje pak nga e shkuara, e tashmja dhe e ardhmja. Ne hedhim një vështrim atje ku Klarku ka qene dhe gjithashtu atje ku ai eshte duke shkuar."[39]

Gjate diskutimeve se si seriali do te mbaronte, Peterson tha se grupi i krijimit kishte pasur shume ide per finalen qëkur seriali kishte filluar. Sipas Petersonit, ka një vizion qe krijuesit e serialit Miles Millar dhe Alfred Gough e zhvilluan dhe e ndanë me grupin gjate viteve. Pastaj ka edhe një ide nga Peterson dhe producentët ekzekutive te tanishëm. Producenti tha se episodi i fundit do te jete një kombinim i te gjitha këtyre vizioneve dhe se besonte qe nuk do te zhgënjente asnjë.[40] Gjithashtu, producentët thane se nuk duan te mbajnë gjë gjate këtij sezoni, por tu japin fansave atë që duan të shohin.[38]

Personazhet Redakto

Meqë është sezoni final i serialit, planet ishin që te sillnin te gjithë anëtaret e kastit te mëparshëm për një shfaqje te fundit. Welling ka shprehur dëshirën për te pasur Annette O'Toole (Martha Kent), John Schneider (Jonathan Kent), Michael Rosenbaum (Lex Luthor), Kristin Kreuk (Lana Lang), dhe Michael McKean (Perry White) përsëri. Welling gjithashtu tha se po bën gjithçka që mundet që te marre përsëri Michael Rosenbaum. Për Welling, Rosenbaum është i vetmi që mund te luaje Leks Luthorin. Ai tha se ajo që e frymëzoi Klarkun te behej Superman është kthimi i Leksit, dhe s'mund te ketë Superman pa te. Te 2010 Comic-Con, Welling tha se Rosenbaum e dinte rëndësinë e Leksit në serial dhe dëshiron te kthehet për finalen, por duhet te shtjellohen detajet. Welling gjithashtu tha se Lana mund te ketë një mbyllje nga fundi i sezonit.

U be e ditur me 30 qershor 2010 se John Schneider do te kthehej për premierën e sezonit, dhe do te xhironte gjithsej 3 episode gjete kthimit te tij në serial. Aido te rimarre rolin e tij në episodin "Kent", ku Klarku takon Xhonanatn Kent në një univers alternativ. Aktori do ta beje shfaqjen e tij te fundit në finalen e serialit, se bshku me John Glover dhe Annette O'Toole. Producentët gjithashtu punuan që te sillnin John Glover si Lionel Luthor, babai i Leksit, dhe ai do te kthehet për dy episode në fundin e nëntorit. Laura Vandervoort, që luan kushërirën kriptoniane te Klarkut, Karen, në sezonin 7 do te rikthehet për serine e trete te sezonit. Sipas Souders, Kara rikthehet në Toke me shume si "Supergirl" dhe me pak si "Kara". Souders supozon se meqë rikthimi i Kares është në një mënyre heroike, gjithashtu ajo shfaq aftesine e saj për te fluturuar botes, Kares do ti duhet te zhvilloje një identitet tjetër nëpërmjet syzeve, një parukeje dhe një emri te ri, Linda Lee Danvers. Gjithashtu ajo ndikon në zhvillimin e Supermenit te Klarku. Vandervoort e përshkruan rolin e saj në serial si te anasjelltë. Në sezoni 7, Klarku duhej ti mësonte Kares për fuqitë e saj dhe se si funksiononte bota, por kur ajo kthehet në Toke në sezonin 10, është ajo që edukon Klarkun dhe e ndihmon atë te shikoje se ku mund te marre idenë e Supermenit. Vandervoort shpjegoi se aftësia e Kares për te fshehur identitetin e saj te vërtete pas një parukeje brune dhe një pale syze bën që Klarku te kuptoje se është e mundur që edhe ai te krijoje një identitet tjetër. Me 22 Mars 2011 Michael Ausiello tha se Vandervoort do te kthehej për episodin e 20-e, te titulluar "Prophecy".

U konfirmua se James Marsters do te kthehej për episodin e 200-te. Marsters u shfaq për here te pare si Brainiac/Milton Fine në sezonin 5 dhe përsëri në sezonin 7. Ketë here, Marsters do te luaje Brainiac 5, versionin e Brainiac nga e ardhmja te cilin e krijoi Legjioni i Super-Heronjve, pasi e hoqën versionin origjinal te Brainiac nga trupi i Kloit në episodin "Legion" te sezonit 8. Gjithashtu, Michael Shanks dhe Jessica Parker Kennedy do te kthehen si Hawkman/Carter Hall dhe Plastique, përkatësisht, në episodin e dyte te sezonit 10. Hawkman u shfaq disi në serine e fundit te sezonit 9 ndërsa Plastique u pa për here te fundit në sezonin 8. Me 11 gusht u lajmërua se Michael Ironside dhe Peyton List do te ktheheshin për një episod në tetor. Ironside ka përformuar babanë e Loisit, Gjeneralin Sam Lane ; ndërsa List luajti motrën e Loisit, Lusi. Te dy personazhet janë pare për here te fundite në episode te ndryshme te sezonit 4. Me 7 shtator 2010 u be e ditur se Alan Ritchson do te rimerrte rolin e tij te Arthur Curry/Aquaman në nëntor.

Me 22 korrik 2010 Michael Ausiello tha se Cat Grant, një gazetare thashethemaxhie e Daily Planet në librat comic, do te shfaqej si partnerja e re e Klarkut gjate sezonit 10. Ausiello tha se Grant nuk do te hyje midis lidhjes se Klarkut dhe Loisit. Në fakt, Grant do te jete rivalja profesionale e Loisit dhe është konsideruar nga producentët si e kundërta e Loisit. Keri Lynn Pratt, që luan Grant, tha se personazhi i saj do te bjere në dashuri me Klarkun, gjë që do ta mërzisë Loisin me shume se do ta kërcënoje atë.

Në ketë sezon do te shfaqen antagonistet Granny Goodness, Desaad, dhe Glorious Godfrey. Lindsay Hartley luan një prej ndjekësve te tjerë te Darkseid, Mad Harriet, që punon për Granny Goodness.

Gjithashtu, Geoff Johns, i cili shkroi episodet për Legjionin e Super-Heronjve dhe Shoqërinë e Drejtësisë se Amerikës, do te shkruaje një episod duke prezantuar heronjtë Blue Beetle dhe Booster Gold. Në një interviste, Johns tha se versioni i Blue Beetle do te jete ai i Jaime Reyes, dhe Booster Gold do te modelohet sipas përshkrimeve te librave. Ai tha se kishte vendosur te prezantonte Blue Beetle dhe Booster Gold, bazuar në preferencat e tij.

Me 21 janar 2011 u be e ditur se Eric Martsolf u kontraktua si Booster Gold. Sebastian Spence u kontraktua si versioni Ted Kord i Blue Beetle dhe Jaren Brandt Bartlett si versioni i Jaime Reyes. Gjithashtu Teri Hatcher do te luaje mamanë e Loisit. Hatcher, e cila luajti Lois Lane për kater sezone në Lois & Clark : Aventurat e reja te Supermenit, do te shfaqet në një video te humbur që do ta gjeje Lois. Entertainment Weekly raportoi se Callum Blue do te kthehej për episodin e 19-e, "Dominion". Me 11 Shkurt 2011 Michael Ausiello tha se Rosenbaum me në fund pranoi te kthehej në serial. Rosenbaum u shpreh se rikthimi i tij ishte për fansat, duke thëne, "E vlerësoj te gjithë pasionin e tyre, pamëshiresinë e tyre dhe gjithashtu kërcënimet e tyre."

Mitologjia e Supermenit Redakto

Me një shfaqje te vogël te kostumit te Supermenit në finalen e sezonit 9, Peterson konfirmoi se kostumi do te kthehej dhe do te luante një rol te dukshëm në sezonin e fundit, madje deri në paraqitjen në skenën e fundit fare, kur Klarku e vesh. Producentët arritën te blinin kostumin e veshur nga Brandon Routh në Superman Returns. DC Comics ofroi kostumin e veshur nga Kristofer Riv, por Peterson shpjegoi se, "ai kostum nuk shkonte me boten tone." Welling i premtoi shikuesve te besuar se, "Qellimi ynë kryesor ketë vit është te kënaqim fansat dhe tu japim atyre shprese se Klarku do te behet Supermeni." Producenti ekzekutiv Kelly Souders tha se në mënyre që Klarku ta bënte ketë, ai duhet te ndeshej me gjerat e brendshme që e ndalojnë atë te një jete një "shprese frymëzuese". Klarku do te behet Supermen nga fundi i sezonit. Peterson shpjegoi, "Këtë vit... paleta e serialit do te shndritet dhe ajo që ai vesh... do te ndryshoje" ; Klarku do te përfundoje duke eksploruar fatin e tij dhe do te punoje te behet një hero.

Transmetimi Redakto

Premiera e sezonit 10 pati 2,98 milionë shikues, numri me i madh i shikuesve qe ka pasur te premteve ne The CW për me shume se dy vjet. Nga fundi i sezonit te dhjete, Smallville u be seriali televiziv fantastiko-shkencor me i gjate ne ShBA ; duke thyer rekordin botëror Guinness qe mbahej nga Stargate SG-1.

Referime Redakto

 1. ^ "The CW announces return dates for 'Gossip Girl', 'Vampire Diaries', 'Smallville,' and more!". ausiellofiles.ew.com. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2010. Marrë më 12 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "The CW Announces 2010-11 Schedule - TV Ratings, Nielsen Ratings, Television Show Ratings". TVbytheNumbers.com. 2010-05-20. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2010. Marrë më 2010-06-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Interview With Smallville Executive Producers Kelly Souders & Brian Peterson - Comic-Con 2010". KryptonSite. Marrë më 2010-07-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "MSN Episode Guide". MSN. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2008. Marrë më 12 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Shows A-Z - smallville on cw". TheFutonCritic.com. Marrë më 2010-05-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Gorman, Bill (27 shtator 2010). "Friday Finals: Supernatural Up; Dateline Down". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2010. Marrë më 27 shtator 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Seidman, Robert (5 tetor 2010). "Friday Finals: No Changes With 18-49 Ratings for Originals". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2010. Marrë më 5 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Gorman, Bill (11 tetor 2010). "Friday Final Ratings: Dateline, Outlaw, Good Guys, Supernatural Adjusted Down". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2010. Marrë më 12 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Seidman, Robert (18 tetor 2010). "Friday Final Ratings: Medium Adjusted Down, Smallville, Supernatural Hold Preliminary Ratings". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2010. Marrë më 19 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Gorman, Bill (25 tetor 2010). "Friday Final Ratings: Smallville Adjusted Up; CSI:NY, Dateline Adjusted Down". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2010. Marrë më 25 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Seidman, Robert (1 nëntor 2010). "Friday Final Ratings: The Great Pumpkin Rises". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2010. Marrë më 2 nëntor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Gorman, Bill (8 nëntor 2010). "Friday Final Ratings: What Would You Do?, 20/20, Blue Bloods Adjusted Up". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2010. Marrë më 8 nëntor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Seidman, Robert (15 nëntor 2010). "Friday Final Ratings: 20/20 Down a Tenth; Smallville Still Rocked w/Teri Hatcher". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2010. Marrë më 15 nëntor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Seidman, Robert (22 nëntor 2010). "Friday Final Ratings: CSI: NY Adjusted Down; School Pride Adjusted Up". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2010. Marrë më 23 nëntor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Gorman, Bill (6 dhjetor 2010). "Friday Final Ratings: No Adjustments For Smallville, Supernatural, Or Any Other Shows". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2010. Marrë më 6 dhjetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Seidman, Robert (13 dhjetor 2010). "Friday Final Ratings: 'Supernanny,' 'Primetime,' Adjusted Up; '20/20' Adjusted Down; No Changes for Smallville, Supernatural, & Others". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2010. Marrë më 14 dhjetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Seidman, Gorman (7 shkurt 2011). "Friday Finals: No Adjustments for 'Fringe,' 'Supernatural,' 'Smallville' or Any Other Show's 18-49 Ratings". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2012. Marrë më 8 shkurt 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Bill Gorman (12 shkurt 2011). "Updated TV Ratings Friday: 'Fringe' Falls Further, 'Smallville,' 'Supernatural,' Down; 'The Defenders,' 'CSI:NY' Hit Lows". TV By The Numbers. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2011. Marrë më 12 shkurt 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Seidman, Robert (22 shkurt 2011). "Friday Final Ratings: 'Blue Bloods' Falls; No Adjustments for 'Fringe,' 'Smallville' and 'Supernatural". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2012. Marrë më 22 shkurt 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Gorman, Bill (28 shkurt 2011). "Friday Final Ratings: 'CSI:NY' Adjusted Up; No Adjustments For 'Fringe,' 'Supernatural,' 'Smallville'". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2012. Marrë më 28 shkurt 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Seidman, Robert (7 mars 2011). "Friday Final Ratings: 'Smallville' Adjusted Down, 20/20 Adjusted Up". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2011. Marrë më 8 mars 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Seidman, Robert (11 prill 2011). "Friday Final Ratings: 'Fringe,' 'Chaos' and 'Kitchen Nightmares' Adjusted Up". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2012. Marrë më 19 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Seidman, Robert (25 prill 2011). "Friday Final Ratings: 'Smallville' Adjusted Up; 'Fringe' Stays at Series Low; 'Friday Night Lights' Adjusted Down". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2012. Marrë më 25 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Gorman, Bill (2 maj 2011). "Friday Final Ratings: 'Friday Night Lights,' Two Wedding Shows Adjusted Up; No Adjustments For 'Fringe,' 'Smallville,' 'Supernatural'". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2012. Marrë më 2 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Gorman, Bill (9 maj 2011). "Friday Final Ratings: 'Supernatural,' 'CSI:NY' Adjusted Up, No Adjustments To 'Fringe'". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2012. Marrë më 9 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ a b Seidman, Robert (16 maj 2011). >Twitter "Friday Final Ratings: 'CSI:NY,' 'Blue Bloods,' 'Friday Night Lights,' and 'Kitchen Nightmares Adjusted Up, No Adjustments To 'Smallville'". TV by the Numbers. Marrë më 16 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 27. ^ "Smallville Renewed By The CW For A Tenth Season - TV Ratings, Nielsen Ratings, Television Show Ratings". TVbytheNumbers.com. 2010-03-04. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2010. Marrë më 2010-05-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Tom Welling (2010-03-04). "Congratulations Superfans: Smallville Renewed for Season 10!". E! Online. Marrë më 2010-05-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Ausiello, Michael (2010-05-14). "Breaking: 'Smallville' to end next season | Ausiello | EW.com". Ausiellofiles.ew.com. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2010. Marrë më 13 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Schneider, Michael (19 maj 2010). ""Smallville" to end its run after next season". Variety. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2012. Marrë më 13 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Smallville Renewed for Season 10 - Today's News: Our Take". TVGuide.com. 2010-03-04. Marrë më 2010-05-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Smallville new cast: Callum Blue as Zod " Crushable". Crushable.com. 2009-06-26. Arkivuar nga origjinali më 31 maj 2012. Marrë më 13 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Ausiello, Michael (2010-05-03). "Exclusive: 'Smallville' boss 'very optimistic' Chloe will be back! | Ausiello | EW.com". Ausiellofiles.ew.com. Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2010. Marrë më 13 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "The CW Announces 2010-11 Schedule - TV Ratings, Nielsen Ratings, Television Show Ratings". TVbytheNumbers.com. 2010-05-20. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2010. Marrë më 15 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ Ausiello, Michael (2010-05-19). "'Smallville' exclusive: Allison Mack bids farewell (but there's a catch) | Ausiello | EW.com". Ausiellofiles.ew.com. Arkivuar nga origjinali më 22 maj 2010. Marrë më 13 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ a b c d e f g h i "9 Super Spoilers From Smallville's Day at Comic-Con". SeattlePI. 25 korrik 2010. Marrë më 26 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 37. ^ 5 1. "Tess Mercer To Be "Reincarnated" In Season 10". Comicbookmovie.com. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2011. Marrë më 15 qershor 2010. {{cite web}}: |author= ka emër shifror (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ a b c "Smallville Producer Talks the 10th & Final Season". TV Guide Magazine. Seattle PI. 23 shtator 2010. Marrë më 23 shtator 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 39. ^ Catriona Wightman (10 gusht 2010). "'Smallville' execs tease 200th episode". Fancast. Digital Spy. Marrë më 10 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ Bill Radford (10 shtator 2010). "Figures from the past resurface for final season of 'Smallville'". Colorado Springs Gazette. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2010. Marrë më 10 shtator 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)