Sonic Youth janë një grup i muzikës rok-indie dhe rok eksperimentale. Ata u themeluan në New York, ShBA) në vitin 1982 dhe u ndan më 2011.

Sonic Youth 2005
Sonic Youth 2011

Ky bend realizoi një muzikë, e cila ka pasur ndikim të madh në shumë grupe tjera të pavarura të muzikës. Këngëtari i grupit Nirvana Kurt Cobain ishte adhurues i tyre.

Anëtarët e tanishëm janë Thurston Moore, Lee Ranaldo, Kim Gordon dhe Steve Shelley.

Veprat muzikore Redakto

Albume

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Sonic Youth – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale