Sony Pictures Entertainment Inc. (e njohur më mirë si Sony Pictures) është një kompani argëtuese amerikane që prodhon, blen dhe shpërndan filma argëtuese (filma, shfaqje televizive dhe video të regjistruara) nëpër platforma të shumëfishta, që bën pjese e kompanis japoneze Sony.

Sony Pictures
Emri tregtar
Sony Pictures
Emri në gjuhën vendase
Sony Pictures Entertainment Inc.
Llojindihmës
Industriakinematofrafike
Themeluar nëdhjetor 21, 1987; 36 vite më parë (1987-12-21)
Zyrat qendrore,
Zona e shërbimit
botëror
Njerëzit kyç
Tony Vinciquerra
Production output
SHBA
Faqja e internetitsonypictures.com

Struktura e biznesit Redakto

Me seli në Culver City të Kalifornisë, SHBA, SPE përfshin studio të ndryshme dhe markat argëtuese, duke përfshirë Columbia Pictures, Screen Gems, TriStar Pictures dhe GSN.

Shënime Redakto

Sony Pictures Releasing u bë distributori aktual kinematografikë të Sony Pictures që nga viti 1994.

Lidhje të jashtme Redakto