South Bend, Indiana

qytet në Indiana, Shtetet e Bashkuara

South Bend është qytet dhe qendra e qarkutSt.Joseph, Indiana, SHBA.[1] Është qyteti i katërt më i madh në Indiana, dhe qendra e ekonomisë dhe kulturës në Indiana Veriore.

South Bend
Qytet
noform
Stadiumi i bejsbollit, South Bend
Flamuri_figura
Flamuri
Vendndodhja
South Bend is located in SHBA
South Bend
South Bend

Koordinatat: 41°40′21″V 86°15′19″P / 41.67250°V 86.25528°P / 41.67250; -86.25528

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Indiana
Qarku St.Joseph
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 108.30 km2
 •  tokësore 107.23 km2
 •  ujore 1.08 km2
Lartësia 211 m (m.n.d.)
Popullsia 101,166 banorë (2010)
 •  aglomerati 318,586 banorë
Dendësia 2,457.37 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1865
Zona Kohore (UTC-5)
Verore (UTC-4)
Kodi Postal 46601, 46604, 46612-46617, 46619, 46620, 46624, 46626, 46628, 46629, 46634, 46635, 46637, 46660, 46680, 46699
Prefiksi 574
Koordinatat 41° 40′ 21″ Veri

86° 15′ 19″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.southbendin.gov

GjeografiaRedakto

Sipas regjistrimit më 2010, sipërfaqja e qytetit ishte 108.46 km2, ku 107.38 km2 është tokë dhe 1.08 km2 është ujë.[2]

KlimaRedakto

Muaji korrik dhe gusht janë më të nxehta, ku temperaturat mesatare janë mbi 21 °C. Zakonisht, 42 ditë me stuhi çdo vit.[3] Janari është muaji ku bie më së shumti borë, zakonisht të regjistruar nga tetori deri në prill.[4]

Përkatësia etnikeRedakto

Sipas Anketës së Bashkësisë Amerikane të Zyrës së Regjistrimit të SHBA-ve për vitin 2013, u raportuan këto paraardhës: Afrikano-Amerikanë - 26%, Gjermanë - 14.8%, Irlandezë - 10.4%, Polakë - 8.2%, Anglezë - 5.0%, Amerikanë - 3.3%, Italianë - 2.6%, Hungarezë - 2.4%, Francezë - 2.0%, Holandezë - 1.4%, Suedezë - 1.1%, Belgë - 0.9%.

Kryetarët e BashkisëRedakto

Mayors of South Bend
Mayor Years Political party
William G. George 1865-1868 Republikanë
Louis Humphreys 1868-1872 Republikanë
William Miller 1872-1876 Republikanë
A.N. Thomas 1876-1878 Republikanë
Lucius G. Tong 1878-1880 Republikanë
Levi J. Ham 1880-1884 Demokratë
George W. Loughman 1884-1888 Republikanë
William H. Longly 1888-1892 Demokratë
David R. Leeper 1892-1894 Demokratë
D.B.J. Schafer 1894-1898 Republikanë
Schuyler Colfax III 1898-1902 Republikanë
Edward J. Fogarty 1902-1910 Demokratë
Charles L. Goetz 1910-1914 Demokratë
Fred W. Keller 1914-1918 Politikanë i pavarur
Franklin R. Carson 1918-1922 Republikanë
Eli F. Seebirt 1922-1926 Republikanë
Chester R. Montgomery 1926-1930 Demokratë
William Riley Hinkle 1930-1935 Demokratë
George W. Freyermuth 1935-1938 Republikanë
Jesse I. Pavey 1938-1945 Demokratë
F. Kenneth Dempsey 1945-1947 Demokratë
George A. Schock 1947-1952 Demokratë
John Alden Scott 1952-1956 Republikanë
Edward F. Voorde 1956-1960 Demokratë
Frank J. Bruggner 1960-1964 Demokratë
Lloyd M. Allen 1964-1972 Republikanë
Jerry Miller 1972-1976 Demokratë
Peter Nemeth 1976-1980 Demokratë
Roger Parent 1980-1988 Demokratë
Jose E. Kernan 1988-1996 Demokratë
Steve Luecke 1996-2012 Demokratë
Pete Buttigieg 2012-në detyrë Demokratë

PolitikaRedakto

Partia Demokratike është partia më e suksesshëm në South Bend. Që nga viti 1972, kryetarët e bashkisë kanë qenë demokratë.[5] Që nga korriku 2015, të gjithë përveç një anëtari të Këshillit të Qytetit janë Demokratë.[6]

Më 26 korrik 2015, kryetari i pavarur Pete Buttigieg ka deklaruar në gazetën South Bend Tribune se ai është homoseksual, duke u bërë i pari ekzekutiv i hapur homoseksual në shtetin e Indianës.[7][8]

BinjakëzimetRedakto

South Bend ka tre binjakëzime:[9][10]

ReferimetRedakto

  1. ^ "Find a County". National Association of Counties. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2015-05-10. Marrë më 2011-06-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "G001 - Geographic Identifiers - 2010 Census Summary File 1". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 shkurt 2020. Marrë më 2015-07-29. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ National Weather Service Weather Forecast Office "South Bend Indiana Climate." Retrieved on 2008-01-27.
  4. ^ World Climate"South Bend, IN, Indiana, USA: Climate and Daylight Chart Arkivuar 10 janar 2013 tek Archive.today." Retrieved on 2008-01-27.
  5. ^ "'List of South Bend Mayors'". South Bend History Museum. Marrë më 1 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 tetor 2012. Marrë më 7 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "'South Bend Mayor: Why coming out matters'". South Bend Tribune. Marrë më 19 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "'Pete Butigieg's announcement creates a buzz'". South Bend Tribune. Marrë më 19 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ City of South Bend" Sister Cities Arkivuar 2 dhjetor 2008 tek Wayback Machine". Retrieved on 2008-01-27.
  10. ^ Allen, Kevin (25 gusht 2011). "South Bend has New Sister City". South Bend Tribune. Marrë më 2011-09-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)