Tartu: Dallime mes rishikimesh

20 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Rreshti 9:
|ARTIKUJ-FLAMUR =
|FIGURA-EMBLEMA = Tartu coat of arms.svg
|ARTIKUJ-EMBLEMA = Stema e TartutTartusë
|FIGURA-EMBLEMA-GJERËSIA =
|Pamje = Town_Hall23_2008.JPG
|Përshkrimi i pamjes = Sheshi i TartutTartusë
<!--Administrimi territorial-->
|Shteti = Estonia
Rreshti 45:
|Prefiksi = (+372)
|Targa e automjeteve = A/B
|Aeroporti = Aeroporti i TartutTartusë
|Kryetari i Bashkisë = [[Urmas Kruuse]]
|Asambleja rajonale =
Rreshti 62:
}}
 
'''Tartu''' është qyteti i dytë më i madh në [[Estoni]]. TartuTartuja konsiderohet si qendra intelektuale dhe kulturore e Estonisë, pasi ka universitetin më të vjetër dhe më të njohur në Estoni, [[Universiteti i Tartut|Universitetin e Tartut]]. Lumi [[Emajõgi]] ndan në mes TartunTartunë.
 
 
== Historia ==
[[Skeda:Tartu university christmas.jpg|thumb|left|Ndërtesa kryesore e Universitetit të TartutTartusë.]]
 
Vendbanimet e hershme datojnë në shekullin e 5-të. TartuTartuja u pushtua nga rusët në vitet 1133-1177. Në shekullin e 13-të, Tartu pushtohet nga Kalorësit Livonë, dhe u rimorr nga estonzët disa herë të tjera. Në mesjetë, Tartu u bë një qendër e rëndësishme tregtare. Në shekullin e 16-të, Tartu u mor nga polakët, dhe në 1629-ën nga suedezët. Universiteti i parë aty u themelua në 1632 nga mbreti Gustav Adolf i Suedisë.
Në 1721 qyteti u mor nga rusët përsëri. Pas shpalljes së pavarësisë së Estonisë në 1918-ën, traktati i paqes mes Estonisë dhe Rusisë u nënshkrua në Tartu. Në 1940-ën forcat sovjetike pushtojnë Estoninë. Tartu u bombadua nga forcat sovjetike në vitin 1944 duke shkatërruar ndërtesa historike.
 
Rreshti 141:
 
== Arsimi dhe klutura ==
[[Skeda:Suudlevad-tudengid.jpg|thumb|Shatërvani "Studentë duke u puthur"({{lang-et|Suudlevad Tudengid}}) u kujton vizitorëve që [[Universiteti i TartuitTartusë]] dhe studentët e tij kanë një ndikim të madh në jetën në Tartu.]]
 
Qyteti njihet per Universitetin e TartutTartusë, Universitetin Estonez të Shkencave të Natyrës, Kolegjin Baltik të Mbrojtjes, Akademinë e Aviacionit Estonez, dhe Arkivat Historik të Estonisë.
 
== Foto nga qyteti ==
 
<gallery>
File:Tartu Ülikool.jpg|Ndërtesa kryesore e Universitetit të TartutTartusë
File:Tartu, botanická zahrada.jpeg|Kopshti botanik
File:Turuhoone_night_2008.JPG|Tregu
Rreshti 161:
File:Barclay square 2007.jpg|[[Sheshi Barclay]]
File:Tartu 1866.jpg|Tartu në 1866
File:Tartu, osvětlená radnice.jpg|Bashkia e Tartut Tartusë
 
</gallery>