Ndryshimi mes inspektimeve të "Deviza"

38 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Robot: Faqe e palidhur
v (r2.7.2) (roboti shtoj: arz:عمله ndryshoj: rue:Міна)
v (Robot: Faqe e palidhur)
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
'''Deviza''' (fr. me rrënjë nga "pjesorja (e stemës)) është shprehje në lëmin e financave me të cilën kuptohet mjetet paguese të huaj, të çdo lloji, e që shërbejnë si mjete pagese në marrëdhëniet tregtare me shtetet e tjera dhe që mund të shkëmbehet me monedha tjera. Po ashtu ''deviza'' është shprehje në literaturë, ku ka kuptimin e një formulë të shkurtë, e cila shpreh thelbin e një ideje a të një qëllimi, që udhëheqë dikë në sjelljet e në veprimet e tij. Me një fjalë, deviza në literaturë përdoret si [[motoja|moto]]. <ref>[[Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe]] - [[Tiranë]], [[1980]]</ref>