Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Euriditi. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Euriditi /Diskutimet

Mesazhi i fundit më 29 qershor, 2023 nga MediaWiki message delivery.

Mos harroni të nënshkruani me --~~~~ !
Do not forget to sign with --~~~~ !
link:Ndihmë:Arkivimi Arkivi
Si të arkivoj një faqe?

Pune te papare me WP:IAA

Redakto

Tjeta, thjesht dua te bej komplimente sepse po shikoj qe po ben nje pune te shkelqyer me WP:IAA. Si target ke vetem emrat origjinal per gjeografit? Neqoftese ke nevoje per ndonje gje, eg. datasets, do mundohem te ndimoj per aq sa mundem. :) --  eagleal  26 mars 2013 23:03 (CET)Reply

Faleminderit Eagleal për urimin. Target të importimit automatik nuk kam vetëm vendbanimet, por gjithçka që është e organizuar mirë me infobox-e në një Wikipedi të huaj (pasi të dhënat merren nga infokutite). Deri tani jam mare me vendbanime pasi keto jane me te lehta. Ne qofte se deshiron mund te kontribosh me çfaredo qe e ke për mbarë. Importimi i vendbanimeve te Francës, Italisë, Gjermanisë dhe Mbretërisë së Bashkuar ka për të qënë hapi më i madh pasi së bashku e kalojnë 100.000 artikuj. Megjithatë ndruhem të shtoj kaq shume artikuj vetem nga e njëjta temë pasi do të humbë karakteri i përgjithshëm enciklopedik (një gjë të tillë mund ta vëresh fare mirë në wikipedinë kazake kk, uzbeke uz) etj). Faktikisht duhet që gjëndja e artikujve të lidhur me shqiptarët (historia, agjeografia, arti, kultura) të jetë shumë e mirë në mënyrë që ti lejojmë vetes të importojmë artikuj ne masë të madhe, përndryshe kthehemi në një Wikipedi pa karakter. Wikipedia ruse dhe polake është një shëmbull i mirë i importimit automatik të artikujve. Në fillim ata i hapën thjesht si zëra në mënyrë automatike dhe më pas filluan ti mbushin me përmbajtje, por këtë gjë nuk mund ta arrijmë lehtë këtu pasi mungojnë përdoruesit aktivë. Gjithësesi unë të falenderoj për interesimin, dhe në qoftë se dëshiron mudn të krijosh databaza nga cilado Wikipedi. Databazat për vendbanimet unë i kam përshtatur nga Wikipedia italiane pasi edhe infokutinë (preferoj ta quaj kartela) {{Kartela vendbanim}} e kam përshtatur nga {{Divisione amministrativa}}. Punë të mabrë! --  Euriditi  27 mars 2013 16:22 (CET)Reply

Kerkese per mbrojtje te artikullit

Redakto

Agjencia Nacionale e Trafikut Ajror po sulmohet me sulme personale. A mund ta mbrosh nga editoret e paregjistruar? Flm! --Arianiti (diskutimet) 3 prill 2013 14:32 (CEST)Reply

 U bë! Faleminderit që më vure në dijeni Arianit! -- Euriditi  4 prill 2013 15:56 (CEST)Reply

Roboti Tung

Redakto

Duhet të kontrolloni rezultatet e Robotit !

Në artikulin Etanoli Marsh është një emër duhur.

Gresa Behluli Shkurte është një emër duhur (Fejza Shkurte).

Faleminderit.

--AXRL (diskutimet) 5 prill 2013 20:26 (CEST)Reply

Thanks for reporting these errors. I should have noticed it! For now I'm going to revert all last edits and then I will give to the reobot proper instructions. For instance Shkurt_ (with a single space at the end), Shkurt| and Shkurt]] replace by shkurt_, shkurt| or shkurt]]. What I've done at first seems confusing. Thank you!-- Euriditi  5 prill 2013 23:12 (CEST)Reply

Reviewers, Editors and Autochecked users

Redakto

Assign me, if you could all three flags, the first one we need right almost never looks at the changes. Other I need, because I am a member Small Wiki Monitoring Team. Greeting! --Kolega2357 (diskutimet) 16 prill 2013 18:34 (CEST)Reply

Hello Kolega. I will assign you to the group of auto-checked users, so that you could check automatically your edits. For Reviewers we have very strict rules that you actually don't meet. Good luck! -- Euriditi  17 prill 2013 16:38 (CEST)Reply

Stampa diskutim:Dokumentacioni

Redakto

Hi please could you have a look at Stampa diskutim:Dokumentacioni this please because I have updated it so it fixes some issues in documentation like the create button doesent show sometime when the doc haven't been created 90.216.122.147 18 prill 2013 19:32 (CEST)Reply

yes I have also created a sandbox for Stampa:Dokumentacion/fundi/livadhi and the Stampa:Dokumentacion/fillimi/livadhi please check them because I doint think they have the correct spelling of the languge on here 90.216.122.147 18 prill 2013 20:26 (CEST)Reply
ok thanks could you please add the codes from Stampa:Dokumentacion/fillimi/livadhi toStampa:Dokumentacion/fillimi and from Stampa:Dokumentacion/fundi/livadhi to Stampa:Dokumentacion/fundi please 94.141.20.53 18 prill 2013 22:01 (CEST)Reply
hi could you please remove both of the | {{ns:Module}} on Stampa:Dokumentacion/fundi please 176.249.16.97 22 prill 2013 18:13 (CEST)Reply
thanks 176.249.16.97 22 prill 2013 18:23 (CEST)Reply

Re: Beau.bot in sqwiki?

Redakto

Hi! Sorry for my late response. I can set up Beau.bot to periodically clean particual set of wiki pages. You need to provide to me list of pages and content that my bot is supposed to restore. Cheers, Beau (diskutimet) 19 prill 2013 17:12 (CEST)Reply

I have set up the bot to clean the pages. It runs once every hour. Please create all pages, because bot is not creating them by itself (it is on purpose). It will keep sending me e-mails, that there is something wrong on sq.wiki ;).
The intro you have asked about is a mechanism called editnotice. You can take a look at en-wiki or pl-wiki. You need to create one page MediaWiki:Editnotice-n per namespace, where n is the index of the namespace. Example: pl:Special:PrefixIndex/Mediawiki:Editnotice-
Cheers, Beau (diskutimet) 21 prill 2013 16:43 (CEST)Reply
I would suggest to protect Stampa:Editnotice për anëtarët e regjistruar‎, so it cannot be easily vandalized. Beau (diskutimet) 21 prill 2013 18:55 (CEST)Reply
Of course! Thanks for your help Beau, I really appreciate it! -- Euriditi  21 prill 2013 18:57 (CEST)Reply
I have updated the name of the page. Beau (diskutimet) 27 prill 2013 15:30 (CEST)Reply

???

Redakto

Speciale:Kontributet/Miteran_Pasku --Wim b (diskutimet) 21 prill 2013 23:35 (CEST)Reply

Problem me tabelat

Redakto

Përshëndetje a mund të më ndihmosh me një problem tek tabela që krijova tek KFOR me rreshtat 6 dhe 46. I njëjti problem më ka dalë në një artikull tjetër. Faleminderit. Visi90 (diskutimet) 23 prill 2013 14:27 (CEST)Reply

Faktikisht e kane gabimin stampat respektive te çdo rreshti dhe jo tabela.-- Euriditi  23 prill 2013 14:33 (CEST)Reply

Kuptova falemiderit. Visi90 (diskutimet) 23 prill 2013 14:42 (CEST)Reply

WIWOSM on the OSM map

Redakto

Hello, I saw that you were the person who initiate the OSM fonctionnality there. If you want an improvement of this map you need to request the change we made there [1] in the local MediaWiki:Common.js. Regards, Otourly (diskutimet) 4 maj 2013 08:54 (CEST)Reply


Vërejtje

Redakto

Zoteri -- Euriditi  , prej teje kërkojë që të vihet në mbrojtje për redaktim ky(Nuhi Ismajli) artikull vetëm nga përdorues të regjistruar për shkak të sulmit dhe ndërhyrjeve vandale te Nuhi Ismajli--Koka11 8 maj 2013 17:48 (CEST)

 U bë! -- Euriditi  8 maj 2013 18:11 (CEST)Reply

Ju falminderit

Redakto

Punë të mbarë!--Koka11 8 maj 2013 18:13 (CEST)

Le Monde's 100 Books of the Century

Redakto

Hi. Thank you for your help with Jorge Luis Borges earlier.
I have translated this interesting book list – en:Le Monde's 100 Books of the Century – into ~30 languages.
I am now translating the list into another 12 languages, including yours.
If the English title of the page is "Le Monde's 100 Books of the Century", where Le Monde is the Paris newspaper, what is a good title in Albanian?
Thank you, Varlaam (diskutimet) 5 qershor 2013 19:45 (CEST)Reply

We have a new Albanian page! Hurray!
100 librat e shekullit sipas Le Monde
Now, I have only used book information that was available to me in sqwiki.
There are many famous and popular books, like this:
The Hound of the Baskervilles (Anglisht)
Arthur Conan Doyle
The Murder of Roger Ackroyd (Anglisht)
Agatha Christie
The Martian Chronicles (Anglisht)
Ray Bradbury
where there is probably {?} an Albanian translation already. Famous detectives like Sherlock Holmes and Hercule Poirot.
At this point, it is easier for native speakers to find the missing information than it is for me.
Good luck.
I still hope that you can help with the translation of the introduction, Varlaam (diskutimet) 5 korrik 2013 18:16 (CEST)Reply

Artikull i Perkryer

Redakto

Me fal, doja te te pyesja. Per kandidimin e nje artikulli si te perkryer, mjafton vetem vendosja e stampes {{APK}} tek faqja e diskutimeve te artikullit apo duhet bere dhe ndonje procedure tjeter? --Klein Muci (diskutimet) 10 qershor 2013 03:12 (CEST)Reply

Ju letm me merreni per konsiderate si artikull te perkryer John F. Kennedy i cili ka ndryshuar esht njer artikull 22 Mars 2014 i perfekt 23:57 (CEST)

Oda e fillestarëve

Redakto

Megjithse mesazhi i mireseardhjes sygjeron vizitimin e kesaj faqeje, ajo nuk egzistonte. Duke dashur te ndihmoj, e krijova si artikull por nuk jam i sigurt nese e kam bere mire apo i duhet shtuar dhe ndonje gje tjeter. A mund t'i hedhesh nje sy? Wikipedia:Oda e fillestarëve --Klein Muci (diskutimet) 10 qershor 2013 13:53 (CEST)Reply

Kolega2357-Bot

Redakto

Can you put my bot to this user group Autochecked users? --Kolega2357 (diskutimet) 16 qershor 2013 13:27 (CEST)Reply

Deletion of "Nju Jork Sitit"

Redakto

I notice you deleted "Nju Jork Sitit" but there was no rationale put in place. What reason is there for the deletion? Thanks WhisperToMe (diskutimet) 22 qershor 2013 09:25 (CEST)Reply

Stampa:Infobox Software

Redakto

Hi could you remove the protection from Stampa:Infobox Software because know one has edited since 2008 so I think it will not be vandalised if we take the protection off it 90.217.1.169 26 qershor 2013 16:09 (CEST)Reply

File:Edmond Panariti.jpg

Redakto

Hi mate, how are you. Could you please delete File:Edmond Panariti.jpg as a file with the same name on Commons exists, and it is freely licenced (Commons:File:Edmond Panariti.jpg). Once the local copy is deleted, the copy on Commons will automatically appear in articles here. Cheers, Russavia (diskutimet) 9 shtator 2013 18:47 (CEST)Reply

Article request

Redakto

Are you interested in starting stubs on the following:

There is an Albanian settlement in Hamtramck so it would be helpful for Albanian speakers. Thanks, WhisperToMe (diskutimet) 12 shtator 2013 09:59 (CEST)Reply

Përdoruesi "i ri" Mukacu përdor fyerje

Redakto

Përshëndetje Erudit,

Përdoruesi me emrin Mukacu (një fjalë e ndyrë dhe e pa denjë për wikipedinë shqiptare) e ka nisur veprimtarinë e tij në wiki shqip me një fyerje në faqen time të diskutimeve [2]. Unë mendoj që ky përdorues duhet bllokuar, sepse qëllimi i tij me sa duket është që të dëmtojë wikipedinë shqiptare. Unë nuk e kam një mundësi të tillë, prandaj po ju a kërkoj juve ta bëni këtë bllokim nëqoftëse e shikoni të arësyeshme. Ju falemnderit. ~~ Lerriklo 21 shkurt 2013 3:38 (CET)

Students from Sweden

Redakto

Hi Euriditi!

There will be three students from Albania taking part: Përdoruesi:Fsm1980, Përdoruesi:Ciuciu and Përdoruesi:Albalb. The introduction to WIkipedia will take place on Monday the 7 October and they will work on their translations in the weeks to come. They will pick a topic from this list: meta:SFI/Modersmål. Currently we don't have Albanian added there so if you have time it would be great if you could help with adding translations to the list according to the standards on this langugage version.

I have added you to the list of mentors here: meta:SFI/Faddrar.

Best,

John Andersson (WMSE) (diskutimet) 3 tetor 2013 15:21 (CEST)Reply

Ndihme!

Redakto

Pershendetje! Te lutem mund te kontrolloni pak nje faqe qe kam hapur une, por ju keni bere korrigjime disa here? Kam bere disa ndryshime por jane ende ne pritje per tu aprovuar. Gjithashtu, ne qofte se une do te doja ta fshija kete faqe, cilat jane hapat? Shume faleminderit.– Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Elsac (diskutimiredaktime) 5 tetor 2013 00:05‎.

Raul Fico ???

Redakto

Përshëndetje Eruditi,

Mendoj se faqja Raul Fico duhet grisur. Nuk ka ekzistuar ndonjëherë ndonjë politikan shqiptar me emrin spanjoll Raul. Me sa duket krijuesi i faqes ka ngatërruar gërmën f me gërmën l. Ka qënë një politikan shqiptar me emrin Rauf Fico, deputet i prefekturës së Durrësit janar-qershor 1924 (Kuvendi i Shqipërisë-Ligjëvënësit Shqiptarë 1920-2005) dhe ministër i jashtëm gjatë qeverisjes së mbretit Zog. Mendoj se kjo faqe është krijuar gabimisht dhe duhet grisur. Ju falemnderit. ~~ Lerriklo 12 tetor 2013 1:51 (CET)

 U bë! -- Euriditi  13 tetor 2013 13:57 (CEST)Reply

Artikull i Perkryer

Redakto

Pershendetje! Para disa kohesh kemi biseduar per klasifikimin e nje artikulli, te shkruar nga une, si te perkryer. Tashme afati per votim eshte mbyllur. A mund te perzgjidhet si i tille apo duhet te vazhdoje ne pritje? Faleminderit! --Klein Muci (diskutimet) 23 tetor 2013 01:24 (CEST)Reply

Përshëndetje Klein! Duke qënë se për momentin numri i përdoruesve aktivë në Wikipedia është i ulët, votimi do të zgjasë përtej afatit të përcaktuar, nuk është mbyllur ende. Shpresoj shumë që afati i tejzgjatur mos të të demoralizojë dhe të kontriboush në Wikipedia me po të njëjtën dëshirë. -- Euriditi  23 tetor 2013 19:29 (CEST)Reply
Kuptoj. Aspak, eshte kenaqesi me vete te jesh anetar ketu. Flm per pergjigjen. --Klein Muci (diskutimet) 28 tetor 2013 09:43 (CET)Reply

Rreth kratit

Redakto

Tjeta Euridit. Meqense tani te takon edhe ty te japesh te drejten e sysop, do te lutesha te mos shpejtoje ne mbylljen e votimeve. Sepse eshte shume me e shpejt te japesh te drejten, sesa ta heqesh (vendime komuniteti, postimi ne meta, etj). Thjesht nje keshille per te ardhmen! Mos ma mer per keq :). --  eagleal  31 tetor 2013 19:41 (CET)Reply

Faleminderit për kujtesën Eagleal! -- Euriditi  3 nëntor 2013 17:48 (CET)Reply

Ndihme

Redakto

Pershendetje! Meqe kohet e fundit kam pak kohe te lire ne dispozicion, doja t'ju pyesja: Egziston ndonje pune ne Wikipedia, pa njohuri te thella informatike, ne te cilen mund te nevojitet ndihma ime pervec shkrimit te artikujve te rinj? Faleminderit! --Klein Muci (diskutimet) 24 nëntor 2013 15:15 (CET)Reply

Nuk e di nese e keni pare mesazhin qe ju kam shkruar prej disa kohesh tashme tek faqja ime e diskutimeve por do t'ju lutesha t'i hidhnit nje sy. --Klein Muci (diskutimet) 24 dhjetor 2013 04:18 (CET)Reply

Emer perdoruesi

Redakto

Meqe ju jeni administrator, a eshte e mundur qe te me ndryshoni emrin e perdoruesit ne Kristian95? Nese jo, si mundem ta ndryshoj, se nuk shoh ndonje menyre tjeter.--Pedanti (diskutimet) 29 nëntor 2013 14:48 (CET)Reply


Wiki:Kontrolluesit

Redakto

Përshëndetje,
desha tju pyes se a voton ndokush në faqen për Kontrolluesit, sepse vendosa në kandidaturë vetjake. Ju pyeta juve sepse po e shoh se jeni një ndër të paktët përdorues aktiv në Wikipedian shqipe. --AT44 Talk! 8 dhjetor 2013 19:17 (CET)Reply

Faleminderit shumë. Do të mudohem të jem sa më aktiv.


I dashur Euriditi

Redakto

Si keni qene? Jam i njejti person qe editonte me nofken SportiShqiptar ([3]), po nuk kam qene prezent me, pasi nuk kam pasur kohe. Meqe nuk e kam me fjalkalimin e llogarise se vjeter, a mund te perdor kete nofke tani? Faleminderit! --Perkohesisht ai i vjetri (diskutimet) 5 janar 2014 20:08 (CET)Reply

Ndryshoj emrin tim

Redakto

Tung! A mund ta ndryshoj pseudonimin nga "Moscowconnection" ne "Moscow Connection".
Hi! Could you please rename my account from "Moscowconnection" to "Moscow Connection"? I am now changing my username on all wikis. I've already asked another bureaucrat, but there's no reply.

Në lidhje me artikullin e javës

Redakto

Përshëndetje Euriditi, kohëve të fundit kam vërejtur se në vend të artikullit të javës paraqitet mesazhi "Na vjen me të vërtetë shumë keq, për këtë javë nuk është zgjdhur asnjë artikull!". Si arsyje për këtë përmendet se "Vullnetarët e Wikipedias në shqip nuk kanë punuar aq sa duhet për të shfaqur në këtë vitrinë Artikullin e javës." Mendoj se ka mjaft artikuj që mund të paraqiten në këtë listë. Nga artikujt që vetëm unë kam shkruar, vetëm një (Dream Theater) është paraqitur deri më tani në këtë listë. Gjithashtu mendoj se ka shumë artikuj të tjerë që kishin mundur të paraqiten këtu. Pra, nuk mendoj se problemi qëndron te mungesa e artikujve të përshtatshëm. Sido që të jetë, jam i vetëdijshëm se përzgjedhja e tyre mund të jetë një punë e lodhshme. Unë mund të të ndihmoj këtu, pra mund që së bashku të kompilojmë një listë me artikuj të përshtatshëm për artikuj të javës. Gjithë të mirat. --Λeternus 27 janar 2014 10:29 (CET)Reply

Usurpation request (SUL)

Redakto

Hi Euriditi!

I'm requesting the User:Alan usurpation for complete my SUL account. (Confirmation diff). Target username is inactive since 2011 with 0 total editions. If you like, yo can contact with me at commons:User talk:Alan or m:User talk:Alan. Sorry for write in english, i'm "sq-0". Thanks in advance. --Alan.lorenzo (diskutimet) 3 shkurt 2014 15:17 (CET)Reply

Hi! Any reply about this, please? --Alan.lorenzo (diskutimet) 26 shkurt 2014 11:30 (CET) (m:User:Alan)Reply
I have completed this request. Please let me know if there is an issue with this. Ajraddatz (diskutimet) 22 mars 2014 22:14 (CET)Reply

Ckemi Euridit

Redakto

E di qe ka probleme me artikullin Tilacini mirepo a mund ta rregullosh ate konceptin ridrejtuar percjelle etj. se nuk di un e kam shume te veshtire te punoj ne ate fushe. Ju faleminderit

Request for username change: Hosiryuhosi -> Rxy

Redakto

Hello. Could you please change my username?

Nuk jeni aktiv sa duhet

Redakto

Pershendetje z. Euriditi desha te beje nje ankese tek ju sepse ka rreth 8 muaj qe kam redaktuar artikullin Klori dhe Ligji i Arkimedit mirepo keto artikuj vazhdojne te jene akoma te cunguar dhe njerezit kerkojne nje verzion me te mire se i meparshmi gje te cilen e kam bere un keshtu qe nese keni mundesi shqyrtoni keta artikuj sikurse keni bere me Antarktiku , Tilacini , Betejat e Skënderbeut e shume artikuj te tjere qe kam redaktuar.

"Rosela Gjylbegu" review

Redakto

Përshëndetje Euriditi!

Nevojitet aprovim i ndryshimeve te dy viteve te fundit te artikulli ne fjale.

Faleminderit,

--Namik (diskutimet) 29 prill 2014 10:09 (CEST)Reply


Ulqini

Redakto

Prsh, a mendon se artikulli Ulqini duhet të jetë artikull i mirë. I kam shktuar referencat dhe kam bërë disa përmirësime. --AT44 diskuto 10 korrik 2014 22:26 (CEST)Reply

Dekoratë

Redakto
DEKORATË
Për punë të ndershme si administrator.
AT44 diskuto 13 korrik 2014 20:26 (CEST)Reply


An important message about renaming users

Redakto

Dear Euriditi, My aplogies for writing in English. Please translate or have this translated for you if it will help. I am cross-posting this message to many places to make sure everyone who is a Wikimedia Foundation project bureaucrat receives a copy. If you are a bureaucrat on more than one wiki, you will receive this message on each wiki where you are a bureaucrat.

As you may have seen, work to perform the Wikimedia cluster-wide single-user login finalisation (SUL finalisation) is taking place. This may potentially effect your work as a local bureaucrat, so please read this message carefully.

Why is this happening? As currently stated at the global rename policy, a global account is a name linked to a single user across all Wikimedia wikis, with local accounts unified into a global collection. Previously, the only way to rename a unified user was to individually rename every local account. This was an extremely difficult and time-consuming task, both for stewards and for the users who had to initiate discussions with local bureaucrats (who perform local renames to date) on every wiki with available bureaucrats. The process took a very long time, since it's difficult to coordinate crosswiki renames among the projects and bureaucrats involved in individual projects.

The SUL finalisation will be taking place in stages, and one of the first stages will be to turn off Special:RenameUser locally. This needs to be done as soon as possible, on advice and input from Stewards and engineers for the project, so that no more accounts that are unified globally are broken by a local rename to usurp the global account name. Once this is done, the process of global name unification can begin. The date that has been chosen to turn off local renaming and shift over to entirely global renaming is 15 September 2014, or three weeks time from now. In place of local renames is a new tool, hosted on Meta, that allows for global renames on all wikis where the name is not registered will be deployed.

Your help is greatly needed during this process and going forward in the future if, as a bureaucrat, renaming users is something that you do or have an interest in participating in. The Wikimedia Stewards have set up, and are in charge of, a new community usergroup on Meta in order to share knowledge and work together on renaming accounts globally, called Global renamers. Stewards are in the process of creating documentation to help global renamers to get used to and learn more about global accounts and tools and Meta in general as well as the application format. As transparency is a valuable thing in our movement, the Stewards would like to have at least a brief public application period. If you are an experienced renamer as a local bureaucrat, the process of becoming a part of this group could take as little as 24 hours to complete. You, as a bureaucrat, should be able to apply for the global renamer right on Meta by the requests for global permissions page on 1 September, a week from now.

In the meantime please update your local page where users request renames to reflect this move to global renaming, and if there is a rename request and the user has edited more than one wiki with the name, please send them to the request page for a global rename.

Stewards greatly appreciate the trust local communities have in you and want to make this transition as easy as possible so that the two groups can start working together to ensure everyone has a unique login identity across Wikimedia projects. Completing this project will allow for long-desired universal tools like a global watchlist, global notifications and many, many more features to make work easier.

If you have any questions, comments or concerns about the SUL finalisation, read over the Help:Unified login page on Meta and leave a note on the talk page there, or on the talk page for global renamers. You can also contact me on my talk page on meta if you would like. I'm working as a bridge between Wikimedia Foundation Engineering and Product Development, Wikimedia Stewards, and you to assure that SUL finalisation goes as smoothly as possible; this is a community-driven process and I encourage you to work with the Stewards for our communities.

Thank you for your time. -- Keegan (WMF) talk 25 Gusht 2014 20:24 (CEST)

--This message was sent using MassMessage. Was there an error? Report it!


Wikimedia Commons logo

Hello! Sorry for writing in English. As you're an administrator here, please check the message I left on MediaWiki talk:Licenses and the village pump. Thanks, Nemo 18 Shtator 2014 21:22 (CEST)

infobox

Redakto

Përshëndetje, pashë se keni njohuri për Infobox-et dhe keni krijuar një numër të madh të tyre, po desha të ju pyes për infobox_v2 projekt francez projekti frëngjisht këtu kodi origjinal i të cilit gjendet në MediaWiki:Common.css franceze i cili në wikipedia shqip nuk egziston por egziston në MediaWiki:Common.css franceze,MediaWiki:Common.css romune, MediaWiki:Common.css sërbe, bullgare etj... Desha ta dijë se cila është procedura e krijimit dhe a duhet të shtohet vetëm kodi në MediaWiki:Common.css shqip apo ka edhe procedura tjera ?--Tytuu (diskutimet) 10 Tetor 2014 14:05 (CEST)

Unë nuk kam shumë njohuri po e përktheva në tërësi ashtu siç ishte në MediaWiki:Common.css franceze dhe bëra disa ndryshime të vogla radhitjeje përkthimi këtu: ( Përdoruesi:Tytuu/common.css grise faqen pastaj) nëse është mir kështu dhe dëshiron ta vendosësh në MediaWiki:Common.css shqip vendose nëse ka gabime rregulloji në fillim ke diçka të tillë si infobox_v2 .media për stampën: :fr:Dëgjo nuk e di nëse ka nevojë të shtohet, kurse në fund ke edhe diçka si (img_toogle ul) është për stampën e vendodhjes me hartë shumës :fr:harta shumës këtu dhe stampën e vendodhjes hartë dyshe me dy harta :fr:harta dyshe këtu, stampa të cilat do të ishte mirë të krijohen.--Tytuu (diskutimet) 12 Nëntor 2014 15:24 (CET)
Njëkohësisht shiko edhe parametrat për infobox v3 projekti :fr:këtu në fund në MediaWiki:Common.css franceze është kodi e kam vendosur një pjesë këtu Përdoruesi:Tytuu/common.css dhe një tjetër këtu Përdoruesi:Tytuu/monobook.css e cila ishte tekMediaWiki:Monobook.css franceze .--Tytuu (diskutimet) 13 Nëntor 2014 10:51 (CET)
Për vendosjen në MediaWiki:Common.css dhe MediaWiki:Monobook.css i kërkova një administruesi aktiv dhe e bëri kurse për stampën e hartën shumës nëse dëshiron ta krijosh ndonjëherë se une nuk e kuptoj shum kodin ka edhe një pjesë këtu Përdoruesi:Tytuu/common.js të cilën e kam importuar nga Comon.js franceze.--Tytuu (diskutimet) 26 Nëntor 2014 11:32 (CET)

Rikthimi i zhvendosjes

Redakto

Eshtë shkruar në kuvend si më poshtë:

>Nqs shikoni shume zhvendosje faqesh nga vandale, mund te perdoret nje mjet i ri qe quhet riktheje nga faqja Speciale:Recentchanges (cdokush mund ta perdori). Nqs faqja eshte levizur me shume se nje here, rikthimet duhen bere ne radhen e kundert qe te rregullohet. Pastaj duhen grisur faqet percjellese nga administruesit, por kjo s'ka edhe aq rendesi. Dori | Diskutim 2005 Prill 2 04:27<

Shkova tek ajo faqe por nuk gjeta gjë dhe nuk e kuptoj si bëhet rikthimi ose zhbërja e zhvendosjes vandalisht të artikujve tek një titull/emër tjetër. E di gjë si bëhet se nuk e kam të qartë? Flm. Gentius (diskutimet) 27 Nëntor 2014 22:53 (CET)


Pershendetje mik i nderuar une kam kandiduarKoka11 për admin...

Redakto

--Rrjedha 23 Shkurt 2015 10:44 (CET)Rrjedha, po kandidoj Koka11 për administrues edhe unë kërkoi një votë për kandidatin tim dhe po kërkoj mështetjen tënde. Faliminderit . me nderime PS: Votimi bëhet këtu: WP:Kandidatura për administrues --User:Rrjedha


Kerkese

Redakto

Kerekoj qe artikulli Ibrahim Rugova te kontrollohet dhe te jepet nje vleresim per te me rrespekt JRR1 29 mars 2015 00:25 (CET)

Mirëdita Euriditi! Një përdorues ka sugjeruar diçka të çuditshme. Të lutem shikoje pak. Me gjithë të mirat.--Alboholic (diskutimet) 6 prill 2015 19:04 (CEST)Reply


Faqja në Facebook

Redakto

Prsh, pasi e pashë ndryshimin në faqen e Sitenotice, i cili është plotësisht i arsyetuar, deshta t'ju pyes nëse egziston mundësia që të bëhet një lidhje zyrtare mes Wikipedias dhe faqes në Facebook, normalisht nëse pranon komuniteti. --AT44 diskuto 10 prill 2015 14:43 (CEST)Reply

Tëfcí → Franx

Redakto

Përshëndetje Euriditi,
A mund t'ma ndërrosh emrin (nga Tëfcí në Franx) të lutem? Më duket më i bukur dhe i afrohet emrit tim të vërtet. Faleminderit paraprakisht! -- Franx 12 prill 2015 19:12 (CEST)Reply


Stampa:Kartela vendbanim

Redakto

Përshendetje Euriditi,

Më duhet të përdor stampën qe ke krijuar ti - Kartela vendbanim por që ka një problem me hartën e Maqedonisë, shih: Ladorishti. Jam munduar 2 orë dhe spo e gjej problemin. --Liridon (diskutimet) 19 korrik 2015 22:38 (CEST)Reply

Article request: Warren Consolidated Schools

Redakto

Hi! I'm wondering if you are interested in starting an Albanian article on en:Warren Consolidated Schools? It is a school district in Michigan with many Albanian students. I found some district-made videos in the Albanian language, which I linked to at en:Talk:Warren_Consolidated_Schools#Non-English languages

WhisperToMe (diskutimet) 18 gusht 2015 16:30 (CEST)Reply

Thirrje për pjesëmarrje aktive në Wikipedia Weekend 2015

Redakto

Përshëndetje Euriditi,

Shpresoj që projektet po ju shkojnë mirë. Po ju shkruaj për eventin e Wikipedia Weekend, edicioni i dytë këtë vit që mbahet në 5-6 Dhjetor 2015 në Tiranë. Wikipedia Weekend është takimi vjetor i wikipedianëve nga vënde si Kosova, Shqipëria, rajoni dhe Evropa me qëllim ndarjen e skperiencave midis nesh si dhe ekspozimin e projekteve të Wikimedia në Wikipedianë potencialë. Vizioni është që ky aktivitet të bëhet cdo vit dhe të ndikojë sadopak në rritjen e komunitetit tonë dhe të përmirësimit të Wikipedia në shqip, të Commons dhe jo vetëm. Mendojmë se do ishte interesante dhe shumë e dobishme për komunitetin të ishit pjesë e këtij eventi, si një kontribues aktiv i komunitetit, me vecorinë e pjesëmarrësit ose/dhe ligjëruesit.

Për më shumë informacion dhe aplikime për pjesëmarrje ju lutem shikoni këtu: https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikipedia_Weekend_in_Tirana_2015. Për cdo pyetje mos hezitoni te na kontaktoni duke lënë shënimin tuaj në faqen Meta si më lart. Shpresoj të shihemi në Wikipedia Weekend 2015. --Redon Skikuli (diskutimet) 4 nëntor 2015 14:49 (CET)Reply


Mireseuktheve

Redakto

Mbas dy vjetesh mungese është një ndjenje e mirë që të shoh. Dhe cfarë rikthimi! --1l2l3k (diskutimet) 4 nëntor 2017 13:49 (CET)Reply

Të falenderoj 1l2l3k! E vlerësoj punën e mirë që keni bërë në Wikipedia. Për shkak të angazhimeve të tjera nuk mund ti kushtoj shumë kohë Wikipedias por eshtë kënaqesi të shkruash a të redaktosh herë pas herë diçka. -- Euriditi  5 nëntor 2017 12:30 (CET)Reply
Kur të kesh kohë. Jeta reale është shumë më e rëndësishme sesa wiki. Suksese! 1l2l3k (diskutimet) 5 nëntor 2017 22:14 (CET)Reply


Ftese për Wiki Weekend Tirana 2017

Redakto

Komuniteti i Open Labs zhvillojnë për të katërtin vit rradhazi Wiki Wekeend Tirana 2017 me qëllimin për të pasuruar artikujt në gjuhën shqipe në Wikipedia. Ky aktivitet do të zhvillohet gjatë fundjavës së dytë të dhjetorit, përkatësisht në datat 9 dhe 10 dhjetor, ku pjesëmarrësit do të mblidhen në ambientet e Open Labs Hackerspace (Tiranë) në një program që kombinon puntoritë (workshops) me prezantimet nga wikipedianët nga Tirana, Elbasani, Durrësi, Prishtina, Gjilani, Zyrihu etj. Do të ketë gjithashtu workshope/editathons të ndryshme rreth Wikidata, Wiki Loves Maps, Wikiprojekti LGBT dhe Wikimedia Commons. Wiki Weekend synon që të ndërtohen ura bashkëpunimi me wikimedianë të tjerë nga vendi dhe rajoni, të inspirohen wikimedianë të rinj që të bashkohen me komunitetin, të njihet publiku me projektet e Wikimedias, të organizohen editathone dhe të rritet ndërgjegjësimi i mediave lokale dhe institucioneve rreth rëndësisë së ndarjes së dijes përmes projekteve të lidhura me platformat dhe kulturën bashkëpunuese wiki.

Aktiviteti fillon në 9:30 dhe mbaron në 16:00 (të shtunën dhe të dielën). Ju ftojme të bashkoheni në abientet e Open Labs.

--Nafie shehu (diskutimet) 7 dhjetor 2017 22:11 (CET)Reply

English-speaking Albanian admin needed

Redakto

Can an administrator from this project who speaks good English please take a look at the discussion here, and comment on the underlying conversation in Albanian which is the subject of the complaint? Thanks. Beyond My Ken (diskutimet) 9 dhjetor 2017 02:26 (CET)Reply

Moduli:Coordinates

Redakto

Përshëndetje, Pashë se keni përkthyer parametrat në shqip tek Moduli:Coordinates por tani shfaqet një problem në disa faqe si për shembull tek faqja Maja e Jezercës harta nuk shfaqet si ne wikipedian angleze dhe shfaqet Lua error in Moduli:Location_map at line 353: Malformed coordinates value, a e dini si rregullohet nëse keni kohë?.--Tytuu (diskutimet) 10 dhjetor 2017 21:38 (CET)Reply

Përshëndetje!

Redakto

Pas një periudhe të gjate pune me ndërprerje po më bie rasti sërish të angazhohem më intensivisht me Wikipedia-n. Meqë je nga anëtarët e parë këtu që më ka rënë rasti të komunikoj duke më mësuar shpeshherë dhe si të punoj, mendova se do ishte me vend të të përshëndetja. Je ende aktiv? Sido qoftë rasti, të uroj gjithë të mirat! :) Klein Muçi (diskutimet) 15 Shkurt 2018 07:35 (CET)

Kur?

Redakto

Pershendetje. Kur behem autochecked user? --Sejko (diskutimet) 3 shtator 2019 10:29 (CEST)Reply

Pershendetje @Sejko, mund te kontrollosh kriteret këtu User access levels. -- Euriditi  3 shtator 2019 11:25 (CEST)Reply
Me sa pashe, 10 editime ne 4 dite... a me jepet dot mundesia? --Sejko (diskutimet) 3 shtator 2019 11:52 (CEST)Reply
Sigurisht! Normalisht, aprovimi behet automatikisht nga vete sistemi por ne kete rast e ndryshova une. Punë te mbare me privilegjin e ri! :) -- Euriditi  3 shtator 2019 14:01 (CEST)Reply

Kundershtim i Grisjes-Mustafë Dervishi

Redakto

Artikulli "Mustafë Dervishi" është propozuar për grisje. Për këtë person ëështë shkruar një libër prej 200 faqesh nga historiani Mentor Quku si dhe historia e tij njihet mirë nga historiani Uran Butka. Mustafë Dervishi ka qene kryetar i Rinise se Ballit Kombetar dhe eshte shpallur Deshmor i Kombit. ËEhtë fatkeqësi të lihet në hije. Pothuajse nuk figuron fare në internet, perveçse në disa artikuj të cunguar gazetash dhe emrit të një rruge në Shkodër qe mban emrin e tij. Zoteria qe ka shkruar librin ka vdekur dhe shume nga te afermit e pare te tij. Ju lutem me thoni çfare mund të bëj që faqja të mos griset. Jam e hapur t'ju siguroj informacionin e nevojshem për çdo gjë. Nuk kam shumë njohuri mbi mënyrën se si funksionon Wikipedia prandaj ju lutem të më ndihmoni. Ju falenderoj për mirëkuptimin! – OJ 1974 (diskutimet) 3 tetor 2019 12:21 (CEST)Reply

Pershëndetje @OJ 1974, mos u shqeteso nga vendosja e njftimit per grisje. E rendesishme eshte te perdorni refereime dhe te strukturoni artikullin. Per shmebull mund te shikosh si jane ndertuar artikujt Sali Nivica, Anton Çehovi per te krijuar idene se si duhet te jete nje artikull i mire. Gjithashtu shiko ne to se si perdoren referencat. Ja nje shembull nga artikujt me siper qe referon nje liber:

<ref name="Elsie2010"> {{cite book|author=Robert Elsie|title=Historical Dictionary of Kosovo|url=http://books.google.com/books?id=Pg-aeA-nUeAC&pg=PA64|accessdate=9 November 2011|date=1 December 2010|publisher=Scarecrow Press|isbn=978-0-8108-7231-8|pages=64–}}</ref>. Te uroj pune te mbare! -- Euriditi  3 tetor 2019 16:50 (CEST)Reply

Ju falenderoj Euriditi. Persa i perket strukturimit patjeter qe do e bej por do e bej ne fragmente te shkeputura kohore meqe e kam shume te kufizuar kohen. Persa i perket referencave kam pak probleme me kuptimin e menyres se referimit meqe shoh qe eshte e mbushur me thonjza e presje, nje gjuhe paksa e veshtire per tu deshifruar. Me kohe dhe me ndihmen tuaj besoj se do ta bej. – OJ 1974 (diskutimet) 4 tetor 2019 10:17 (CEST)Reply

Bllokimet

Redakto

Përshëndetje! :)

A mundem të të kërkoj të cilësosh arsye kur bllokon përdorues në projekt? Siç dihet, nëse e njëjta shkelje rregullash përsëritet, dënimi shtohet e unë përpara se të bllokoj dikë kontrolloj regjistrat për të parë nëse ka qenë më parë i bllokuar për të njëjtën arsye. Në këto raste ndihmon shumë vendosja e arsyes pasi përndryshe më duhet të hap tërë kontributet e përdoruesit në fjalë që të kuptoj arsyen. Zakonisht bëhet fjalë për përdorues pa adresë të cilët as nuk i fikson dot në kujtesë se çfarë kanë bërë dhe ta kesh dëshmuar çastin e shkeljes, duke qenë se kanë për emër vetëm një numër (IP). Jemi përpjekur që t'i përditësojmë arsyet më të shpeshta për bllokim që të jenë sa më gjithëpërfshirëse, pa u mbingarkuar me arsyet më të rralla që do ta vështirësonin gjetjen e asaj që kërkohet. Besoj se shumicën e kohës do ta gjesh aty arsyen që kërkon, pa pasur nevojë të specifikosh gjë vetë me shkrim.

Shënim: Mbase ka ardhur koha t'i bësh një arkivim faqes tënde të diskutimeve. :) - Klein Muçi (diskutimet) 7 tetor 2019 17:00 (CEST)Reply

Përshendetje @Klein Muçi,! Kryesisht jane perdorues qe heqin permbajtje ose krijojne artikuj me shprehje pa permbajtje. Por do ta kem parasysh, te falenderoj! -- Euriditi  7 tetor 2019 17:03 (CEST)Reply
E vërtetë. Thjesht ta thashë me shpresën se mund të ndihmoj pasi dhe unë bllokoja pa arsyetim më parë, duke menduar që shkelja e bërë është e vetëmjaftueshme, derisa u gjenda përpara situatës që më duhej të bllokoja dikë e s'isha më i sigurt nëse e kisha bllokuar më parë e nëse po, për çfarë e m'u desh të shikoja tërë kontributet e tij për të kuptuar si ishte puna. Që aty vendosa t'i vija arsyet. :P Bëhet fjalë për rastin e vandalizimit të faqeve të përvjetorëve, nëse e ke parasysh si rast këto kohë. Vazhdimisht përmbajtja zëvendësohet me tituj nga Rrëfenjat e Perimeve, shpeshherë dhe nga përdorues të ndryshëm. S'e kuptoj shumë si vandalizëm, që të jem i sinqertë. - 7 tetor 2019 17:12 (CEST)

Church of Saint Nicholas, Lezhe

Redakto

Pershendetje. Artikulli i Wikipedisë anglosaksone Church of Saint Nicholas, Lezhe ne wikipedine shqipe eshte emertuar gabimisht Xhamia e Selimijes, i cili ka qenë funksion historik. Mund ta zhvendosësh në titullin përkatës të lutem sepse ajo ngrehinë nuk është xhami. Funksioni origjinal ka qenë kishë, aty është mbajtur Kuvendi i Lezhës, ndërsa funksioni i fundit është mauzole i Skënderbeut.--148.251.233.216 15 tetor 2019 20:41 (CEST)Reply

Rrofsh! Përdoruesi më poshtë që të ka raportuar mu sot ka shkaktuar një duzinë problemesh në Wiki. Te artikulli Kanuni sapo zhbëri një mal me referenca.--148.251.233.216 15 tetor 2019 21:21 (CEST)Reply
Faleminderit qe me vute ne dijeni. -- Euriditi  15 tetor 2019 21:25 (CEST)Reply

Kuvendim

Redakto

Te raportova tek Kuvendi, jo me ndonje qejf te madh. --Sejko (diskutimet) 15 tetor 2019 21:13 (CEST)Reply

Te uroj suksese! -- Euriditi  15 tetor 2019 21:29 (CEST)Reply

Bllokimi I Paarsyeshëm

Redakto

Përshendetje Euridit, Unë jam një përdorues I wikipedias me një eksperiencë në wikipedia të nivelit mbi mesatar, ndonëse te pakrahasueshem me tuajen. Para disa ditëve më ke bllokuar faqen time me titull "Jam ai që ju shkoni" me justifikimin se unë kam "fshirë përmbajtje të faqeve". Unë NUK kam fshire asgjë. Unë kam ndjekur shëmbullin e wikive të huaja(angleze, gjermane etj) ne editimet e bëra. Në wikin shqip, fjalinë e parë të artikujve e kemi me pesqind presje dhe fjalë, por fjalia e parë zakonisht është Përkufizimi dhe ajo që kam bërë unë është heqja e fjalve të teperta dhe të panevojshme. Ju rikujtoj se qëllimi im i vetëm ështe të bëj wikin një vend sa më të mirë. Ju kërkoj te mos ta bëni me këtë veprim pasi është tepër i babaze dhe i paarsyeshem. Me rrespekt, Jam ai qe ju shikoni Jam ai qe ju shikoni (diskutimet) 27 tetor 2019 11:43 (CET)Reply

Pershendetje @Jam ai qe ju shikoni,! Te lutem me ver ne dijeni te rastit me nje lidhje te faqes apo perdoruesit te bllokuar. -- Euriditi  28 tetor 2019 11:17 (CET)Reply

Pershendetje Euridit, Ja ku eshte perdoruesi qe me kerkuat pak dite me pare per bllokimin qe ju bete; https://sq.wikipedia.org/wiki/P%C3%ABrdoruesi:Jam_ai_qe_ju_shikoni

Hej @Jam ai qe ju shikoni, ky redaktim me fjale fyese eshte bere nga llogaria tuaj! Ky eshte nje rast vandalizmi. Here tjeter ju lutem silluni mire. -- Euriditi  31 tetor 2019 11:23 (CET)Reply

Eurudit, Nuk dua te te bezdis shume, por tek rasti i lartpermendur e meritoja bllokimin. Me fal pasi ishte nje veprim totalisht idiot dhe une kam qellim vetem permirsimin. Ama, une e kisha fjalen per rastin ne te cilin me bllokuat me arsyen se "kisha fshire permbajtje" jo per rastin e siperpermendur! Flm

@Jam ai qe ju shikoni, pa u zgjatur ne kete diskutim, une jam ketu per te te ndihmuar dhe mund te me drejtohesh per cdo gje qe ka lidhje me Wikipedian. Nese ke njohuri ne nje gjuhe te huaj une do te te sugjeroja te provoje programin e ri qe u aktivizua "Perkthimi i Permbajtjes" e qe e ben krijimin e artikujve shume shume te lehte! Edhe nje keshtille, mos harro te firmosesh diskutimet me --~~~~. Pune te mbare! -- Euriditi  31 tetor 2019 16:43 (CET)Reply

--Jam ai qe ju shikoni (diskutimet) 1 nëntor 2019 23:19 (CET)Ok, flmReply

Moduli

Redakto

Përshëndetje Euriditi! Bëra ca ndryshime tek stampat dhe krijova disa faqe moduli, por nuk di se si të rregulloj tekstin: ⧼dot-separator⧽, shiko te kontributet e fundit dhe të lutem, në qoftë se di se si ta bësh dhe ke mundësinë, rregulloje ti. Të falenderoj paraprakisht. – Βατο (diskutimet) 28 tetor 2019 15:53 (CET)Reply

Pershendetje @Βατο, I hodha nje sy por me duhet me teper kohe te mesohem me Lua :). Problemi vjen nga jashte ne fakt, nga thirrja ne mw.message.new por nuk e di nese eshte nje konstrukt i aktivizuar by default apo nje shtojce qe eshte e aktivizuar (ose jo) dhe nese eshte ne versionin e fundit. -- Euriditi  28 tetor 2019 16:26 (CET)Reply
Ok, faleminderit! :) – Βατο (diskutimet) 28 tetor 2019 17:00 (CET)Reply

Njatjeta

Redakto

Te artikulli Naim Frasheri shpenzova ore te tera per ta pajisur me referenca pastaj erdhi IP vandaliste dhe i largonte sepse nuk i pelqenin. A mund ti miratosh ndryshimet e mia te lutem? Vandalisti eshte perdoruesi i bllokuar Sejko.--85.10.201.126 29 tetor 2019 13:44 (CET)Reply

Pershendetje! E vleresoj punen tuaj por per arsye qe te mos krijohen konflikte vura disa artikuj ne ngririje. Keto duhet te kontrollohen prej 2 administratoreve e me pas te hiqet statusi e faqja te behet e redaktueshme nga te gjithe. Hapa nje diskutim ketu. -- Euriditi  29 tetor 2019 13:51 (CET)Reply
@Euriditi, Artikulli Shën Kolli është krijuar për një kohë të gjatë. Dëshiron të kontrollosh dhe shikosh redaktimet e mia të tjera?--Saklanan gerçekler (diskutimet) 9 mars 2020 11:56 (CET)Reply
@Saklanan gerçekler, të falenderoj për kontributin ketu. Gjithësesi është i sugjeruar përdorimi i stampave {{mergeto}} dhe {{mergefrom}} qe të mos krijohen keqkuptime. Punë të mbarë! -- Euriditi  9 mars 2020 12:02 (CET)Reply
Edhe kontrollimet (shqyrtimi)?--Saklanan gerçekler (diskutimet) 9 mars 2020 14:40 (CET)Reply

Projektet e Portalet

Redakto

Përshëndetje, Euriditi! :)

Prej kohësh kam nisur një rishikim të projekteve e portaleve që kemi. Fillimisht bëra zbulimin dhe renditjen e tyre në Kuvend. Gjatë kësaj faze fshiva të gjitha faqet që fatkeqësisht kishin mbetur në stad krijim prej shumë vitesh. Kjo ishte dhe puna më e lehtë pasi përfshinte vetëm punë mekanike. Tani po filloj me fazën e ardhshme të rishikimit individual të faqeve. Këtu shpresoj të bëj rregullime të përgjithshme që faqet mund të kenë nevojë, t'i ndërlidh me portalet/projektet shoqëruese (nëse ekzistojnë), ndonjë element të lehtë standardizues dhe më kryesorja, shfaqja e tyre në lista të ndryshme me shpresë për të sjellë më shumë jetë ndër to (për shembull te pjesa përkatëse e portalit të komunitetit e më gjerë).

Në lidhje me çështjen e riaktivizimit të tyre, ke ndonjë ide si mund të veprojmë përveç çfarë propozova më sipër? Sot po punoja me projektin e historisë së shqiptarëve. Pavarësisht se faqja në vetvete është tepër e thjeshtë në konceptim (nga ana teknike flas), projekti duket tepër interesant dhe synon të përkujdeset për hollësi të ndryshme në lidhje me temën që trajton. Gjëja e parë që më erdhi ndërmend ishte të të pyesja nëse mund të merreshe me të për ta ringjallur me shpresë se mund të shërbeje si shembull për të tjerët. Kjo pasi pashë emrin tënd te anëtarët e tij. Por pastaj mendova që duke pasur parasysh sa aktiv ke qenë në çështje të tilla më parë, emri yt mund të figurojë në shumë projekte e s'mund të presim që të merresh personalisht me të gjitha. Dhe kështu thashë mbase do të ishte më mirë të të pyesja thjesht për të të kërkuar një mendim të përgjithshëm. Ke ndonjë ide si mund të veprojmë për të dhënë më shumë jetë në to? Mbase me ndonjë mënyrë mekanike sugjerimi te përdoruesit e rinj, mbase me ndihmën e ndonjë roboti, mbase me ndonjë nismë të ndërmarrë personalisht nga administrata për të dhënë shembullin e përfshirjes te projekte të tilla te anëtarët e rinj... Jam në fazë gjetjeje idesh domethënë (brainstorming).

Për ta përmbledhur: Shfaqja e tyre në sytë e publikut do të realizohet me anë të renditjes në faqe-lista e kategori të veçanta dedikuar atyre dhe mbase me njoftime në krye të faqes (sitenotice). Kjo është një fushatë e butë në përpjekje për të riaktivizuar projektet e ndryshme që ne kemi. Paralelisht me këtë unë po shpresoj për një fushatë më të fortë që nuk mjaftohet thjesht në reklamim por në hapa më konkret që nxisin përfshirjen në projekte të tilla. Synimi përfundimtar ideal është krijimi i një kulture projektesh dhe vënia e saj në themel të kulturës Wiki. Pra puna e vullnetarëve të fillojë të orientohet e organizohet rreth bashkëpunimeve në grup në lidhje me tema të caktuara, gjë që duket se ka qenë dhe qëllimi fillestar kur ka nisur SqWiki. Po të shihen ndryshimet më të fundit, vihet re se përveç disa përdoruesve specifikë, veprimtaria e të cilëve ndjek tematika të caktuara relativisht të gjera, shumica e veprimeve të tjera janë me karakter SPA (apo xhuxhësh por ato nuk përbëjnë problem). Pavarësisht se dhe vetë SPA-të ndihmojnë në shtimin e informacionit, ato nuk kontribuojnë aspak në krijimin e një komuniteti. Personalisht e shoh me rëndësi krijimin e një komuniteti shoqëror në çfarëdolloj mediumi pune kështu që vazhdimisht punoj në atë drejtim dhe këtu. Krijimi i sistemit "WikiDashuri" dhe aktivizimi i zgjatimit "NewUserMessage" janë disa nga hapat që kam ndërmarrë në atë drejtim e tani po shpresoj që dhe kthimi i punës në projekte si një nga metodat kryesore të punës në komunitet të shërbejë sërish për atë gjë. - Klein Muçi (diskutimet) 3 dhjetor 2019 15:05 (CET)Reply

Pershendetje @Klein Muçi, se pari deshiroj te te falenderoj per nismat qe ke ndermarre dhe vazhdon te ndermaresh. Besoj vetekuptohet qe dhenia jete e portaleve nuk eshte nje gje e thjeshte e nuk eshte nje gje qe behet brenda nje kohe te shkurter. Ndoshta nese punohet sic duhet mund te doje edhe vite. Gjithesesi nuk mund te them se ka munguar "kultura e portaleve" por per kaq perdorues sa kemi eshte mundim me i madh te organizohesh ne portale te ndryshme sesa te japesh kontributin direkt ne artikuj specifike. Gjithesesi forma organizimi ne te kaluaren nuk kane munguar dhe une pata krijuar Wikipedia:Bashkëpunimi i javës ne menyre qe te jepej nje kontribut i organizuar. Tani nuk mundem te jap me teper se 2-4 ore kontribut ne jave e kjo shkon me se shumti ne monitorim te ndryshimeve te fundit e ne mirembajtjen e faqes kryesore.
1. E rendesishme eshte te krijohet nje hapesire (qofte portal) si Wikipedia:Community portal, Wikipedia:Autorenportal qe te perqendroje kontributin ne temat qe jane me te rendesishme per wikipedian. Dikush qe nuk e di se ku te kontriboje apo nga tia filloje mund te konsultohet me kete "hapesire".
2. Kultura e mirefillte e portaleve nuk mund te krijohet me kaq perdorues aktive sa ka Wikipedia. Do te duhet te terhiqen njerez te rinj qe kane deshire te kontribuojne e kjo me se miri mund te behet permes takimeve/workshopeve mujore dhe bashkepunimit me institucione arsimore te nivelit te mesem e te larte (Psh. studente te gjuheve te huaja mund te kene nje deyre te perkthimit te nje artikulli dhe te perfitojne pike shtese ne nje vleresim nese e kane arritur). E di qe takime ka patur e me pare, nuk e di nese eshte deshira e gjithesesilit apo ka qene dikush qe i ka sponsorizuar por orgaizime te shpeshta mujore kerkojne nje buxhet te konsiderueshem.
3. Rrobotet mund te ndihmojne ne krijimin e artikujve por fatkeqsisht jane tema te limituara ku ata jane efektive. Kryesisht artikuj me teme nga gjeografia apo gjera qe tjera qe mund te shprehen ne forme tabelare e mund te interpretohen si artikuj me pas.
Gjithesesi nuk ka zgjidhje te thjeshta. Si hap i pare mjafton qe Portali i Komunitetit te vihet ne jete e kontributi te behet ne forme te organizuar. Te uroj pune te mbare! -- Euriditi  5 dhjetor 2019 22:31 (CET)Reply
Faleminderit për përgjigjen e hollësishme! Për sa i përket takimeve e bashkëpunimeve institucionale, të lajmëroj se ndodhin vazhdimisht. Kemi dy grupe përdoruesish që veprojnë në komunitetin tonë, të dy të sponsorizuar nga vetë fondacioni Wikimedia, me sa është në njohurinë time. Unë vetë kam qenë shpeshherë pjesë e takimeve e bashkëpunimeve të tilla të njërit prej grupeve të cilat kanë qenë me tema e forma të ndryshme (workshops, edit-a-thones, etj.). Kam vënë re se një aktivitet i tillë nuk para njihet shumë nga përdoruesit e vjetër/aktivë të SqWiki-t dhe mbetet i njohur më shumë nga Meta se sa nga vetë Wikipedia por më lër të të them se ekziston një kalendar i detajuar aktivitetesh vjetore nga grupet e përdoruesve në fjalë. Ky lloj aktiviteti është dhe më i dukshëm në mediet sociale pasi, siç e the dhe vetë, synimi kryesor mbetet gjetja e vullnetarëve të rinj dhe ai lloj mediumi e lehtëson shumë atë gjë. Rastësisht, jo më larg se para 4 ditësh, qëlloi të flitej për bashkëpunimin e javës në faqet që përmenda. Hidhi një sy shembullit këtu. Në fakt në biseda private është diskutuar shpesh për ringjalljen e atij projekti këto kohë (pa pasur lidhje me projektin tim për ringjalljen e portaleve) por unë personalisht s'kam arritur të gjej një mënyrë si mund ta ringjall si projekt duke e risjellë në kohë (kompleksiteti në organizim ngjan ta bëjë të pamundur realizimin brenda komunitetit tonë aktual ku nuk ekziston një shpirt shoqëror aktiv aq i fortë sa njerëzit të vetëorganizohen në atë nivel që kërkon gara e bashkëpunimit që të funksionojë). Nëse ke mundësi të bësh ndonjë përshtatje a lehtësim në konceptim mendoj se do të ishte e mirëpritur nga disa anëtarë të vjetër këtu që e shohin goxha me shpresë atë faqe.
E kuptoj që po flasim për ndryshime që mund të duan vite për t'u aplikuar prandaj dhe e shkrova si synimi përfundimtar ideal. Edhe unë e shoh me rëndësi të lartë portalin e komunitetit. Do të punoj për ta detajuar më shumë në të ardhmen. Mbase nëse reklamimi bëhet bukur aty, mund të kemi dhe një ringjallje të lehtë të projekteve e portaleve tematike duke qenë se portali i komunitetit është dhe faqja ku drejtohen të gjithë përdoruesit e rinj nga mesazhi automatik i mirëseardhjes. S'jam i sigurt ama sa na mungojnë vullnetarë. Vazhdimisht shtohen llogari të reja dhe çdo ditë ka ndryshime të reja. Megjithatë bie dakord se një pikë e mirë fillimi është fuqizimi i asaj faqeje.
Të falënderoj dhe njëherë për përgjigjen se më ndihmoi të kem një mendim më shumë në lidhje me temën. Mirëulexofshim në tema tjera! :) - Klein Muçi (diskutimet) 6 dhjetor 2019 07:17 (CET)Reply

Naim frasheri

Redakto

Naim frasheri nuk ishte me origjinë nga Berati por nga fshati i grëmshit që ndodhet në juglindje të malit tomorr. Nga viti 1820 e më pas nga fshati u shpërngulen shumë familje si edhe të parët e familjes sime. Nuk ka rëndësi nëse shkruhet apo jo në Wikipedia por ta dish si informacion meqë ke shkruar për naimin. Sikollari (diskutimet) 27 janar 2020 01:16 (CET)Reply

Pershendetje Euridit

Redakto

Pershendetje Euridit.

Jam njoftuar se keni bere "delete" faqen "https://sq.wikipedia.org/wiki/Fole_Publishing_(Company)", a mund ta dije se pari me cfar autoriteti dhe me cfar pergjegjesie beni nje veprim te tille?

Faleminderit.

@PerdoruesIRi, përshëndetje! :)
Euriditi është një nga burokratët e Wikipedia-s shqip, grada më e lartë hierarkike në mirëmbajtjen e komunitetit. Kjo i përgjigjet pyetjes për autoritetin e përgjegjësinë. Më pas besoj se Euriditi vetë do të shpjegojë dhe për arsyen, që ka gjasë të jetë pyetja e dytë. - Klein Muçi (diskutimet) 30 mars 2020 18:58 (CEST)Reply
Përshendetje @PerdoruesIRi, dhe @Klein Muçi,! Klein, të falenderoj që more pjesë në diskutim! Ne lidhje me artikullin duhet te plotesohen keto kushte:
1. Të ketë referenca nga burime të besueshme dhe të verifikueshme
2. Jo artikuj që përbëjne konflikt interesi
3. Jo hulumtime vetjake
4. Dhe nese ka referenca të ketë qasje neutrale ndaj tyre.
Në rastin tuaj nuk plotësohet as pika e parë. Artikuj të tillë nuk mund te jenë pjesë e një enciklopedie. Por je i mirepritur te kontribuosh ne Wikipedia dhe do kesh edhe ndihmën time për këtë. Të falenderoj! -- Euriditi  30 mars 2020 19:52 (CEST)Reply

Konfirmim për ndryshimet e bëra në artikull: Taylor Swift

Redakto

Përshendetje Z. Euriditi, jam një përdorues i cili është i përkushtuar për të përditësuar informacionet mbi Taylor Swift në Wikpedian Shqip. Kam shtuar mjaftueshëm informacione te artikulli i artistes, por nuk ka ndonjë që të ketë konfirmuar ndryshimet në mënyrë që të publikohen. Artikulli është kontrolluar herën e fundit më 2 shtator. Nqs mundeni, kontrolloni artikullin dhe aprovojeni ose vendosni dikë tjetër në dijeni për këtë çështje që mund të ndihmojë. Faleminderit.

Hej @Arbermamo, pune e mire me artikullin Taylor Swift, sapo e kontrollova. Vazhdo keshtu! -- Euriditi  17 prill 2020 11:23 (CEST)Reply

Konfirmim për ndryshimet e bëra në artikull: Taylor Swift

Redakto

Përshëndetje, do të doja të konfirmonit ndryshimet që kam bërë te artikulli për Taylor Swift pasi kam shtuar informacione të reja. Faleminderit.

 U bë! -- Euriditi  31 maj 2020 18:21 (CEST)Reply

Aprovim mbi artikullin e Taylor Swift

Redakto

Pershendetje, me falni perseri per shqetesimin 😅. Ju lutem aprovoni informacionet e reja qe sapo shtova te faqja e Taylor Swift.

Translation notification: VisualEditor/Newsletter/2020/July

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page VisualEditor/Newsletter/2020/July is available for translation. You can translate it here:


The deadline for translating this page is the end of this week.

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 6 korrik 2020 22:26 (CEST)

Translation notification: Trust and Safety/Case Review Committee/Charter

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Trust and Safety/Case Review Committee/Charter is available for translation. You can translate it here:

The priority of this page is mesëm.


Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 8 korrik 2020 10:33 (CEST)

Translation notification: Tech/News/2020/32

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Tech/News/2020/32 is available for translation. You can translate it here:Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 31 korrik 2020 07:27 (CEST)

Saklanan gerçekler

Redakto

Pershendetje! Pashe qe i kishit bere verejtje personit ne fjale ne, lidhje me zhvendosjen e artikujve. Do ju lutesha qe ndoshta ta lajmeronit dhe nje here ose te merrni masa, sepse personi vazhdon e ben ndryshime te tilla ne tituj duke mos e perfillur lajmerimin. Ju faleminderit! Alban (diskutimet) 12 gusht 2020 09:18 (CEST)Reply

Translation notification: Tech/Server switch 2020

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Tech/Server switch 2020 is available for translation. You can translate it here:

The priority of this page is mesëm.


Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 15 gusht 2020 15:03 (CEST)

shkrirje

Redakto

Përshendetje, Dëshiron të Shkrish artikullin e ngrire pothuajse 1 vit Naim Frashëri qe te redaktojne?--78.46.81.158 18 gusht 2020 00:51 (CEST)Reply

Çmimi për vazhdimësinë

Redakto
Çmimi i parë
Çmimi i parë
Çmimi i parë për vazhdimësinë në Wikipedia-n shqip në vitin 2019 i jepet përdoruesit Euriditi.

Çmimi u dha pas konsultimit të komunitetit në qendrën e votimeve.

Çmimi për vazhdimësinë
Çmimi për vazhdimësinë


We sent you an e-mail

Redakto

Hello Euriditi,

Really sorry for the inconvenience. This is a gentle note to request that you check your email. We sent you a message titled "The Community Insights survey is coming!". If you have questions, email surveys@wikimedia.org.

You can see my explanation here.

MediaWiki message delivery (diskutimet) 25 shtator 2020 20:53 (CEST)Reply

Translation notification: Wikimedia CH

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Wikimedia CH is available for translation. You can translate it here:

The priority of this page is mesëm.


Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 17 dhjetor 2020 08:43 (CET)

Konfirmim për ndryshimet e bëra në artikull: Taylor Swift

Redakto

Përshendetje, ju lutemi aprovoni ndryshimet e bëra te artikulli për Taylor Swift pasi kam shtuar disa informacione të reja. Faleminderit.

Translation notification: Project wiki representatives

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Project wiki representatives is available for translation. You can translate it here:


The deadline for translating this page is 2021-02-14.

The five year old strategy process has resulted in recommendations. After Global Conversations the number one priority is to establish an Interim Global Council, who will draft a Movement Charter, which will lead to the formation of a Global Council. Please help in translating the concise page "Project wiki representatives" which asks contributor to select for each project wiki a representative, who will help in implementing the first strategic priority.

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 6 shkurt 2021 13:09 (CET)

Translation notification: VisualEditor/Newsletter/2021/June

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page VisualEditor/Newsletter/2021/June is available for translation. You can translate it here:

The priority of this page is mesëm. The deadline for translating this page is 2021-06-20.

This short newsletter is good news about posting comments on wiki. You can try out the "Discussion tools" in the Beta Features here at Meta-Wiki, too: Special:Preferences#mw-prefsection-betafeatures. Thank you!

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 16 qershor 2021 02:16 (CEST)

Translation notification: Template:InternetArchiveBot header

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Template:InternetArchiveBot header is available for translation. You can translate it here:The InternetArchiveBot team has come up with a new header for its documentation and user pages designed to make important links as easy to find as possible. We use this header on the bot's global user page, and we have it set up to show the labels in your interface language, meaning that the labels will appear in Russian on Russian Wikipedia (unless you override the interface language).

In order for this feature to work, we need translations of those labels. There are only six labels:

  • About the Bot
  • Report Problem
  • Contact Us
  • Documentation
  • Configure
  • Disable Bot

If you know how to say those things in another language, you can help! And your work will make it easier for non-English speakers to use InternetArchiveBot.

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 29 qershor 2021 18:20 (CEST)

Translation notification: InternetArchiveBot/Problem

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page InternetArchiveBot/Problem is available for translation. You can translate it here:Thank you to everyone who translated "Template:InternetArchiveBot header". The template is now available in 64 languages (including variants)! Now when people visit the bot's user page on those language wikis, they will be greeted with navigation options in their language. (We have since added one more link to the header – "Translate" – translations are appreciated!) This page I am requesting translations for is the "report problem" page for InternetArchiveBot, directing the user to different places depending on the kind of problem they are having. There are a total of 17 terms to translate, consisting of short phrases and sentences. This page is directly linked from the header on InternetArchiveBot's global user page, so your work will likely be seen.

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 13 korrik 2021 01:14 (CEST)

Translation notification: Wikimedia Foundation elections/2021/Voting

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Wikimedia Foundation elections/2021/Voting is available for translation. You can translate it here:Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 2 gusht 2021 12:21 (CEST)

Translation notification: Hack4OpenGLAM

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Hack4OpenGLAM is available for translation. You can translate it here:


The deadline for translating this page is 2021-09-20.

Welcome to translate the messages of the Hack4OpenGLAM hackathon, taking place at the Creative Commons Summit 20–24 September! Your work is appreciated!

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 10 gusht 2021 12:25 (CEST)

Translation notification: Wiki Loves Children

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Wiki Loves Children is available for translation. You can translate it here:Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 10 gusht 2021 12:39 (CEST)

Translation notification: Hack4OpenGLAM/Messages

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Hack4OpenGLAM/Messages is available for translation. You can translate it here:


The deadline for translating this page is 2021-09-20.

This is an additional set of messages for Hack4OpenGLAM: instructions (the contents of the newsletter) and latest tweets that can be used in several languages. Thank you for your work, it has already been amazing!

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 11 gusht 2021 00:21 (CEST)

Aprovim për editim artikulli: Taylor Swift

Redakto

Përshëndetje, ju lutem aprovoni editimin që kam bërë te faqja e Taylor Swift pasi kam shtuar disa informacione të reja, faleminderit. Arbermamo (diskutimet) 29 gusht 2021 22:12 (CEST)Reply

Translation notification: Wikimedia Foundation elections/2021/2021-09-07/2021 Election Results/Short

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Wikimedia Foundation elections/2021/2021-09-07/2021 Election Results/Short is available for translation. You can translate it here:

The priority of this page is lartë. The deadline for translating this page is 2021-09-07.

This short text (125 words) is meant to announce the results of the board elections on September, 7 to as much communities and volunteers as possible on such short notice in their native tongue. Please help us to make that happen!

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 6 shtator 2021 21:04 (CEST)

Translation notification: Movement Charter/Drafting Committee/Set Up Process

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Movement Charter/Drafting Committee/Set Up Process is available for translation. You can translate it here:

The priority of this page is lartë. The deadline for translating this page is 2021-09-17.

The Movement Charter Drafting Committee election is coming soon. We have just put out a page to inform as many communities on the election. This requires many translations as we want to reach out to as many people as possible in their respective language. So we ask kindly for your support. Any questions? Please contact User:DBarthel (WMF). Thanks for your help!

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 13 shtator 2021 18:08 (CEST)

Translation notification: Lingua Libre

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Lingua Libre is available for translation. You can translate it here:

The priority of this page is mesëm. The deadline for translating this page is 2021-11-30.

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 18 shtator 2021 12:33 (CEST)

Translation notification: Movement Charter/Drafting Committee/Election translation

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Movement Charter/Drafting Committee/Election translation is available for translation. You can translate it here:


The deadline for translating this page is 2021-10-08.

2 sentences, 21 words! Movement Charter Drafting Committee Elections are coming. Translating the voting tool SecurePoll in as many native tongues is crucial for this. But: there are two sentences we need to be translated for this. Please support the effort to make this a global experience. Thank you for helping out!

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 6 tetor 2021 16:04 (CEST)

Translation notification: Movement Charter/Drafting Committee/MCDC Voter Email short 12-10-2021

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Movement Charter/Drafting Committee/MCDC Voter Email short 12-10-2021 is available for translation. You can translate it here:


The deadline for translating this page is 2021-10-11.

The Movement Charter Drafting Committee Election starts next Monday. We would like to send eligible voters an email, letting them know that now is the time to vote. Of course this should happen in the respective language of the voter. It is only 195 words, a few minutes of work with a great impact! Any language is highly appreciated, we appreciate your help a lot. Thank you and have a great weekend! :)

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 8 tetor 2021 19:50 (CEST)

Translation notification: Grants:MSIG/Announcements/2021/Global message

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Grants:MSIG/Announcements/2021/Global message is available for translation. You can translate it here:


The deadline for translating this page is 2021-10-26.

Hi everbody! The Movement Strategy and Governance team is announcing a Movement Strategy Implementation Grants program to the communities.

We want to reach out to as many communities as possible, calling out volunteers globally. Please support us and help translating the announcement in all the languages you speak, it is only 50 words. We will send it out as a mass message later.

Beyond this: if you would like to, please check out the program and spread the word. We would appreciate your help in sharing this news in social media channels of your community.

We are grateful for all your support, you are awesome!

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 21 tetor 2021 16:24 (CEST)

Translation notification: Movement Charter/Drafting Committee/Elections/Results/Announcement

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Movement Charter/Drafting Committee/Elections/Results/Announcement is available for translation. You can translate it here:


The deadline for translating this page is 2021-10-31.

The announcement of the members of the Movement Charter Drafting Committee is coming close. We would like to announce the results in as many languages as possible and kindly ask for your support. It is less than 100 words, we would appreciate your help a lot and it is just a few minutes.

Thank you for your continuous support!

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 29 tetor 2021 15:31 (CEST)

How we will see unregistered users

Redakto

Hi!

You get this message because you are an admin on a Wikimedia wiki.

When someone edits a Wikimedia wiki without being logged in today, we show their IP address. As you may already know, we will not be able to do this in the future. This is a decision by the Wikimedia Foundation Legal department, because norms and regulations for privacy online have changed.

Instead of the IP we will show a masked identity. You as an admin will still be able to access the IP. There will also be a new user right for those who need to see the full IPs of unregistered users to fight vandalism, harassment and spam without being admins. Patrollers will also see part of the IP even without this user right. We are also working on better tools to help.

If you have not seen it before, you can read more on Meta. If you want to make sure you don’t miss technical changes on the Wikimedia wikis, you can subscribe to the weekly technical newsletter.

We have two suggested ways this identity could work. We would appreciate your feedback on which way you think would work best for you and your wiki, now and in the future. You can let us know on the talk page. You can write in your language. The suggestions were posted in October and we will decide after 17 January.

Thank you. /Johan (WMF)

4 janar 2022 19:19 (CET)

Translation notification: Wikimedia Foundation Board of Trustees/Call for feedback: Board of Trustees elections

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Wikimedia Foundation Board of Trustees/Call for feedback: Board of Trustees elections is available for translation. You can translate it here:


The deadline for translating this page is 2022-01-10.

This year four seats of the WMF Board of Trustees are to be newly filled and there will be a Call for Feedback about the Board of Trustees selection processes from 10 January to 7 February 2022.

The Movement Strategy and Governance team is supporting this Call for Feedback. For widest outreach across the Wikiverse we kindly ask you to support this by helping us out with additional translations.

Postscriptum: During the last year many of you have helped us a lot to reach out to many different communities by translating in dozens of languages. We are utterly grateful for this - thanks to all of you for your ongoing support! You are the best!

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 7 janar 2022 18:24 (CET)

Translation notification: Wikimedia Foundation Board of Trustees/Call for feedback: Board of Trustees elections/Call for Feedback about the Board of Trustees elections is now open/Short

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Wikimedia Foundation Board of Trustees/Call for feedback: Board of Trustees elections/Call for Feedback about the Board of Trustees elections is now open/Short is available for translation. You can translate it here:


The deadline for translating this page is 2022-01-13.

Hi all,

the Movement Strategy and Governance team is asking you for your help. We want to invite communities globally to a Call for Feedback about the Board of Trustees selection processes from 10 January to 7 February 2022.

We want to send out a message next Friday to all communities in as many languages as possible. It is only 130 words! Your help is very much appreciated!

Thank you for your time!

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 11 janar 2022 22:02 (CET)

Translation notification: Template:Education/News/Contents

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Template:Education/News/Contents is available for translation. You can translate it here:Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 22 janar 2022 09:47 (CET)

Translation notification: Template:Education/News/Drafts

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Template:Education/News/Drafts is available for translation. You can translate it here:Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 22 janar 2022 10:00 (CET)

Translation notification: Education/Newsletter/January 2022/Headlines

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Education/Newsletter/January 2022/Headlines is available for translation. You can translate it here:

The priority of this page is lartë. The deadline for translating this page is 2022-01-24.

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 22 janar 2022 18:26 (CET)

Translation notification: Education/Newsletter/January 2022

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Education/Newsletter/January 2022 is available for translation. You can translate it here:Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 22 janar 2022 18:29 (CET)

Translation notification: Leadership Development Task Force/Call for Feedback Announcement

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Leadership Development Task Force/Call for Feedback Announcement is available for translation. You can translate it here:


The deadline for translating this page is 2022-02-07.

Good day to you from Movement Strategy and Governance! The coming weeks see a Call for Feedback concerning the creation of a movementwide Leadership_Development_Task_Force. We are announcing it by a short message of only 60 words to be distributed globally on Tuesday. Global distribution asks for native language support, so we kindly ask for your help to have as many translations as possible available. It should be a few minutes of work only. Thank you very much for your help, MediaWiki message delivery (diskutimet) 4 shkurt 2022 11:13 (CET)Reply

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 4 shkurt 2022 11:13 (CET)

Translation notification: ContribuLing 2022

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page ContribuLing 2022 is available for translation. You can translate it here:

The priority of this page is mesëm.


Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 12 shkurt 2022 13:04 (CET)

Translation notification: Universal Code of Conduct/Enforcement guidelines

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Universal Code of Conduct/Enforcement guidelines is available for translation. You can translate it here:Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 22 shkurt 2022 16:18 (CET)

Translation notification: Ukraine's Cultural Diplomacy Month

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Ukraine's Cultural Diplomacy Month is available for translation. You can translate it here:Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 2 mars 2022 02:50 (CET)

Translation notification: Universal Code of Conduct/Enforcement guidelines/Voting/Translations

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Universal Code of Conduct/Enforcement guidelines/Voting/Translations is available for translation. You can translate it here:


The deadline for translating this page is 2022-03-06.

Next Monday the ratification for the UCoC Enforcement Guidelines starts, an important step concerning an important document. We would like to invite people from all the global communities to take part in this process.

To make the voting available in as many native languages as possible, we would appreciate your help in translations!

This is 189 words only, just a few minutes of simple work and it is an important contribution to strengthen your community's voice.

Thank you very much for your help, DBarthel (WMF)


Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 4 mars 2022 14:51 (CET)

Translation notification: ContribuLing 2022/Program

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page ContribuLing 2022/Program is available for translation. You can translate it here:

The priority of this page is mesëm. The deadline for translating this page is 2022-03-31.

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 26 mars 2022 16:49 (CET)

Translation notification: GLAM School/Questions

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page GLAM School/Questions is available for translation. You can translate it here:


The deadline for translating this page is 2022-12-31.

GLAM School is a project by AvoinGLAM to chart out, uncover, and support practices that help GLAM professionals, GLAM-Wiki volunteers, Open GLAM advocates and others to be more empowered to contribute to Wikimedia and other open projects. In 2022 we are conducting surveys, chats, and interviews across organizations and networks involved in providing Open Access to cultural heritage. This page lists the questions that are used in the survey and the interviews.

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 26 prill 2022 10:52 (CEST)

Translation notification: GLAM School/Questions

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page GLAM School/Questions is available for translation. You can translate it here:


The deadline for translating this page is 2022-12-31.

Thank you for the wonderful work you are doing!

I have made a couple of small modifications to the existing text and added one new section. I hope you would be willing to have a look at those.

Thank you again!

Cheers, Susanna

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 29 prill 2022 09:06 (CEST)

Translation notification: GLAM School

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page GLAM School is available for translation. You can translate it here:


The deadline for translating this page is 2022-12-31.

The GLAM School main page is ready for translation. I hope the syntax still remained correct after I changed the page a lot. Thank you for your amazing help!

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 4 maj 2022 20:19 (CEST)

Translation notification: Wikimedia Foundation elections/2022/Announcement/Board voter email

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Wikimedia Foundation elections/2022/Announcement/Board voter email is available for translation. You can translate it here:

The priority of this page is lartë.


Hi all!

The community vote of this year's Board Elections are close. As always voter mails will be sent out. To invite as many community members as possible in their native tongue your help is very much appreciated. While there are already plenty of translations we would appreciate you to check for languages still missing and to contribute translations for these.

The mails are short, just a bit about two times 200 words, a few minutes of work.

Your support is very important as it helps communities to learn about the election and to cast their vote.

Best, Denis Barthel (WMF)

(Movement Strategy and Governance)

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 9 gusht 2022 14:51 (CEST)

Translation notification: Universal Code of Conduct/Revised enforcement guidelines/Announcement/Consultation Close

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Universal Code of Conduct/Revised enforcement guidelines/Announcement/Consultation Close is available for translation. You can translate it here:

The priority of this page is mesëm.


Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 13 tetor 2022 04:17 (CEST)

Faqe e fshihur

Redakto

Pershendetje @Euriditi

Kam nje pyetje, faqja Xsoundbeatz ishte ne wikipeidia shqip por tani nuk e shoh me, mund te jete fshire, a mund te kontrolloni per te rikthyer faqen ose per te krijuar faqen perseri dhe te kontrollohet nga ju më pas?


Faleminderit Valentinoshabani (diskutimet) 21 nëntor 2022 09:40 (CET)Reply

fyi [5] --Johannnes89 (diskutimet) 23 nëntor 2022 17:02 (CET)Reply

Translation notification: Tests

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Tests is available for translation. You can translate it here:

The priority of this page is ulët.


= This is a test message, please ignore = = ଏହା ଏକ ପରୀକ୍ଷା ସନ୍ଦେଶ, ଦୟାକରି ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ =

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 13 janar 2023 18:39 (CET)

Translation notification: Tests

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Tests is available for translation. You can translate it here:

The priority of this page is ulët.


= This is a test message, please ignore = = ଏହା ଏକ ପରୀକ୍ଷା ସନ୍ଦେଶ, ଦୟାକରି ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ =

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 13 janar 2023 18:46 (CET)

Translation notification: Universal Code of Conduct/Enforcement guidelines/Voting/Translations

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Universal Code of Conduct/Enforcement guidelines/Voting/Translations is available for translation. You can translate it here:

The priority of this page is lartë. The deadline for translating this page is 2023-01-16.

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 14 janar 2023 04:56 (CET)

Translation notification: ContribuLing 2023

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page ContribuLing 2023 is available for translation. You can translate it here:


The deadline for translating this page is 2023-02-28.

ContribuLing is a Wikimedia event focusing on collaborative tools and minority languages.

Please consider translating the page and - why not - proposing a presentation or a workshop!

Thank you very much, on behalf of the organizing committee

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 2 shkurt 2023 11:18 (CET)

Your advanced permissions on sqwiki

Redakto

Hello. A policy regarding the removal of "advanced rights" (administrator, bureaucrat, interface administrator, etc.) was adopted by community consensus in 2013. According to this policy, the stewards are reviewing activity on wikis with no inactivity policy.

You meet the inactivity criteria (no edits and no logged actions for 2 years) on this wiki. Since this wiki, to the best of our knowledge, does not have its own rights review process, the global one applies.

If you want to keep your advanced permissions, you should inform the community of the wiki about the fact that the stewards have sent you this information about your inactivity. A community notice about this process has been also posted on the local Village Pump of this wiki. If the community has a discussion about it and then wants you to keep your rights, please contact the stewards at the m:Stewards' noticeboard, and link to the discussion of the local community, where they express their wish to continue to maintain the rights.

If you wish to resign your rights, please request removal of your rights on Meta.

If there is no response at all after one month, stewards will proceed to remove your administrator and/or bureaucrat rights. In ambiguous cases, stewards will evaluate the responses and will refer a decision back to the local community for their comment and review. If you have any questions, please contact the stewards.

Yours faithfully. Uncitoyen (diskutimet) 19 shkurt 2023 23:46 (CET)Reply

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Wikimedia Foundation Legal department/2023 ToU updates/LandingCNTranslate is available for translation. You can translate it here:

The priority of this page is lartë. The deadline for translating this page is 2023-02-22.

Wikimedia Foundation Legal Department is starting a feedback cycle to discuss updating the Wikimedia Terms of Use on February, 21.

We would like to hear from communities all over the world. Your help in translating a banner is very much appreciated. It is just 19 words in two sentences.

Due to technical reasons the link above leads to a landing page. To translate the banner directly, please click https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Special:Translate&group=Centralnotice-tgroup-wmftou2023&language=abc

Thank you for your help!

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 20 shkurt 2023 21:09 (CET)

Translation notification: $1

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page $1 is available for translation. You can translate it here:Hello translators. Please help us with this group page.

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 22 mars 2023 14:42 (CET)

Translation notification: Wikimédiens du Burkina Faso

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Wikimédiens du Burkina Faso is available for translation. You can translate it here:Please help us translating this page

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 22 mars 2023 14:44 (CET)

Translation notification: Wikimédiens du Burkina Faso

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Wikimédiens du Burkina Faso is available for translation. You can translate it here:Please help translate this page

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 22 mars 2023 14:50 (CET)

Translation notification: Wikimédiens du Burkina Faso

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Wikimédiens du Burkina Faso is available for translation. You can translate it here:Please help translate this page

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 22 mars 2023 15:58 (CET)

Translation notification: WWC2023/Scholarship

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page WWC2023/Scholarship is available for translation. You can translate it here:

The priority of this page is mesëm. The deadline for translating this page is 2023-10-22.

this page is available for translating, you can start working on it

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 26 qershor 2023 23:41 (CEST)

Translation notification: Wikimedia Foundation elections committee/Nominatons/2023/Announcement - new members

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Wikimedia Foundation elections committee/Nominatons/2023/Announcement - new members is available for translation. You can translate it here:

The priority of this page is mesëm.


We are hoping to send this message globally using MassMessage once the Board made official announcement, which will be linked later.

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 27 qershor 2023 07:15 (CEST)

Translation notification: Category:Moved to Wikimedia Foundation Governance Wiki

Redakto

Hello Euriditi,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to shqip on Meta. The page Category:Moved to Wikimedia Foundation Governance Wiki is available for translation. You can translate it here:

The priority of this page is mesëm.


Many WMF policies have been moved to foundation wiki and their local counterparts are blanked and redirected. This category should be created to keep everything together.

Your help is greatly appreciated. Translators like you help Meta to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

Meta translation coordinators‎, 29 qershor 2023 18:12 (CEST)