AdministrataRedakto

Mirësevini Ankesa Rregullat Kuvendi Promovimi Ambasada Anëtarët GNU PyetjePergjigje Përshtypjet Robotët (Bots) Rregullat e votimit

NdihmëRedakto

Kërkimi Të drejta autori Pasqyra Redaktimi Artikulli Livadhi Fillestarëve Antarëve Kategorive

Pema e kategorisëRedakto

Klikoni mbi shenjën "+" për të parë të gjitha kategoritë:

Përmbajtja

Wikipedia:Artikujt që secila Wikipedia duhet t'i ketëRedakto

Propozim per shkruarjen e tgjitha artikujve ne kete liste.Eshte turp kombtar mos i kemi sipas mendimit tim.Dhe do ju kisha lutur qe ta mbyllim sa me shpejt.Lista eshte e kompletuar sipas meta-s dhe propabiliteti per ndonje lidhje te ngatruar thuajse eshte zero.Neve na mbeten qe ta shkruajm njerin nga artikujt dhe ta fshime lidhjen nga meta.Pune te mbare dhe faleminderit paraprakisht per kontributin. Tiimiii (diskutimet) 4 mars 2018 03:08 (CET)

Galicia 15 - 15 ChallengeRedakto

 

Wikipedia:Galicia 15 - 15 Challenge is a public writing competition which will improve improve and translate this list of 15 really important articles into as many languages as possible. Everybody can help in any language to collaborate on writing and/or translating articles related to Galicia. To participate you just need to sign up here. Thank you very much.--Breogan2008 (diskutimet) 12 mars 2018 15:36 (CET)

Formulari per citimeRedakto

Visual Editor ka potencial per t'i ndihmuar redaktoret e rinj por puna ngece te mungesa e formularit (magjistarit per citime) i cili te kerkon ta besh manualisht. Ne editorin klasik mund ta mbushesh nje formular per te krijuar reference, ndersa ne ate vizual dicka e ngjajshme mungon. E shoh qe anglishtja e ka. A mund ta bejme edhe ne? Faleminderit! --Arianit (diskutimet) 28 mars 2018 21:52 (CEST)

Code4Culture Hackathon KorçaRedakto

Anëtarë të Wikimedia Community User Group Albania do të organizojnë këtë fundjavë Code4Culture Hackathon i cili do të zhvillohet në qytetin e Korçës. Ky është një nga aktivitetet e para me këtë tematikë që planifikohen të zhvillohen në Shqipëri, dhe vjen në bashkëpunim të ngushtë me Muzeun Arkeologjik të Korçës, një nga institucionet GLAM që u bashkuan për organizimin e aktivitetit. Përditësimet e mëtejshme do të bëhen në faqen e Usergrupit. -- Silva (diskutimet) 28 prill 2018 00:04 (CEST)

AdvancedSearchRedakto

Birgit Müller (WMDE) 7 maj 2018 16:53 (CEST)

Pa titull!!!Redakto

Desha te pyes mundesisht për nje kang folklorike te kënduar ne radio Kuksi ne vitin 1971 ,kushtuar nipave tane nga gjurgjeviku i madh Rexh dhe Zeqir Isufi pasi qe na kishte ndihmu shum me rrespekte sejdi smajli gjakovë.—Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga 82.114.78.66 (diskutimiredaktime).

Veshtire te gjejme se c'transmetonte Radio Kukesi ne 1971, pasi nuk besoj qe Radio Kukesi vete t'i kete dokumentet e cfare ka transmetuar. --1l2l3k (diskutimet) 14 maj 2018 16:40 (CEST)

Cinephile-al: Kërkesë për përjashtim / VotimRedakto

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte   PËR Cinephile përjashtohet nga sqwiki. Mbyllje pas votimit. 4 pro, asnjë kundër. Votimi zgjati 1 muaj dhe nuk mund të presi pafundësisht rezultatet e checkuser-it në Meta, i cili po vonohet për shkak të trolling që bëri atje përdoruesi Udha. --1l2l3k (diskutimet) 14 qershor 2018 15:00 (CEST)

Të nderuar kolegë wikipedianë, kërkoj përjashtim të përhershëm ("ban") nga sqwiki për përdoruesin @Cinephile-al:. Cinephile-al thotë që është familjar i zotit Misto Treska (1914-1993). Zoti Treska ishte komisar politik i Brigadës XX në luftën partizane, dhe më vonë ambasador në Paris gjatë periudhës komuniste. Cinephile-al ka kryer veprimet e mëposhtme nëpërmjet llogarive dhe sock-eve te tij (nofka dhe IP).

  1. Në fillim Cinephile-al filloi thjesht me heqje të vazhdueshme të materialeve të referencuara te artikulli Misto Treska (shembull [1])
  2. Kur e pa që kjo s'kishte fajde, pasi editorë të tjerë i rifusnin këto paragrafe të referencuara, ai filloi të përdorte fjalor komplet të papranueshëm, në mënyre të vazhdueshme, fjalë të pista e kërcenime personale me gjyqe kur materiali që lufton është komplet i mirëreferencuar ([2], [3]).
  3. Gjithashtu filloi të thoshte emrin në jetën reale të një editori duke shkuar kunder WP:OUTING, rregull i wikipedias për të mos thënë emrat e redaktorëve që përdorin nofka, pra theu privatësine e tyre. Nuk dua ta sjell atë link këtu për arësye që mirëkuptohen, pra nuk dua të bëj të njëjtin gabim.
  4. Duke mos mjaftuar të mësipërmet, përdori sock, duke i shpëtuar bllokut që kishte, dhe duke filluar të editonte me nick-un Arkivisti dhe pastaj e pranoi kur unë e raportova në Meta. Gjithashtu sock-u si SnSlol. Për një listë (jo ende komplete) të sock-eve, shihni këtu.
  5. Kur e pa që edhe kjo nuk funksiononte, filloi prapë të bëjë socking me IP duke share në mënyrë të pisët e të papranueshme editorë të tjerë që "guxonin" të fusnin material të referencuar te artikulli [4] dhe [5]
  6. Së fundi, Cinephile-al vazhdoi të editonte në këtë artikull si IP duke thyer WP:COI edhe pse u paralajmërua që nuk mund të editonte te artikulli pasi kjo përbënte konflikt interesi, meqë është familjar i subjektit.

Të mësipërmet janë vetëm disa shembuj të sjelljes komplet të papranueshme të këtij editori. Ka të tjera, po këto duhet të jenë të mjaftueshme për këtë raport që po bëj, për ta përjashtuar me vendim komuniteti. Sjellja e tij arrogante dhe fyese është komplet e papranueshme, për më tepër që nuk ka asnjë të drejtë nga ana e materialit që po lufton të hiqet nga wiki. Tani ai është i bllokuar për një muaj, po ai vazhdon e editojë me sock-e dhe IP që qartësisht i kontrollon vetë. Kërkoj votën e komunitetit që ky përdorues të përjashtohet përgjithmonë si vandal dhe si shkaktues i prishjes së qetësisë dhe frymës së bashkëpunimit në sqwiki, si dhe rregullave që kemi, të cilat ndihmojnë në zhvillimin e artikujve të referencuar e me cilësi. Ky raport dhe votim do mbahen të hapur për 4 javë. --1l2l3k (diskutimet) 14 maj 2018 18:30 (CEST)

Përditësim 15 maj 2018: Cinephile-al vazhdon me IP të vandalizoje artikullin [6] dhe [7]. Bëra një raport të dytë në Meta për sock-ët e tij, dhe do pres me durim kur të ketë një zgjidhje atje.--1l2l3k (diskutimet) 15 maj 2018 17:01 (CEST)


Shtim i një rregulli të riRedakto

Te dashur kolegë wikipedianë: Shtova një rregull të ri, Shqueshmëria e shkrimtarëve dhe librave, për të cilën do dëshiroja të jepnit komentet e juaja këtu, apo, më mirë, në faqen e diskutimit të rregullores vetë. Ju falenderoj. --1l2l3k (diskutimet) 23 maj 2018 21:05 (CEST)

@1l2l3k:, nuk e bëra krahasimin, është përkthimi i asaj anglisht, ose ke shtuar vet ti disa pika. --Liridon (diskutimet) 13 qershor 2018 22:37 (CEST)
@Liridon:, në fakt nuk përdora modelin e enwikit, po atë të itwiki-t, që është enciklopedi më e vogël dhe më e përshtatshme për ne si model. --1l2l3k (diskutimet) 14 qershor 2018 13:48 (CEST)

Wiki4MediaFreedomRedakto

Hi. If you have time, please take a look on meta at this page m:Wiki4MediaFreedom contest. It's an event organized by Rossella Vignola (OBC), there is a list of articles to improve also on English wikipedia. Ktrimi991 (diskutimet) 26 maj 2018 23:08 (CEST)

New Wikipedia Library Accounts Available Now (May 2018)Redakto


Hello Wikimedians!

 
The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for free, full-access, accounts to research and tools as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials on the Library Card platform:

  • Rock's Backpages – Music articles and interviews from the 1950s onwards - 50 accounts
  • Invaluable – Database of more than 50 million auctions and over 500,000 artists - 15 accounts
  • Termsoup – Translation tool

Expansions

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page, including Baylor University Press, Loeb Classical Library, Cairn, Gale and Bloomsbury.

Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 30 maj 2018 20:03 (CEST)

You can host and coordinate signups for a Wikipedia Library branch in your own language. Please contact Ocaasi (WMF).
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.


Njohja e Wikimedia Community User Group AlbaniaRedakto

Duke filluar që prej disa javësh Komiteti i Anëtarësimeve të Wikimedia ka njohur Wikimedia Community User Group Albania si një user group zyrtar të Wikimedia. Njoftimi zyrtar mund të gjendet këtu dhe faqja zyrtare ku aktivitetet e grupit tonë të përdoruesit do të dokumentohen mund të gjenden këtu

Me pak fjalë, Wikimedia Community User Group Albania është një grup Wikimedianësh të fokusuar në organizimin dhe pjesëmarrjen në aktivitetet e përfshirjes në nivel kombëtar duke përfshirë GLAM (galeri, librari, arkivat dhe muzete) dhe programeve Wiki in Education. Anëtarët e grupit kanë qenë aktive për mjaft kohe dhe bashkëorganizojnë nje sëre aktivitetesh në këtë fushë në disa qytete si Tirana, Burreli, Korca etj.

Gjithashtu, User Group-i në fjalë synon të përmirësojë informacionin ne Wikipedia në lidhje me Shqipërinë në nënprojektet Wikimedia, duke përfshirë dhe platformen Commons dhe Wikidata, dhe të bashkëpunojë me iniciativa dhe institucione të tjera në Shqipëri dhe jo vetëm për të arritur qëllimin.

Ne jemi në procesin e krijimit të infrastrukturës tonë dhe do t'ju informojmë së shpejti se si mund të përfshiheni.

Në emër të WCUGA,

--Nafie shehu (diskutimet) 12 qershor 2018 12:52 (CEST)

Zhvendosja e artikullit Panterat në PanteraRedakto

Përshëndetje administratorë, a mund dikush të zhvendosë artikullin Panterat te Pantera. Faqja Pantera ka qenë e dedikuar për grupin muzikor me këtë emër, por unë sapo e ridrejtova atë në Pantera (grup muzikor). Falemnderit. --Λeternus 21 qershor 2018 15:45 (CEST)

Vend pune - menaxher i projektit për WoALUGRedakto

Grupi i Përdoruesve të Wikimedias në Gjuhën Shqipe kanë marr grant nga Fondacioni Wikimedia për të mbështetur një program 6 mujor të aktiviteteve. Në të njëjtën kohë, Fondacioni Ipko po e financon një pozitë me gjysmë orari për t'i administruar aktivitetet e mbuluara me këtë grant.

Për të interesuarit për këtë pozitë, më shumë informacion në lidhje. --Arianit (diskutimet) 4 korrik 2018 22:20 (CEST)

Votim per Administrator te ri: TiimiiiRedakto

Dua të njoftoj Kuvendin (kjo faqe ka vizibilitet të madh), që duke filluar që sot mund të votohet për përdoruesin:Tiimiii si administrator te WP:ADMIN. Pyetje mund t'i bëhen kandidatit përpara votës. --1l2l3k (diskutimet) 5 korrik 2018 17:20 (CEST)

Ku duhet votuar dhe deri kur? Janë bërë 20 ditë prej kërkesës dhe po merakosem mos po vonohem. Tiimiii është redaktor shumë i mirë, i sjellshëm dhe i dashur, madje i kam dhënë disa herë dekorata për kontributet e tij. Nuk mendoj se do thyente rregulla, por duhet mbrojtur që të mos ndikohet nga forca te erreta ne SQwiki se atëherë çdo gjë është e mundur.--Udha (diskutimet) 25 korrik 2018 20:30 (CEST)

Global preferences are availableRedakto

10 korrik 2018 21:19 (CEST)

Soft-closure proposal on Wikilajme Shqip (need translator please)Redakto

Last week, I proposed soft-closing Albanian Wikinews (Wikilajme Shqip) mainly due to declining activity and not having one article since 2015. Either I invite you to that discussion, or you can discuss the project here instead. --George Ho (diskutimet) 20 korrik 2018 13:39 (CEST)

This thread needs an Albanian translator. --George Ho (diskutimet) 20 korrik 2018 13:40 (CEST)
Hello, I answered there to say that a note can be placed to say that the project is inactive. Usually wikinews is active when there is a vibrant community, and I don't think there is right now. So the Finnish situation can be applied to the Albanian situation as well. If someone needs to revive that project they may do so any time. --1l2l3k (diskutimet) 20 korrik 2018 15:54 (CEST)
It's almost one week later; I've not yet seen any objections toward the proposal. I'll take hints that consensus considers Wikinews "inactive" unless someone else objects. George Ho (diskutimet) 26 korrik 2018 21:03 (CEST)
@George Ho: I am providing a short translation in Albanian language for the above: Një propozim u bë për mbyllje "soft" të Albanian Wikinews (Wikilajme Shqip), përgjithësisht pasi aktiviteti ka qenë minimal, dhe artikulli i fundit është botuar në 2015. Unë e pranova këtë propozim. Dua të sqaroj, që nëse ka vullnetarë që duan ta riaktivizojnë projektin, mund ta bëjnë atë kur të duan, dhe asgje s'do humbi, gjithsesi. Më lini nëse keni ndonjë pyetje. --1l2l3k (diskutimet) 1 gusht 2018 15:35 (CEST)

Lufta e PashallëqeveRedakto

Duke pasur statusin e kontrolluesit zakonisht më bie shpesh rasti të shoh "ndryshimet e fundit". Kohët e fundit vë re vetëm luftë redaktimesh te artikujt e pashallarëve. Siç kam thënë dhe në një diskutim tjetër në lidhje me këtë, mbase artikujve në fjalë u bëhet mirë pasi u shtohet përmbajtja, por më duket e pakuptimtë të bëhen 50 ndryshime rresht për 1 fjali të vetme pasha për pasha. E shkrova këtu duke e gjykuar si hapësirë neutrale me shpresë se mund të merren masa për minimizimin e këtij fenomeni. - Klein Muçi (diskutimet) 22 korrik 2018 05:14 (CEST)

@Klein Muçi: Mund të jesh më specifik, duke dhënë një link për artikujt për të cilët po flet? Faleminderit për punën tënde. --1l2l3k (diskutimet) 23 korrik 2018 19:17 (CEST)
Në fillim ishte lufta e vazhdueshme te artikulli i Ballaban Pashës, tani ka filluar e njëjta gjë te artikulli i Ali Pashë Gucisë. Më falni që po përdor titujt në vend të adresave por kam vështirësi aktualisht nga ajo anë duke qenë se nuk jam me kompjuter. Te artikulli i dytë, pashë 50 ndryshime të paaprovuara, thashë me vete do jetë ndonjë përdorues i ri i zellshëm, do ketë dyfishuar përmbajtjen. Marr të shoh historikun, ishte pak zhgënjyese kur vura re se të gjitha ndryshimet ishin për 1 - 2 fjali. - Klein Muçi (diskutimet) 23 korrik 2018 23:48 (CEST)
@Klein Muçi: Sapo bllokova përdoruesin Udha përgjithmonë. Ka një histori të gjatë editimesh obstruksioniste ndaj gjërave që s'i pëlqejnë dhe vuan nga WP:OWN. Kjo krijon një atmosferë mbytëse për gjithë ata që duan të kontribuojnë. Dramat e pengojnë wikipedian të zhvillohet dhe vetëm zhvendosin vëmendjen në mosçështje si puna e "duhet thënë apo s'duhet thënë "bej" apo "pasha" në paragrafin e parë, në titull apo në fund. Dhe ndërkaq artikulli është beterr dhe me cilesi mizerabël, po lufta është për një budallallëk. --1l2l3k (diskutimet) 25 korrik 2018 21:08 (CEST)
Vetëm tani po më bie rasti ta lexoj këtë. Është gjithmonë pak e trishtë kur nuk mund të gjendet një zgjedhje alternative e ndërmerren ato përfundimtare por në disa raste situata s'para të lë vend për mundësi të tjera. -- Klein Muçi (diskutimet) 8 gusht 2018 03:01 (CEST)

Çështje të demokracisëRedakto

Bindja ime eshte se per demokracine luftohet per dite!! Ndaj dhe askush nuk duhet ta marre kete teme dhe kete kujtese per dicka personala apo si shtrengim !

Po shoh qe enciklopedia po shihet si dicka perfekte, qe as qe duhet te pretendohet dhe as qe ehte thene diku ne rregullat e vikipedias se madhe. Kjo sjell qe disa redaktore cdo ndryhsim te njerezve qe sa po hyjne apo qe bejne ndonje gabim te vogel u bien me sopate.

Kultura shqiptare e ka nevoje te domosdoshme shtimin e rradheve te saj dhe demokratizimin sa me te gjere. Cdo debatim mud te kalohet ne faqen e e diskutimit

Shume nga redaktorret e shohin vten si gardiane! Quhen vetem redaktore....

Mendoni per masa me te gjera demokratizimi ka me mijere njerez qe guxojne dhe u pritet dora me redaktimin e pare... E shume gjera te tjera por po e mbyll ketu si fillim --31.44.69.247 26 korrik 2018 13:22 (CEST)

Ç'wikipedia nuk është: Mes të tjerash, nuk është demokraci. Gjithsesi, edhe nëse s'është demokraci, është enciklopedi e lirë, ku gjithësecili mund të kontribuojë. Përshembull ti mund të kontribuosh. Pse nuk hap një llogari në vend që të editosh me IP, e cila zbulon vendin nga ku ti editon? Privacy mbrohet më kollaj me një llogari. Më thuaj nëse ke nevojë për ndihmë. --1l2l3k (diskutimet) 26 korrik 2018 15:54 (CEST)

New user group for editing sitewide CSS / JSRedakto

CCDRedakto

Të dashur antarë të komunitetit,

Ne duam të dimë se si mund t'ju ndihmojmë, prandaj ju lutemi të plotesoni këtë anketë.

Në më shumë detaje:

Çfarë kërkojmë? Përgjigjet e kontribuesve të Wikimedia në këtë anketë do të na japin informacion në lidhje me kapacitetet (ose mungesën e tyre) në të gjithë komunitetet dhe bashkëpunëtorët në rajonin e Evropës Qendrore dhe Lindore. Ne do të ju kërkojmë të vlersoni kapacitetet e komunitetit tuaj dhe (veç e veç, nëse është e pershtatshme) kapacitetet e filialit tuaj.

Pse po ju pyesim? Ekziston një objektiv afatshkurtër dhe afatgjatë për këtë studim. Qëllimi afatshkurtër është që të ofrojë sesionet më të dobishme për ndërtimin e kapaciteteve në takimin e ardhshëm të EQL në Lviv (mesi i tetorit 2018). Qëllimi afatgjatë është të ofrojë kontribut në WMF në dizenjimin e aktiviteteve shtesë nën ombrellën e iniciativës CCD. Dhënia kuptimplotë nga komuniteti juaj do të rriste shanset që trajnimi dhe mbështetja e përshtatshme për komunitetin tuaj të ofrohen dhe do të ndihmonte në ndërtimin e kapaciteteve afatgjata të komunitetit tuaj.

Për cfarë mund të përgjigjesh? Nëse keni pasur një diskutim mbi temën në komunitetin tuaj, mund të shprehni rezultatin e tij. Nuk ka pasur asnjëherë ndonje diskutim? Mund të fillojë.) Ose mund të ndani vetëm mendimin tuaj personal. Të dy janë të mirëpritur; ju mund të plotësoni studimin më shumë se një herë.

Kur kemi nevojë për një përgjigje? Deri në 1 shtator do të ishte një afat i shkëlqyer.

Çfarë tjetër. Kjo nuk është hera e fundit që mund të kontaktoheni. Njerëzit që do të plotesojnë anketën mund të presin që t'u ofrohet një intervistë më vonë. Ne duam të kuptojmë rreth komunitetin tuaj.

Ju lutemi, plotesoni këtë ankete. (Ky studim është pritur nga Qualtrics dhe udhëhiqet nga Politika e tyre e Privatësisë dhe Kushtet e Shërbimit.)

Shumë faleminderit nga ekipi organizues i WMCEEM2018 dhe nga unë, oficeri i programit CCD. Asaf (WMF) (diskutimet) 7 gusht 2018 15:59 (CEST)

Correct category sorting for AlbanianRedakto

Hello, and sorry for writing in English! Someone posted a task in Phabricator (phab:T192709) about category sorting on the Albanian wikis. If you look at Kategoria:Alfabete, you will see that the sorting doesn't respect the Albanian alphabetical order – e.g. both L and Ll are sorted under "L", both S and Sh under "S", and Ç and Ë are at the very end of the list. Fixing this is actually very easy, but it's always a good idea to ask the concerned communities first before an "outsider" makes a change. So that's why I'm here. If you support this change, which will bring separate headings for "Ll", "Sh", "Xh", etc, and put "Ç" and "Ë" in the correct place, please post something here, and in approximately one week the change will be made.

There is also another thing about sorting that I would strongly suggest to implement. That is a special sorting of numbers, so that all numbers are sorted under one heading (called 0–9), instead of a separate heading for each number. This kind of sorting also treats numbers as numbers and not as strings, so that for example "123" will sort after "74" (currently "123" will sort before "74" because in straight alphabetical sorting "1" comes before "7"…). This removes the need for custom sortkeys such as writing "074" to make "74" sort before "123". Again, if you support this change, please say something here. :-)

You can test the collation (sorting) that will be used on this website, just choose "sq" in the list and click "on" under "numeric" in the settings, then put in some strings (one per line) and click "Sort" to see the results. Jon Harald Søby (diskutimet) 7 gusht 2018 22:20 (CEST)


Hello Jon,

Thank you very much for taking the time to check this out. You are right, Albanian Alphabet has 36 letters and Dh, Ll, Nj, Sh, Xh, Gj, Zh are unique letter, so it makes sense to be separated from L, G, N ect. And yes, Ë and Ç shouldn't be in the end but Ë after E and Ç after C. I'll comment on phabricator too.

Once again thank you, Faleminderit :) Greta. --Margott (diskutimet) 7 gusht 2018 22:38 (CEST)

Greta has already answered this but I felt obliged to give a thank you on my part. The sorting of alphabet has been bothering me for a long while. Same as with the numbers, it doesn't follow normal logic and it's a little hard to use for searching something when you're using lists. What you say is totally true and we're (at least I am) very happy to hear that. - Klein Muçi (diskutimet) 8 gusht 2018 03:10 (CEST)
This has already been implemented, you can now see the results in Kategoria:Alfabete. :-) Jon Harald Søby (diskutimet) 9 gusht 2018 12:21 (CEST)
Thanks @Jon Harald Søby:.--Liridon (diskutimet) 9 gusht 2018 15:44 (CEST)

Votim për Administrator në WikicitateRedakto

Përshëndetje Wikimedianë,

Në Wikicitate kam propozuar për administrator përdoruesin Klein Muçi, i cili ka një kontribut cilësor këtu në sqwiki dhe tani dëshiron që të ndohmojë edhe projektin simotër të Wikimedias. Wikicitate është një projekt relativisht i vogël dhe pak aktivë, do ishte një mundësi e mirë për ta riaktivizuar dhe për ta sjellë atë në një nivel më të mirë.--Liridon (diskutimet) 8 gusht 2018 23:57 (CEST)

Faleminderit, Liridon! Shpresoj që ky lajmërim të shërbejë dhe si një thirrje për më shumë aktivitet në Wikicitate nga përdorues të Wikipedia-s. - Klein Muçi (diskutimet) 9 gusht 2018 03:24 (CEST)

Fotografia e emri i KuvenditRedakto

A s'do ishte paksa më "autentike" për hapësirën e Kuvendit përdorimi i një fotografie që tregon shqiptarë mesjetarë në një log bjeshke duke kuvenduar? Po përpiqesha të gjeja në Wikipedia Commons një pamje të tillë por s'pata shumë fat. Zakonisht Wikipedia-t në gjuhët e ndryshme e quajnë "Pompa e Fshatit" dhe kanë një imazh pompe te faqja në fjalë kurse në rastin tonë emri nuk përshtatet shumë me fotografinë. Nxitur nga kjo po mendoja dhe një ndryshim emri nga "Kuvend" në "Kroi i Fshatit" që do ishte versioni shqiptar i "Village Pump", vendi ku mblidheshin njerëzit për të biseduar. Janë detaje të vogla por kam kohë që i mendoj dhe thashë t'i propozoj njëherë, të më thoni se çfarë mendoni. - Klein Muçi (diskutimet) 9 gusht 2018 03:36 (CEST)

Shënim: Kuptohet që në rastin e Kroit, do kishim dhe një referencë ndaj poezisë së famshme të Poradecit Kroi i Fshatit Tonë. - Klein Muçi (diskutimet) 9 gusht 2018 03:41 (CEST)
Fotografia është dicka që e ndryshojmë lehtë, por për emrin nuk jam shumë dakord, pasi edhe "kuvend" ka kuptim shumë të mirë. Gjithsesi sështë keq që ka ide të tjera, nëse ka mbështetje pse jo. --Liridon (diskutimet) 9 gusht 2018 10:42 (CEST)
Eh, dhe mua më duket më e thjeshtë çështja e fotografisë se sa zhvendosja e faqes. Plus që termi "Kuvend" s'është fare keq. Thjesht më pëlqente dhe "Kroi i Fshatit" për afrimin me "Village Pump" dhe referencën e Lasgushit. Nëse gjej ndonjë fotografi të përshtatshme, do e propozoj më poshtë. :) - Klein Muçi (diskutimet) 9 gusht 2018 14:46 (CEST)

E RËNDËSISHME: Shqyrtim i aktiviteteve të AdministratorëveRedakto

Përshëndetje. Një politikë në lidhje me heqjen e të "drejtave të avancuara" (administratorë, burokratë, etj) është përvetësuar kohët e fundit nga konsensusi i komunitetit botëror (komuniteti juaj ka marrë një njoftim rreth diskutimit). Sipas kësaj politike, kujdestarët po rishikojnë aktivitetin e administratorëve në wikit e vogla. Sipas njohurive tona më të mira, wiki juaj nuk ka një proçes formal për heqjen e të "drejtave të avancuara" nga llogaritë joaktive. Kjo do të thotë se kujdestarët do të merren me këtë sipas shqyrtimit të aktiviteteve të administratorëve të ri këtu.

Ne kemi vendosur që përdoruesit e mëposhtëm plotësojnë kriterin inaktivitetit (pa redaktime dhe pa regjistrime për më shumë se 2 vjet):

  1. Visi90 (administrator)

Këta përdorues do të marrin një njoftim së shpejti, duke ju kërkuar atyre të nisin një diskutim komuniteti nëse duan të mbajnë disa ose të gjitha të drejtat e tyre. Nëse përdoruesit nuk përgjigjen, atëherë të drejtat e tyre të avancuara do të hiqen nga kujdestarët.

Gjithësesi, nëse ju si komunitet do të doni të krijoni një proçes të shqyrtimit të aktivitetit duke zëvendësuar atë botëror, doni të merrni një tjetër vendim në lidhje me këta mbajtës të të drejtave inaktivë, ose nëse tashme keni një politikë që ne na ka shpëtuar, atëherë njoftoni kujdestarët në Meta-Wiki në mënyrë që ne të mos vazhdojmë me shqyrtimin e të drejtave në wikin tuaj. Faleminderit, Rschen7754 10 gusht 2018 08:13 (CEST)

sq.wikibooks.org, po vandalizohet dhe ska administrator ku të raportojmëRedakto

Përshëndetje,

Kam lexuar tek wikibooks këto ditë dhe vura re që po vandalizohet shumë nga IP të ndryshe, jo me larg se kjo jave jane hapur të pakten 20 faqe me artikuj që skane lidhje me Wikibook. Mendoj se duhet të gjejmë një zgjidhje për këtë, të pakten të kemi dy administrator. Aktiviteti në wikibook nuk është shumë i lartë kështu qe mund të menaxhohet kollaj. Cfarë propozoni si zgjidhje?

Faleminderit, --Margott (diskutimet) 10 gusht 2018 17:24 (CEST)

Faleminderit per raportimin Greta. Duhet te ndermerret dicka por skemi administratore atje, prandaj une te kandidova ty per administratore sq.wikibooks.--Liridon (diskutimet) 11 gusht 2018 03:33 (CEST)
Do mundohem dhe unë të hedh një sy andej edhe pse e kam pak të vështirë të kuptoj çfarë quhet vandalizëm e çfarë jo në një vend si Wikibooks, ku dora është pak më e lirë në rregulla krahasuar me Wikipedia-n. - Klein Muçi (diskutimet) 11 gusht 2018 04:31 (CEST)