Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Punetor i Rregullt5. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
Përshëndetje Punetor i Rregullt5, mirëserdhe në Wikipedian në shqip !

Kjo është faqja juaj e diskutimit, në të cilën do të merrni mesazhe nga përdoruesit e tjerë. Në qoftë se ke pyetje mund të adresohesh pa ngurrim tek Oda e fillestarëve, ku një përdorues me eksperiencë do të ketë mirësinë të të përgjigjet sa më shpejt.

Përpara se të redaktoni një faqe në Wikipedia ne do t’iu rekomandonim të lexonit se si redaktohet dhe formatohet një faqe. Gjithashtu është e këshillueshme që të përdorni livadhin tonë për të eksperimentuar përpara se të redaktoni një artikull në Wikipedia. Në qoftë se dëshironi të krijoni një artikull të ri ndiqni Kujdestarin e artikujve, i cili do t’iu ofrojë ndihmë hap pas hapi. Kujdes, ju nuk duhet të kopjoni tekst nga faqet e tjera në internet dhe ta vendosni në Wikipedia! Gjithashtu gjatë katër ditëve të para të krijimit të llogarisë nuk do të mund të zhvendosni faqe nën një titull të ri alternativ.

Për t’iu përgjigjur një mesazhi nga një përdorues tjetër, duhet të shkoni në faqen e tij të diskutimit dhe të shtypni komandën “Shto një temë (të re diskutimi)”. Mos harro që diskutimet e tua duhet ti nënshkruash me (~~~~) ose thjesht shtyp butonin në fund të mesazhit tënd.

faqen tuaj të përdoruesit ju mund të shkruani shkurtimisht rreth vetes tuaj në mënyrë që wikipedianët e tjerë të të njohim më lehtë. E këshillueshme do të qe përdorimi si stampës {{Babel}}. Në qoftë se dëshiron ti mund të vendosësh edhe vendbanimin tënd aktual në hartën e wikipedianëve.

Mos harroni të ndryshoni preferencat tuaja.

Wikipedianët të urojnë punë të mbarë! Liridon (diskutimet) 8 qershor 2018 10:07 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Në ndihmën tënde janë faqet:


Not Albanian? sq-0? Click here!


Referenca Redakto

Shtoji ca referenca tigrave, se do futet ndonje e do i fshije, kur t'i shohi te pareferencuara. Politikat e wikit jane qe kur s'ka referenca mund te fshihen. Une i lidha artikujt e tu me artikujt respektive ne gjuhe te tjera, shih ne te majte te faqeve, keshtu qe mund t'i marresh referencat atje e t'i kopjosh. Ato nga artikujt anglisht jane te preferuara. Gjithe te mirat! --1l2l3k (diskutimet) 8 qershor 2018 17:00 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Perkthime automatike Redakto

Ndoshta ti nuk po ben perkthime automatike tani per tani. Nese kjo eshte e vertete, shih te perdoresh veglen qe eshte poshte ("kontributet") ne maje fare te e faqes, djathtas, (mes "Lista mbikeqyrese" dhe "Dil"). Nese e con mouse-in atje, pa e shtypur, do te te dali nje menu qe perfshin "Perkthimet". Kliko te "Perkthimet" dhe mund te besh perkthime automatike qe perfshijne referencat. Nese artikulli eshte perkthyer, eshte teper vone, po artikujt qe s'ekzistojne shqip eshte mire te fillohen nga kjo vegel.

Kuptohet, perkthimet automatike jane te dobeta dhe duhet te shohesh tekstin origjinal ne gjuhe te huaj se si ta shqiperosh mire, po gjithsesi perkthimi automatik ndihmon shume, pasi jep nje dore te pare dhe rregullimet jane me pak. Infobox-et nuk do i besh dot, duhen bere manualisht. Shpresoj ndihmova gjithsesi. --1l2l3k (diskutimet) 15 qershor 2018 17:32 (CEST)Reply[përgjigjuni]

@1l2l3k, Me vjen keq, por une punoj me telefon.

Ah ok, kur te mundesh. Nejse, me duket se luani, edhe pse s'e mund dot tigrin, do shkoje te faqja kryesore mbas nja dy javesh (punon ne grup ai, :-)).--1l2l3k (diskutimet) 15 qershor 2018 19:43 (CEST)Reply[përgjigjuni]

@1l2l3k, A mund te ma tregosh se c'eshte faqa kryesore?

Te Faqja kryesore shkon nje permbledhje e artikullit, dhe ne fund (poshte), nje "lexo me shume" fton lexuesit te lexojne artikullin e plote. --1l2l3k (diskutimet) 15 qershor 2018 20:57 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Inuse Redakto

Mundohu te mos lesh shume artikuj ne kete kategori. E di qe po punon, po ajo targe vihet zakonisht ne vende ku shume veta fusin hundet. Sqwiki eshte i vogel dhe ti je eksperti i fushes, pra dyshoj qe do te te japin shume probleme perdorues te tjere. Je editor e kontrollues, keshtu qe ne jemi ne mirebesim. Mundohu te mos kesh me shume se 2 artikuj "inuse". Gjithe te mirat! --1l2l3k (diskutimet) 8 korrik 2018 13:18 (CEST)Reply[përgjigjuni]

@1l2l3k,Në rregull, do perepiqem ti mbaroj sot ose neser. Mund të me dergosh një link per preferencat e mia?
Nuk ka nevoje per link: parapelqimet, apo preferencat duhet te duken ne te djathte siper (mes Imazhit dhe Beta-s).--1l2l3k (diskutimet) 9 korrik 2018 19:22 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Projekt me rreth 36 mije artikuj Redakto

Meqe po ben disa stampa me biologjine ne sqwiki, doja te te terhiqja vemendje per nje projekt i cili mund t'i perkasi te ardhmes. Artikujt e biologjise mund te behen ne menyre semiautomatike, pra duke pergatitur nje text file, dhe pastaj duke ia ushqyer ate textfile robotit Tung, i cili do i publikoje artikujt automatikisht. Euriditi mund te ndihmoje me kete (edhe pse s'ka qene shume prezent), ndersa une nuk mund te fus te kompjuteri im python e gjera te tjera, por mund te te ndihmoj me ndonje gje tjeter. Nejse, Euriditi ka shkruarj nje tutorial per kete pune. Artikujt e biologjise jane pergatitur e jane ketu me emrat e tyre latinisht dhe jane 36 mije artikuj, te cilet jane te pergatitur per itwiki-n. Emrat e kolonave mund te perkthehen shqip dhe textfile-i mund t'i jepet Euriditit, i cili mund ta instruktoje robotin qe t'i publikoje keta artikuj si stubs (artikuj te cunguar, apo "cung"). Keta 36 mije artikuj do e pasuronin shume sqwikin, pasi do e shtonin numrin e artikujve me 50% (kemi rreth 74 mije tani), po kane nje cike pune pasi stampat qe kane italianet duhen bere stampa shqip fillimisht. --1l2l3k (diskutimet) 9 korrik 2018 19:22 (CEST)Reply[përgjigjuni]

@1l2l3k,Nuk e di se ku e ke fjalën, por nëse do të më ndihmosh a mund ta besh speciesboxin me ngjyrë bezhë (beige) se unë s'di ta bej? Do të ta dija për nder shumë. Natën e mirë!
E kam bere veten self-block ne enwiki tani per tani se s'kam kohe per te dyja wikit, pra s'shkoj dot atje. Ne pergjithesi jam byke per ngjyra, dhe i ngjashem me kalin, se nuk e dalloj jeshilen nga bluja. --1l2l3k (diskutimet) 9 korrik 2018 21:58 (CEST
@1l2l3k,S'ka problem se e bëra unë ;). Shiko këtu

Tigri Redakto

I had fixed this. The scientific usage of the abbreviations is incorrect. You may see this one. --Cyrus noto3at bulaga flas me mua 4 gusht 2018 04:59 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Artikulli Biologjia Redakto

Përshëndetje, Alban! Jo pak kohë e imja shfrytëzohet duke kontrolluar artikujt ku ka ndryshime dhe emri yt figuron vazhdimisht te "Ndryshimet e fundit" ndër artikuj të ndryshëm në lidhje me biologjinë. Përgëzime për punën që bën! :) Nxitur nga kjo po mendoja të të sugjeroja t'i hidhje një sy artikullit "Biologjia". Zakonisht artikujt "kryesorë" në lidhje me shkencat si "Fizika", "Letërsia", "Biologjia", etj. është mirë që të jenë të gjatë e të plotë se shpeshherë janë artikujt e parë që kërkohen nga njerëzit e interesuar në temat përkatëse. Mbase mund të përmirësosh ndonjë gjë. Punë e mbarë! - Klein Muçi (diskutimet) 6 gusht 2018 04:53 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Stampa:Kartela Zonë e mbrojtur Redakto

Përshëndetje, ju përgëzoj për punën që e bëni ne wikipedia pashë se keni redaktuar stampën {{Kartela Zonë e mbrojtur}} dhe keni larguar hartën dhe ngjyrën në kokë të infoboksit desha ta di përse a nuk funksiononte ?--Tytuu (diskutimet) 9 gusht 2018 17:13 (CEST)Reply[përgjigjuni]

@Tytuu, Ngjyrën në kokë e largova që ta bëja si ai në en-wiki (shiko një shembull këtu. Sa për hartën, nuk funksiononte. Provova ta rregulloja, por përsëri nuk funksionoji. --Punëtor i Rregullt (diskutimet) 10 gusht 2018 10:11 (CEST)Reply[përgjigjuni]
Aha në regull harta funksionon vetëm nëse i vendos koordinatat në këtë mënyrë

| gjer_g = | gjer_m = | gjer_s = | gjer_VJ = | gjat_g = | gjat_m = | gjat_s = | gjat_LP = }}

e jo si ne wikipedian angleze

| coordinates = {{coords|40|45|0|N|20|55|0|E|display=inline, title} Sepse Moduli:Coordinates është i përkthyer në shqip. --Tytuu (diskutimet) 10 gusht 2018 11:26 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Në rregull, faleminderit! --Punëtor i Rregullt (diskutimet) 10 gusht 2018 18:13 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Nje editim Redakto

Ishte thjesht gabim? Une e ktheva mbrapsht. --1l2l3k (diskutimet) 9 gusht 2018 19:46 (CEST)Reply[përgjigjuni]

1l2l3k Ndoshta e kam fshire dhe kam harruar t'i bëj "ridrejto" tek 'Luani i Afrikës Perëndimore'

Nënllojet ->Nënspeciet Redakto

Pershendetje Punetor i Rregullt5, Pash që ke zhvendosur artikullin nga Nënllojet tek Nënspeciet. Së pari, nënllojet është përkthimi shqip. Së dyti ke bërë një gabim që ke krijuar faqe të re me përmbajtjen e faqes që një përdorues tjetër ka krijuar, duke ja humbur kështu historikun e faqes. Shpresoj të jet rasti i vetëm, por në rastet tjera nuk duhet të kopjoni përmbajtjen dhe të krijoni faqe të re. Zhvendosja duhet të bëhet vetëm me funksionalitetin që ka Wikipedia. Nëse nuk dini ju lutëm për herën e ardhshme kërkoni ndihmë. Punë të mbarë.--Liridon (diskutimet) 7 shtator 2018 12:36 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Zhvendosjet Redakto

Kur ti ben zhvendosje, ti e ben manualisht, e jo duke perdorur funksionin "Me teper/Zhvendose". Une e di qe ti punon ne versionin mobile, po per zhvendosjet duhet te perdoresh versionin desktop, pasi ndryshe linket ne gjuhe te tjera humbin, ashtu si humb edhe historia e artikullit. Une te zhvendosa tri artikuj Tigri Javanez, Odobenidae dhe Tigri Balinez, po ti ben shume zhvendosje dhe shume artikuj kane humbur historine si rrjedhim, si dhe nuk japin me majtas artikullin ne gjuhe te huaj. Meqe ti nuk mund te zhvendosesh mbrapsht artikuj te redirect-i, pasi nuk ke vegla administratori, une mund ta bej kete pune per ty. Kur te kem kohe, do shoh zhvendosjet qe ke bere dhe do bej te njejten gje si per artikujt me siper. Ama per artikujt te tjere qe do zhvendosesh, te lutem me premto qe do e besh zhvendosjen jo manualisht, po duke qene ne "desktop mode" dhe duke i zhvendosur me funksionin "Me teper/Zhvendose". Me thuaj nese nuk jam i qarte. Te falenderoj nga zemra, dhe shpresoj cdo gje mire ne jeten personale. --1l2l3k (diskutimet) 13 shtator 2018 20:52 (CEST)Reply[përgjigjuni]

1l2l3k Të kuptoj, do të vendos një shënim në krye të artikullit që dua të zhvendos dhe më pas zhvendose t'i, faleminderit? — Punëtor i Rregullt5 (Alban) (diskutimet) 13 shtator 2018 20:56 (CEST)Reply[përgjigjuni]
Ti mund t'i zhvendosesh vete, vetem jo manualisht, po duke perdorur versionin desktop. Gjithsesi nese e ke problem ta perdoresh versionin desktop, thjesht me thuaj te faqja ime e diskutimit, dhe i zhvendos une per ty. Gjithashtu une kam lidhur gjithmone artikujt e tu me artikujt e tjere ne wikidata, dhe do vazhdoj ta bej. --1l2l3k (diskutimet) 13 shtator 2018 20:59 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Artikulli i javës Redakto

Përshëndetje Punetor i Rregullt5! Vendosa artikullin që ke krijuar Tigri kundër luanit si artikulli i javës. Gjithë të mirat. — Βατο (diskutimet) 4 janar 2019 00:27 (CET)Reply[përgjigjuni]

Faqet me ndryshime në pritje Redakto

Përshëndetje!

Ky është një mesazh gjysmë i automatizuar i dërguar te të gjithë personat që kanë veglat e kontrolluesit (duke përjashtuar administratorët). Kontrollimi është një privilegj i cili u jepet vullnetarëve, redaktimet e të cilëve kanë qenë të sakta dhe i kanë shërbyer komunitetit. Përveç privilegjit që t'u pranohen menjëherë redaktimet që bëjnë, kushdo që ka veglat e kontrolluesit ka gjithashtu përgjegjësinë për të kontrolluar redaktimet e të tjerëve. Kjo gjë mund të realizohet lehtësisht duke parë ndryshimet më të fundit me anë të një shtypjeje te butoni majtas që lexon Ndryshimet më të fundit. Një mënyrë tjetër për ta realizuar këtë gjë, është me anë të faqes këtu e cila gjendet te Faqet speciale. Faqja e mësipërme liston të gjitha faqet me ndryshime në pritje sipas kohës që ato janë kryer. Aktualisht, Wikipedia ka 148 kontrollues e megjithatë së shpejti do të kapim numrin e 500 faqeve me ndryshime në pritje nëse nuk fillohet kontrollimi masiv i tyre. Faqet me më shumë kohë në pritje kanë rreth 1 muaj aty. Nëse për 1 muaj bëhen rreth 500 faqe me ndryshime në pritje atëherë kuptohet që procesi i mirëmbajtes është një proces i cili duhet të jetë i vazhdueshëm pasi mund të dalë jashtë kontrollit me shpejtësi.


Ju lutem, ndihmoni të kontrollojmë ndryshimet në pritje dhe ç'është më e rëndësishmja, ndihmoni të ndërgjegjësojmë vullnetarët kontrollues në komunitetin tonë për privilegjet e përgjegjësitë që ata kanë. Konsideroni gjithashtu mundësinë e vendosjes së stampës {{Kontrollues topicon}} në faqen tuaj të përdoruesit për të treguar gjendjen tuaj si kontrollues si dhe për të bërë më të lehtë gjetjen dhe kontaktimin tuaj nga komuniteti në rast nevoje. Për çdo pyetje në lidhje me procesin e kontrollimit apo të vendosjes së stampës mos ngurroni të më shkruani në faqen time të diskutimeve. - Berishasinan (diskutimet) 24 maj 2019 16:51 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Medalje Redakto

  Medalje
Për punën e mirë që po bën në artikujt me tematikë në lidhje me biologjinë në Wikipedia. Vazhdo kështu!


- Βατο (diskutimet) 26 korrik 2019 10:35 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Politikat dhe udhëzimet Redakto

Përshëndetje Punetor i Rregullt5! Pashë që po bën rregullime te politikat dhe udhëzimet e Wikipedias, shumë faleminderit! Vura re që ndryshove figurën këtu: {{Politikë}}, por duhet të lihet ajo tjetëra sepse shërben për ta dalluar nga {{Udhëzim}}. Hidh një sy te {{Politika dhe udhëzime të Wikipedias}} e cila në të ardhmen duhet të zëvëndësoj {{Udhëzimet dhe politikat e Wikipedias}}. Punë të mbarë! — Βατο (diskutimet) 30 korrik 2019 12:30 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Βατο, Stampës 'Udhezim' i bera ridrejtim tek stampa 'Politike' sepse te dyja kryejne te njejten detyre, vetem se ndryshon fjala udhezim nga politike! Alban (diskutimet) 30 korrik 2019 12:39 (CEST)Reply[përgjigjuni]
{{Politikë}} dhe {{Udhëzim}} janë dy gjëra të ndryshme, shiko këtu: {{Politika dhe udhëzime të Wikipedias}} për të kuptuar dallimin. — Βατο (diskutimet) 30 korrik 2019 12:42 (CEST)Reply[përgjigjuni]
Për ate stampë kam ndjekur standardizimet e EnWikit: en:Template:Wikipedia policies and guidelines. — Βατο (diskutimet) 30 korrik 2019 12:45 (CEST)Reply[përgjigjuni]
Ndryshova class="messagebox --> Ombox sepse stampa "Ombox" svogëlon distancën midis stampave tek faqet. — Βατο (diskutimet) 31 korrik 2019 11:36 (CEST)Reply[përgjigjuni]

@Βατο,, por stampa nuk duket aq bukur tani, prandaj mendoj se duhet te jete si ajo ne enwiki. Gjithashtu, stampa "ombox" lejon qe paragrafi fillestar te ngjitet me tabelen e ombox-it. Sa per zvogelimin e distances, nuk eshte e nevojshme sepse dhe ne en wiki ekziston ajo gje. - Alban (diskutimet) 31 korrik 2019 12:08 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Edhe në en.wiki përdorin stampën "Ombox", dhe versioni i desktopit është njëllojë me ate në sq.wiki (kutia dhe ditanca). Tani sa pashë që stampa "Ombox" e sq.wikit në versionin për celular është njëllojë me ate të desktopit, ndërsa në en.wiki është ndryshe (versioni për celular nuk ka kuti). Në qoftë se e do si në en.wiki – që të duken ndryshe dy versionet – mund të ndryshojmë stampën "Ombox". — Βατο (diskutimet) 31 korrik 2019 12:15 (CEST)Reply[përgjigjuni]
Prandaj mendoja qe ta ndryshoja stampen ombox sepse do te dukej me bukur :) - Alban (diskutimet) 31 korrik 2019 12:22 (CEST)Reply[përgjigjuni]
E bëra si në en.wiki, të duket mirë tani? — Βατο (diskutimet) 31 korrik 2019 12:31 (CEST)Reply[përgjigjuni]
Pikat anash shkurtesave që dalin në versionin për celular nuk e di se si ti heq, për tani mund të lihen ashtu :) — Βατο (diskutimet) 31 korrik 2019 14:19 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Qeni i egër Afrikan Redakto

Përshëndetje Alban! Përbajtja që u shtua nga përdoruesi Liudasi1 këtu është përkthim nga en.wiki. Pashë që – edhe se është përdorues i ri – u përpoq të shtonte edhe burimet. Një gjë tjetër: përdoruesit "Liudasi1" dhe "Lolaq1234" duhet të jenë i njëjti person. Deri sa nuk i përdor kundër politikave të Wikipedias, mund të vazhdoj t'i përdori të dyja. P.S. Në qoftë se ke dëshirë dhe mundësi, shto email-in tëndë tek "Parapëlqimet" --> "Përdoruesi" --> "Opsionet e emailit" --> "Ndrysho ose hiq adresën e postës elektronike" --> "Lejo përdoruesit të më dërgojnë email". Faleminderit! --Βατο (diskutimet) 2 gusht 2019 10:47 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Kategoritë Redakto

Pashë që Kategoria:Pantera nuk ka kategori. Në en.wiki ka Category:Pantherinae, e cila është në sq.wiki Kategoria:Mace të mëdha, në qoftë se është përthyer korrekt duhet shtuar tek Kategoria:Pantera. – Βατο (diskutimet) 4 gusht 2019 12:17 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Te Kategoria:Mace hoqa Kategoria:Kafshë sepse përfshihet tek Kategoria:Gjitarë, gjithashtu te artikulli Panthera leo leo hoqa Kategoria:Gjitarë dhe Kategoria:Mishngrënës sepse përfshihen te Kategoria:Gjitarë të Afrikës, Kategoria:Gjitarë të Azisë dhe Kategoria:Mishngrënës të Afrikës, Kategoria:Mishngrënës të Azisë. Një gjë tjetër: kategoritë duhen në trajtën e pashquar, prandaj bëra ca zhvendosje. – Βατο (diskutimet) 4 gusht 2019 12:23 (CEST)Reply[përgjigjuni]
:) - Alban (diskutimet) 4 gusht 2019 12:26 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Livadhi Redakto

Përshëndetje! :)

Pa dashur të ngjaj aspak i ashpër, a mund të më tregosh pse i ke bërë ndryshimet që ke bërë në lidhje me stampat e livadhit? Thjesht nuk e kuptoj pse duhet të kemi dy stampa rresht. :/ - Klein Muçi (diskutimet) 7 gusht 2019 22:19 (CEST)Reply[përgjigjuni]

@Klein Muçi, tani po e kuptoj gabimin trashanik qe paskem bere, ne vend qe te redaktoja tek WP:LIVADHI, paskam redaktuar tek stampa e saj. Faleminderit per veretjen :) - Alban (diskutimet) 8 gusht 2019 05:21 (CEST)Reply[përgjigjuni]
Ah, kuptoj. Po i rikthej siç duhen atëherë. - Klein Muçi (diskutimet) 8 gusht 2019 15:14 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Community Insights Survey Redakto

RMaung (WMF) 6 shtator 2019 16:48 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Reminder: Community Insights Survey Redakto

RMaung (WMF) 20 shtator 2019 17:14 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Rasim Bajroviç Redakto

Why was deleted the most successful and educated hotelier in Bosnia and Herzegovina? 31.176.242.157 30 shtator 2019 23:40 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Reminder: Community Insights Survey Redakto

RMaung (WMF) 3 tetor 2019 21:52 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Përshëndetje Puntor i rregullit5 jam Kafshët e rrezikuar dhe dua të më tregosh për dicka Redakto

Puna ime është e fokusuar kryesisht në krijimin ose redaktimin e faqeve që kanë lidhje me kafshët sidomos me gjitarët.Kamë parë se ti je pjesë e projektit WikiProjekti Gjitarët dhe nëse dëshiron mund të tregosh se si të jem pjesë i këti projektit sepse kam një plan disa vjecar i cili do jetë në krijimin ose përmisimin e faqeve që kanë lidhje me gjitarët(rendet CarnivoraCarnivora,PerissodactylaNjëthundrakët,Artioctadyladythundrakët,CetaceaCetacetë dhe Primatesprimatët).Gjithë të mirat!

@Kafshet e rrezikuara, pershendetje! Akoma nuk kam perfunduar ne krijimin e wikiprojektit, por do te te lajmeroj menjehere pasi ta kem krijuar! Gjithe te mirat!!! — Alban (diskutimet) 13 gusht 2020 21:04 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Çmimi për redaktimin e artikujve Redakto

 
Çmimi i dytë
Çmimi i dytë për redaktimin e artikujve në Wikipedia-n shqip në vitin 2019 i jepet përdoruesit Punetor i Rregullt5.

Çmimi u dha pas konsultimit të komunitetit në qendrën e votimeve.

 
Çmimi për redaktimin e artikujve


Rikthimet në stampa Redakto

Përshëndetje! :)

Mund të listosh më poshtë të gjitha problemet specifike që kanë stampat? Unë merrem vazhdimisht me pjesën teknike dhe mund të ndihmoj në rregullimin e tyre. Nëse nuk mundem personalisht, njoh goxha përdorues nga EnWiki që mund të pyes për të ndihmuar.

Arsyeja fillestare pse i përditësova stampat (përveç faktit që stampat përgjithësisht duhet të jenë të përditësuara me versionet e tyre gjegjëse në EnWiki për një funksionalitet të shtuar) është se sillnin probleme me referimet. Kanë sisteme të vjetra referimesh në to dhe bëjnë që të gjithë artikujt ku përdoren të listohen te kategoritë e artikujve me gabime në referime, me dhjetëra artikuj. Versionet e përditësuara e zgjidhin këtë aspekt. - Klein Muçi (diskutimet) 12 shtator 2021 12:39 (CEST)Reply[përgjigjuni]

@Klein Muçi, perditesimi i taxobox, beri qe ngjyra te mos zgjidhej automatikisht ne varesi te mbreterise. Tek speciesbox, ti e bere qe te zgjidhej automatikisht klasifikimi shkencor, gje qe nuk behet sepse e para: duhet te krijosh shume stampa, taksone per cdo specie te mundshme dhe un po punoj te livadhi, e dyta edhe po ta besh ate gje perseri jep gabim ne disa klasifikime qe nuk jan baze ne sistem po prap duhet te tregohen. faleminderit shume. Alban (diskutimet) 13 shtator 2021 09:02 (CEST)Reply[përgjigjuni]
Po, e shoh tani sa në mënyrë të pazakontë nga ana teknike qenka i ndërtuar krejt sistemi i taksonomisë në EnWiki. Do të flas me disa nga personat mirëmbajtës në EnWiki të këtij sistemi e mbase sjell ata të bëjnë ndryshimet e nevojshme këtu me shpresën që të mos prishin gjë ndërkohë. - Klein Muçi (diskutimet) 13 shtator 2021 10:08 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Kandidaturë për burokrat Redakto

Përshëndetje!

Si një anëtar goxha aktiv në komunitetin e Wikipedia-s shqip, je i ftuar të marrësh pjesë në votimin që po zhvillohet në faqen Wikipedia:Burokratë/Kandidatura/Klein Muçi ku po kandidoj për të përfituar privilegjet e burokratit. Votimi i fundit për burokracinë në Wikipedia-n shqip ka ndodhur më shumë se 12 vjet më parë kështu që mirë do të ishte të kishte sa më shumë pjesëmarrje. Ki parasysh që mund të votosh {{PËR}}, {{KUNDËR}} ose {{ASNJANËS}} dhe votën ta shoqërosh me një koment të shkurtër. Vendimi yt është i mirëpritur. - Klein Muçi (diskutimet) 10 tetor 2021 10:28 (CEST)Reply[përgjigjuni]

@Klein Muçi, miku im me gjithe qef do te kisha votuar PER, por nuk kam qene aktiv gjate asaj periudhe.

Kontroll Redakto

Përshëndetje!

Ky është një mesazh automatik i dërguar te të gjithë kontrolluesit shqipfolës që kanë qenë aktivë së fundmi. Aktualisht në listën e faqeve me ndryshime në pritje gjenden rreth 4000 faqe, disa prej tyre në pritje për më shumë se 1 viti. Kontrollimi i ndryshimeve në pritje është një nga përgjegjësitë bazë të çdo komuniteti Wiki kështu që ju ftojmë të ndihmoni ta zbrazim atë listë. Lista mund të gjendet këtu. - MediaWiki message delivery (diskutimet) 16 mars 2022 15:04 (CET)Reply[përgjigjuni]

Çmimi për krijimin e artikujve të rinj Redakto

 
Çmimi i parë
Çmimi i parë për krijimin e artikujve të rinj në Wikipedia-n shqip në vitin 2021 i jepet përdoruesit Punetor i Rregullt5.

Çmimi u dha pas konsultimit të komunitetit në qendrën e votimeve.

 
Çmimi për krijimin e artikujve të rinj


Artikuj që mungojnë Redakto

Përshëndetje @Punetor i Rregullt5, Mungojn plotësisht artikujt për Islamin si el-Xhezeriu (en:al-Jazari), Beteja e Devesë (en:Battle of the Camel), Beteja e Zinxhirëve (en:Battle of Chains), Arshik (en:Ashik), Shemsi Pasha (gjeneral) (en:Shemsi Pasha (general)), Xhamia e Mirahorit (en:Monastery of Stoudios), Korpusi I (en:I Corps (Ottoman Empire)), Jezidët (en:Yazidis) dhe artikujt për xhamitë shqiptare në Çamëri si Xhamia Roka (en:Rokka Mosque), Xhamia e Fejzullahut (en:Feyzullah Mosque), Xhamia e Faik Pashës (en:Faik Pasha Mosque), Xhamia e Sulltan Mehmetit (en:Sultan Mehmed Mosque, Arta), Xhamia Kurshumli (en:Kursum Mosque, Kastoria), Xhamia e Re (Vodenë) (en:Yeni Mosque, Edessa), Xhamia e Muharrem Pashës (en:Elassona Mosque), Xhamia e Bajraklisë (en:Bayrakli Mosque, Larissa), Xhamia e Re (Larisa) (en:Yeni Mosque, Larissa), Xhamia e Partenonit (en:Parthenon mosque), Islami në Greqi (en:Islam in Greece, Ali Pascha von Janina (en:Ali Pascha von Janina), The Lion of Yanina (en:The Lion of Yanina), Naselica (en:Neapoli, Kozani), Beteja e Drinskës (en:Battle of Driskos), Beteja e Bizhanit (en:Battle of Bizani), Beteja e Beshpinarit (en:Battle of Pente Pigadia), Beteja e Sarandaporos (en:Battle of Sarantaporo), Bektashinjtë në Shqipëri (en:Bektashism in Albania), Gjyl Babaj (en:Gül Baba), Teqeja e Baba Aliut (en:Teqe of Baba Ali), Teqeja e Baba Isufit (en:Teqe of Bllaca) dhe Teqeja e Bulqizës (en:Teqe of Bulqiza).

Shumë të shkurtër janë hatibi, hoxha dhe Ebu Dherr el-Gifari. Dëshironi t'i përktheni këto artikuj nga anglishtja? 46.183.103.17 28 prill 2023 16:40 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Pershendetje, do te perpiqem te rregulloj arrikujt kryesore, pastaj te tjerat. Kalofshi mire! Alban (diskutimet) 28 prill 2023 17:24 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Reverted your changes Redakto

In wiki world it is important that we do a couple of things

  1. Reach a consensus in the community by discussion prior to making big changes as you did to Muhammedi
  2. We would typically NOT copy the content of one page to another, we would MOVE the page to the new target as that retains all the history for the article in question, and allows for Wikidata to track the move. In this case it would required an administrator to do those changes for how the system is currently configured.

I have reverted your recent changes and direct you to have that conversation with the community. Billinghurst (diskutimet) 30 prill 2023 13:32 (CEST)Reply[përgjigjuni]