Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Βατο. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Arkivi 1

Wikipedia është e jotja

Grisja e FaqeveRedakto

Pse po më gris më shumë se 10 artikuj si mund të quhet shkelje e të drejtave të autorit kurse vetë autori më ka lënë të marr pjesë nga Harta Arkeologjike e Kosovës, un jam në projekt në Wikimedian in Residence dhe do i mbushja me info edhe më shumë gjithashtu me referenca kurse ti më fshin të gjitha, e ke tepruar paksa gjithë aj mund më ke quar dëm. Astronomi06 (diskutimet)

@Astronomi06, përmbajtja që shtove është e kopjuar plotësisht nga burimi HARTA ARKEOLOGJIKE E KOSOVËS, VËLLIMI II. Unë nuk e di çfarë leje të ka dhënë autori, por kopjimi i plotë i përmbajtes është Copyvio. Për më shumë informacion lexo Copyright violations. — Βατο (diskutimet) 10 korrik 2019 02:03 (CEST)

Unreviewed pagesRedakto

Po vëzhgoj artikujt e pakontrolluar dhe më duhet ndihmë. Shumë prej tyre duhen rregulluar ose fshirë sepse janë katastrofë si ky këtu. Punë të mbarë! — Alban (diskutimet) 26 korrik 2019 12:35 (CEST)

@Punetor i Rregullt5, po, ajo listë përmbanë shumë artikuj që duhen fshirë. Unë kur kam kohë i hedh gjithmonë një sy, por nuk i bëj dot të gjitha vetëm :) ka disa kohë që shumë pak përdorues shqyrtojnë artikujt e rinj. Nëse të duket se përmbajtja nuk është e mjaftueshme, shto stampën {{Grise}} dhe unë ose administratorët e tjerë do ta grisim direkt. Një gjë tjetër: nëse ke dëshirë, shto tek faqja jote e përdoruesit stampën {{Kontrollues topicon}}. Gjithë të mirat! — Βατο (diskutimet) 26 korrik 2019 12:54 (CEST)

Arsyet e grisjes, dhe permirsimi per heren tjeterRedakto

Kam shume rrespekt per ju z.administrator, por kjo eshte ceshtja: Dje krijova artikullin Zone e Lire. Ti ma grise duke thene se titulli ishte I pasakte, por, cfare titulli duhet ti ve? Nuk e kuptoj se si ky emision nuk ka ende nje faqe te veten sepse I duhet nje urgjentisht. Nuk kam qellim qe te thyej rregullat e wikipedias, madje une dua qe te gjithe ne ta zgjerojme ate, megjithate me duhet nje sqarim per grisjen, qe te hap nje faqe te re per zonen e lire sipas rregullave. Une jam ende fillestar, ndaj ndoshta nuk i kuptoj mire keto. Flm! Jam ai qe ju shikoni (diskutimet) 26 korrik 2019 18:14 (CEST)

@Jam ai qe ju shikoni, Përshëndetje dhe mirëserdhe në Wikipedia-n në shqip! Mund të mësosh se si të redaktosh një artikull këtu. Lexo: Shquarësia, Shqueshmëria e biografisë dhe Shqueshmëria e shkrimtarëve dhe librave për të mësuar çfarë temash mund të jenë të mjaftueshme të shquara për t'u përfshirë në një artikull të veçantë në Wikipedia. Tek faqja: Burimi i informacionit gjenden të dhënat se si shtohen burimet tek artikulli. Në qoftë se ke ndonjë pyetje tjetër, më kontakto. Punë të mbarë! — Βατο (diskutimet) 27 korrik 2019 00:18 (CEST)
Ok flm – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Jam ai qe ju shikoni (diskutimiredaktime) 27 korrik 2019 16:39 (CEST).

WP:CUNGRedakto

Kjo faqe eshte e mbrojtur. Mund ta c'mbrosh sepse doja te editoja pak? - Alban (diskutimet) 3 gusht 2019 14:27 (CEST)

@Punetor i Rregullt5, faqja është e mbrojtur vetëm për përdoruesit pa llogari, ti mund të besh ndryshime aty. – Βατο (diskutimet) 3 gusht 2019 14:33 (CEST)
Nuk mund te bej ndryshime. Ikoja e redaktimit eshte e kycur!? - Alban (diskutimet) 3 gusht 2019 14:40 (CEST)
Ndoshta per shkak te kesaj??? - Alban (diskutimet) 3 gusht 2019 14:41 (CEST)
@Punetor i Rregullt5, provo tani. – Βατο (diskutimet) 3 gusht 2019 14:43 (CEST)
Tani po :) - Alban (diskutimet) 3 gusht 2019 14:44 (CEST)
@Punetor i Rregullt5, mirë :) mbrojtja këtu ishte ndryshe nga ato që kemi tani. – Βατο (diskutimet) 3 gusht 2019 14:46 (CEST)

CongratulationsRedakto

!!!

MedaljeRedakto

Për kategorizimin e gjuhëve:

  Medalje
Për punën e palodhur që po bën në Wikipedia. Vazhdo kështu!

- Klein Muçi (diskutimet) 4 gusht 2019 15:59 (CEST)

@Klein Muçi, faleminderit shumë! :) – Βατο (diskutimet) 4 gusht 2019 17:32 (CEST)

Artikulli Rasim BajroviçRedakto

Ckm Bato. Pasi artikulli Rasim Bajroviç u fshi si pasoje e votimit perkates [1], nje IP e rikrijoi. Ktrimi991 (diskutimet) 30 gusht 2019 17:36 (CEST)

Përshëndetje @Ktrimi991,   U bë!Βατο (diskutimet) 30 shtator 2019 14:25 (CEST)
Rrofsh :) Ktrimi991 (diskutimet) 1 tetor 2019 01:15 (CEST)

Community Insights SurveyRedakto

RMaung (WMF) 6 shtator 2019 16:48 (CEST)

Reminder: Community Insights SurveyRedakto

RMaung (WMF) 20 shtator 2019 17:14 (CEST)

GostitjeRedakto

Pas punës me arkivën e artikujve të përkryer, të freskohesh...

  Bozë
Urdhëro një gotë bozë.

Klein Muçi (diskutimet) 30 shtator 2019 20:04 (CEST)

Reminder: Community Insights SurveyRedakto

RMaung (WMF) 3 tetor 2019 21:52 (CEST)

Rasim BajrovicRedakto

Ky është një postim për hotelierin më të suksesshëm në Bosnje dhe Hercegovinë i cili është i vetmi doktor i shkencës në biznes! Фридрих-Барба (diskutimet) 8 tetor 2019 21:41 (CEST)

ParalajmerimRedakto

  Mirë se vini në Wikipedia. Edhe pse çdokush është i mirëpritur të bëjë redaktime konstruktive në Wikipedia, të paktën një nga redaktimet tuaja së fundmi , si ky që keni bërë tek artikulli [[:Kanuni dhe Xhamia e Sulltan Fatihut nuk degjuat komunikimin, referencat, njemije e nje argumentet humanistike qe ju mundesova. Kohen qe i kushtova rregullimit, i bete by pass sepse YOU DON'T LIKE THEM SOURCES.]], nuk ishte fare konstruktiv dhe u kthye ose u hoq. Shikoni faqen për ndihmë për më shumë informata rreth redaktimit të një enciklopedie. Ju faleminderit!

--Sejko (diskutimet) 16 tetor 2019 02:46 (CEST)

MedaljeRedakto

Për punën në lidhje me arkivën e administratës:

  Medalje
Për punën e zellshme dhe të kujdesshme që po bën në Wikipedia. Vazhdo kështu!

Klein Muçi (diskutimet) 26 tetor 2019 03:49 (CEST)

@Klein Muçi, faleminderit! :) – Βατο (diskutimet) 26 tetor 2019 14:07 (CEST)

KukullatRedakto

Por Udha2 (diskutim · kontribute)) dhe Udha3 (diskutim · kontribute)) nuk jane Probleme? --91.42.30.22

Nga CheckUser në Meta-Wiki dhe veprimtaria e përgjithshme pashë që provat janë vetëm për Udha1 (diskutim · kontribute)), të tjerët janë të vështirë për tu përcaktuar. – Βατο (diskutimet) 15 nëntor 2019 14:36 (CET)

Rishikim artikulliRedakto

Pershendetje Bato,

Jam duke diskutuar me Klein Mucin dhe ai me drejtoi tek ju, qe t'ju kerkoj ndihme rreth ketij artikulli per nje rishikim. Wikipedia:Artikuj për shqyrtim/Dejzi

Informacionin per kete artikull e kam marre nga portalet e besueshme si Telegrafi, KultPlus e po ashtu e di edhe personalisht.

Faleminderit --Arjanhalili (diskutimet) 15 nëntor 2019 18:16 (CET)

@Βατο, i tërë sistemi i artikujve për shqyrtim nuk funksionon mirë për shkak të mungesave që kemi ndër kontrollues (madje ato kontrollues aktivë që kemi, nuk merren me fare me këto lloj faqesh). Megjithatë ne vazhdimisht i udhëzojmë përdoruesit e rinj për të përdorur "Kujdestarin e artikujve" për të krijuar artikuj, gjë që, nëse s'gaboj, shpie në vendosjen e faqes për shqyrtim në fund. Mbase është ide e mirë ta ndalojmë përkohësisht funksionin e Kujdestarit? Ndonjë ide tjetër? - Klein Muçi (diskutimet) 16 nëntor 2019 07:02 (CET)
Përshëndetje. Arjanhalili, në gjendjen e tanishme artikulli ka nevojë për disa përmirësime, por nuk e di nëse i plotëson kushtet e shquarësisë për një artikull të veçantë në Wikipedia. Po thërras përdoruesin Punetor i Rregullt5 që të japi edhe ai një mendim.
Klein, i hodha një sy kategorisë Pending AfC submissions, ato artikuj nuk kanë cilësi enciklopedike të mjaftueshme, kështu që mendoj se ai sistem nuk funksionon shumë mirë; gjithashtu kemi shumë pak anëtar që merren me shqyrtimin e artikujve të rinj. Përdoruesit e rinj mund të mësojnë redaktimin tek faqet ndihmëse dhe të kuptojnë shquarësinë e temave tek politikat përkatëse, në mënyrë që të krijojnë artikuj që të kenë nevojë vetëm për përmirësime të vogla për t'i ruajtur në enciklopedi. – Βατο (diskutimet) 16 nëntor 2019 09:26 (CET)
@Βατο, faleminderit per permendjen. Une nuk kam qene shume aktiv per shkak vitit shkollor qe ka filluar, por kur jam, mundohem qe te shqyrtoj artikujt e rinj dhe nuk mendoj se duhet perdorur kujdestari i artikujve dhe te ndalohen kontrolluesit, sepse shume artikuj te rinj nuk i permbushin kerkesat per te qendruar. Kesisoj, mund te krijohen artikuj te rinj ne mase dhe ne mund te mos jemi ne dijeni per to. Alban (diskutimet) 16 nëntor 2019 12:14 (CET)
@Euriditi, hidh një sy këtej. :) - Klein Muçi (diskutimet) 16 nëntor 2019 17:18 (CET)
Faleminderit shume per pergjigjen @Βατο,. A mund ta di cfare permiresime duhet bere tek artikulli Wikipedia:Artikuj për shqyrtim/Dejzi qe te mund te punoj me tutje, dhe a mundem personalisht ti bej keto permiresime apo duhet te me ndihmoje dikush? Faleminderit --Arjanhalili (diskutimet) 16 nëntor 2019 19:38 (CET)

Arjanhalili, bëra disa rregullime, mund t'i shikosh këtu, por shquarësinë e subjektit nuk e kam ende të qartë. Alban, Klein ju çfarë mendoni, ka mjaft shquarësi për të krijuar artikullin e veçantë? – Βατο (diskutimet) 16 nëntor 2019 23:55 (CET)

Unë zakonisht notability e gjykoj në lidhje me Google. Në rastin konkret shihet që ka rezultate në lidhje me të dhe gjithashtu ka dhe një "info card" (s'më kujtohet emri ekzakt) anash. Këto Google ia ruan vetëm kërkimeve me shquarësi, me sa kam parë. Çështja e vetme që më vë në mëdyshje është tema. A ka në përgjithësi artikuj për profesionistë të tillë në Wikipedia? Jo detyrimisht te ajo shqip. Flas për stilistë të cilët janë mesatarisht të njohur. Nëse po, atëherë çështja përfundon këtu. Nëse jo, mbase një person nga Kosova mund të gjykojë më mirë. - Klein Muçi (diskutimet) 17 nëntor 2019 00:10 (CET)
@Βατο, e shiqova artikullin me ndryshimet qe ke bere dhe duke analizuar me te vertete me ka ndihmuar shume se si duhet bere puna mire:). Une kam bere disa ndryshime tek artikulli konkretisht tek citimet pasi qe ato ishin kerkuar kur e ke rregulluar. Desha ta cek qe tek personat me rendesi qe ka veshur Dejzi i kam vendos referimet nga instagrami (nuk e di sa parapelqehet) por te gjitha jane llogari te verifikuara gje qe deshmon per stilimin e veshjeve per keto artiste. Nje falenderim te madh per Klein Muçin qe me ka ndihmuar shume ne punen si fillestar ne Wikipedia. Faleminderit --Arjanhalili (diskutimet) 17 nëntor 2019 17:13 (CET)
Arjanhalili, Instagram nuk është burim i besueshëm, në këtë rast duhen shtuar referimet nga artikujt e gazetave. – Βατο (diskutimet) 17 nëntor 2019 21:54 (CET)
@Βατο, S'kishte burime neper gazeta. Mund ta lija bosh por mendova te vendosja te pakten keto nga instagrami sepse jane vete artistet qe e faktojne ate qe shkruhet ne artikull dhe ka edhe fotografine si prove. --Arjanhalili (diskutimet) 17 nëntor 2019 23:13 (CET)
Përshendetje @Klein Muçi, Βατο, Arjanhalili, përsa i perket artikullit ne rishikim bera disa ndryshime dhe jam dakord te publikohet. Persa i perket "Kujdestarit të artikujve" shume pak artikuj vijne permes tij, shumica vijne permes krijimit te drejtperdrejte. Mes ketyre dy zgjedhjeve une jam per krijimin e te gjithe artikujve nga perdoruesit e rinj permes "Kujdestarit te artikujve" ose "Perkthimi i Permbajtjes". Nese i veme re artikujt qe krijohen drejtperdrejt nga perdoruesit e rinj shumica jane pa permbajtje enciklopedike ose vandalizma. Artikujt e krijuar edhe nga perdorues me 0 redaktime permes Kujdestarit jane me mire te formatuar dhe kane nje qellim, edhe pse ndoshta nuk kane shquarsine. Kujdestari i artikujve ne gjendjen e sotme eshte vende vende i paperkthyer e ndoshta edhe pak "kompleks", keshtuqe mund te punojme ta thjeshtojme disi. -- Euriditi  18 nëntor 2019 10:53 (CET)
Faleminderit Euriditi. Arjanhalili, artikulli Dejzi u pranua, gjithë të mirat! – Βατο (diskutimet) 18 nëntor 2019 15:56 (CET)
@Euriditi, të kuptoj dhe jam dakord. Çështja e vetme problematike është në lidhje me artikujt për shqyrtim. Sistemi ngec në këtë pikë se ne nuk e mirëmbajmë dot në mënyrë aktive çështjen e shqyrtimit të artikujve dhe ndryshe nga artikujt me ndryshime në pritje, pak veta e dinë që ekzistojnë dhe këto artikuj. Kam parë disa raste ku njerëz të ndryshëm kanë pritur ca kohë dhe pas mungesës së një përgjigjeje të caktuar prej disa javësh a më shumë, thjesht e kanë krijuar për herë të dytë artikullin, pa kujdestarin në mes.
@Arjanhalili, urime për pranimin! :) - Klein Muçi (diskutimet) 18 nëntor 2019 16:09 (CET)
@Euriditi, @Βατο, Klein Muçi Faleminderit shumë, na shkoftë puna mbarë :)--Arjanhalili (diskutimet) 18 nëntor 2019 16:34 (CET)

DRRedakto

Hello, can you please delete this article? (it's deleted 3 times before), and this LTA removed Praxidicae twice (see the page history). Thanks on advance علاء (diskutimet) 10 janar 2020 19:41 (CET)

Hi @علاء, done! – Βατο (diskutimet) 10 janar 2020 19:57 (CET)
Thanks -- علاء (diskutimet) 10 janar 2020 19:59 (CET)

Kontributet vandalizmorëRedakto

Tung! Paske bllokuar përdoruesin Wackäseminar, një hap shumë i duhur mbasi është “sockpuppet” i vandalit Goelia/Sposchene etj. Unë dalëngadalë do merrem me kontributet e vjetra të Wackaseminar, konkretisht me zhvendosjet e shumta që i ka kryer. Emërtimet e shpikura (për shembull Nedellishqe, Bellishqe) prej këtij përdoruesi nuk më duken drejtë (edhe Olsi ka pranuar që emrat e huaj të shkruhen në origjinalin [2]) dhe mendoj që janë të padëshiruar, kështu që unë do t’i paraqes për grisje emra të tillë. Shpresoj të pajtohesh me mua në këtë drejtim? Me shumë nderime--Hyllvegu (diskutimet) 20 shkurt 2020 17:01 (CET)

Përshëndetje! Më falni për përfshirjen pa përmendje! Si administrator, i ndjek shpesh diskutimet që ndodhin në faqet e përdoruesve më aktivë në komunitet pasi mund të kenë interes për komunitetin në tërësi dhe kështu vura re dhe këtë. E di që Goelia është përdorues i kahershëm që shfaqet në llogari të ndryshme në komunitetin tonë me një qëllim të caktuar. E kuptoj deri diku bllokimin e tij pasi kam parë që refuzon diskutimet në lidhje me qëllimin që ka dhe thjesht vazhdon misionin pa pyetur kënd. Ama do të doja të diskutonim pak në parim për këtë gjë. Para ca kohësh bëmë një diskutim të gjerë me Baton, Liridonin dhe 1l2l3k (nëse nuk gabohem për këtë të fundit) në lidhje me çështjen e emrave të huaj që solli ca ndryshime të vogla në lidhje me rregulloret e emërtimeve (megjithëse nuk arritëm ta zhvillonim në Kuvend). Unë personalisht, si atëherë, si këtë herë jam idhtar i idesë se emrat e huaj duhet të përshtaten sa më shumë në shqipen standarde duke qendruar korrekt frymës dhe rregullave të drejtshkrimit shqip. Kam qenë duke pritur që një diskutim i tillë të hapet në Kuvend por duke qenë se gjithmonë diskutime të tilla me rëndësi përfundojnë duke u nisur nëpër faqe përdoruesish, mendova të shkruaja gjerësisht këtu. Për llojet specifikë të emrave mund të diskutojmë rast pas rasti (për shembull për emrat e njerzve, të provincave, titujt e veprave artistike, etj) por në parim unë këmbëngul te ideja se duhet të ndjekim përshtatjen shqipe. Mbase jo ekzaktësisht versioni që sugjeron Goelia (kam vënë re që jo gjithmonë ndjek shqipen standarde) dhe ideja e tij për të vepruar pa dëgjuar kënd mbetet në atë detaj e gabuar por parimi i përgjithshëm mua personalisht më duket i mirë, guxoj të them. Shpeshherë thuhet se një diskutim i tillë s'ka nevojë të zhvillohet se rregullat janë të qarta dhe mund të merren shabllon nga EnWiki por duhet pasur parasysh që Wikimedia aplikon parimin e autonomisë në lidhje me projektet e ndryshme në gjuhë të ndryshme, ku secili komunitet krijon rregullat e veta në lidhje me situatat me të cilat përballet dhe EnWiki është shumë ndryshe nga SqWiki në shumë drejtime. Siç thashë, kam kohë që dua ta ngre si diskutim e meqë gjeta terren, mendova ta ngrija këtu e njëkohësisht të merrja dhe mendimet tuaja në lidhje me çështjen. - Klein Muçi (diskutimet) 20 shkurt 2020 18:31 (CET)
Konflikt redaktimi Përshëndetje @Hyllvegu, të falenderoj për kontributet në sq.wiki. Jam dakord për sa i përket kthimet e zhvendosjeve të përdoruesit Goelia, do mundohem të gris faqet për të liruar vendin për ridrejtimet. Gjithësesi, komuniteti ynë nuk ka ende një konsensus për sa i përket emërtimet e artikujve. Këtu është një diskutim që kemi bërë para një viti me @Klein Muçi, @Sadsadas, dhe @1l2l3k,. Nga njëra anë, emërtimet me shkronjat origjinale janë më të sakta dhe zyrtare, por nga ana tjetër emërtimet e shqipëruara i permbahen Kongresit të Drejtshkrimit të 1972-shit dhe ndihmojnë lexuesit shqipfolës që nuk njohin gjuhët e huaj. Është mirë që të hapet një votim në Kuvend në mënyrë që të kemi një marrëveshje të përgjithshme dhe një politikë zyrtare për t'u zbatuar. – Βατο (diskutimet) 20 shkurt 2020 18:34 (CET)
@Klein Muçi, e publikuam njëkohësisht, por ti qe më i shpejtë :) – Βατο (diskutimet) 20 shkurt 2020 18:37 (CET)
Paska qenë Sadsadasi në vend të Liridonit. Të falënderoj që e risolle diskutimin, nuk isha i sigurt ku kishte ndodhur. Unë them që s'duhet të kemi frikë nga përkthimet. Deri në vitet '90 çdo gjë përkthehej në Shqipëri. Fenomeni është shumë i dukshëm po të shikohet letërsia e asaj kohe ku të gjithë emrat e autorëve ishin "të përkthyer" (të përshtatur) në shqip. Për çastin e parë mund të ngjajë e pazakontë për syrin, tani që nën ndikimin e globalizmit jemi mësuar t'i lexojmë në origjinal, por efekti kalon shpejt. Kini parasysh sa normale na duket të lexojmë emrat "Tom Sojer", "Leonardo Da Vinçi", "Albert Ajnshtajn", "Çarli Çaplin" "Fjodor Dostojevski", e të tjerë të ngjashëm pasi jemi mësuar t'i shohim në formën e tyre të shqipëruar për shkak të fenomenit të mësipërm që përmenda. Sigurisht që për emrat me të cilët kemi rënë në kontakt pas viteve '90 do të krijohej habi (për shembull, Kristiano Ronaldo, Bred Pit, Anxhelina Zholi, Donald Tramp e emra të tjerë sidomos të ardhur nga bota anglofone) por kjo gjë nuk zgjat nëse kthehet në normë. Dhe për emrat e vendeve mund të ndiqet lehtësisht i njëjti arsyetim. Vetëm se te vendet në disa raste një përkthim i ngulitur në shqip nuk mund të ekzistojë ende dhe kur ta krijojmë mirë do të ishte të siguroheshim për qartësinë e përshtatjes. Për shembull, ka raste kur emri ka kuptim nga pas, si "Mali me gropa" dhe s'është një përzgjedhje estetike fonemash. E vetmja vështirësi është me firmat apo emrat artistikë të ndryshëm ku stilizimi përkatës është pjesë e identitetit. Mendoni për shembull "Noizy", "iPhone", "Coca-Cola", "Facebook", "Rolling Stones" apo "The Queen". Me këto raste duhet të tregohet pak kujdes por besoj se po të shtrojmë rrugën për ndryshimet e mësipërme, do ta kemi më të qartë si të veprojmë dhe me këto raste pastaj.
Në përgjithësi vetëm emrat nga bota anglofone na sjellin probleme. Kjo vjen pasi shumica e brezit të ri di tashmë anglisht dhe i duket sikur po veprohet me një lloj përçudnimi të panevojshëm ndaj emrit që nuk sjell asnjë dobi përtej shëmtisë pasi "çdokush di anglisht", një supozim që s'duhet thënë aspak me siguri. Po e njejta brezni reagon me habi të madhe kur vënë re librat e vjetër ku anglishtja përkthehej si çdo gjuhë tjetër pasi ishte nga gjuhët më pak të njohura në Shqipërinë Komuniste. Është vazhdim i fenomenit të shqipnglishtes, e folme e përdorur nga brezi i sotëm për t'i ndërtuar fjalitë apo tekstet gjysmë shqip e gjysmë anglisht apo me kalke të shumta. Kini parasysh se anglishtja deri vonë hynte te provimet e detyruara të shkollës së mesme kështu që, dhe të mos ishte vetëm ndikimi i globalizmit, kur trajtohet si një gjuhë e dytë de facto nga shteti, sigurisht që një fenomen i tillë pritet. Megjithatë shqipnglishtja nuk besoj se i sjell dobi as shqipes, as anglishtes kështu që besoj se një proces frenimi ndaj fenomenit do të ishte i dobishëm. Unë personalisht me moshë i përkas pikërisht brezit në fjalë dhe mund të komunikoj në anglisht në nivel të njejtë me shqipen, si nga fjalori, ashtu dhe nga gramatika. Ia di vlerat dhe e vlerësoj, siç vlerësoj dhe shqipen, por shqipnglishtja më duket fenomen që duhet frenuar, siç thashë. Emrat e gjuhëve të tjera pastaj kalojnë në filtrin e përshtatjes pa sjellë kundërshti të mëdha dhe nuk ekziston kjo ideja "stop it, that's uncool" që figuron me anglishten. - Klein Muçi (diskutimet) 21 shkurt 2020 11:08 (CET)
@Klein Muçi, edhe unë ashtu e mendoj. Duhet të përdorim shkronjat e alfabetit shqip sipas rregullave të International Phonetic Alphabet dhe Help:IPA/Albanian, psh. shkronja ć është latinizimi i shkronjës cirilike ћ, por ne kemi shkronjën ç tek alfabeti ynë. – Βατο (diskutimet) 21 shkurt 2020 12:19 (CET)

Bato, sa pa u bërë dhe më i gjatë si diskutim këtu, a mendon se është ide e mirë ta shfrytëzojmë qetësinë e këtyre dy ditëve për ta kaluar diskutimin në Kuvend? Po mendoja t'i bëje një cut-paste nga këtu atje. - Klein Muçi (diskutimet) 23 shkurt 2020 15:27 (CET)

@Klein Muçi, mendoj se është më mirë të hapet një diskutim të ri ne Kuvend sepse këtu flitet edhe për vandalizmat. – Βατο (diskutimet) 24 shkurt 2020 09:28 (CET)
Ti keq s'e ke por të lutem të tregosh pak mëshirë për mua se s'dua ta shkruaj tërë argumentimin nga fillimi. XD Kam shkruar kaq shumë... :P - Klein Muçi (diskutimet) 24 shkurt 2020 14:31 (CET)