Xhon F. Kenedi

presidenti i Shteteve të Bashkuara nga viti 1961 deri në 1963
(Përcjellë nga John F. Kennedy)

John Firtzgerald Kennedy (lindur më 29 maj 1917 - vdiq më 22 nëntor 1963 i njohur mire si Jack ose me inicialet JFK ishte politikan amerikan dhe Presidenti i 35-të i Shteteve te Bashkuar të Amerikës ka shërbyer edhe si komandantë në Ushtrinë Amerikane në Forcat Detare të Amerikës ne flotën detare dhe si komandant i anijes luftarake PT-190 dhe më vonë në atë PT-59 në Paqësorin e Jugut në Luftën e Dytë Botërore.

John F. Kennedy
Kryetar i 35-të i Shteteve të Bashkuara
Në detyrë
20 janar 1961 – 22 nëntor 1963
ZëvendëspresidentiLyndon B. Johnson
Paraprirë ngaDwight D. Eisenhower
Pasuar ngaLyndon B. Johnson
Të dhëna vetjake
U lind më
John Fitzgerald Kennedy

29 maj 1917
Brookline, Massachusetts, Shtetet e Bashkuara
Vdiq më22 nëntor 1963 (46 vjet)
Dallas, Texas, Shtetet e Bashkuara
Shkaku i vdekjesVrasja
(u qëllua në kokë)
Vendi i prehjesVarrezat Kombëtare Arlington
Partia politikeDemokrat
Bashkëshortja/etJacqueIine Lee Bouvier (m.1953)
Fëmijët
Arabella, Caroline, John Jr. and Patrick
Prindër(it)
Të afërmitshih Familja Kennedy
ArsimimiHarvard University (AB)
NënshkrimiCursive signature in ink
Shërbimi ushtarak
Aleanca United States
Dega/shërbimi Marina e Shteteve të Bashkuara
Vite shërbimi1941–1945
Grada Toger
Njësia
Beteja/luftra

Pas shërbimit ne flotën detare u përfshi ne politikë ne dhomën e 11 të kongresmenëve nga Partia Demokratike (SHBA) si kongresmen ne vitin 1946-1952 dhe si senator në Senatin Amerikan nga dhoma e përfaqësuesve nga shteti federal i Massachusetts ku në vitin 1960 ne 1960 Zgjedhjet presidenciale të SHBA-ve do te kandidohej per president ku do ta mposhte kandidatin nga radhët e republikanëve Richard Nixon i cili do të bëhej president ne vitin 1969 dhe do te jepte dorëheqje nga posti tij ne vitin 1972 pas skandalit te Watergate dhe në moshën 43 vjeçare Kennedy do të bëhej presidenti me i ri ne moshë se bashku me Theodore Roosevelt.

Kur ne vitin 1963 në Dallas, Texas prag të zgjedhjeve presidenciale kur po shkonte ti vizitonte ne trupat ushtarake dhe forcat ajrore të SHBA-ve kur makina e tij pa çati po kalonte në lagjen Dealey Plaza u vra nga Jack Ruby dhe u dërgua me urgjencë në spitalin me të afërt ku ne ora 1:00 do të ndërronte jetë në Parkland Memorial Hospital në Dallas dhe do të shpallej i vdekur ne ora 1:00 të mëngjesit ku doktorë nuk kishin arritur ta ndalin hemorragji në trurin e tij.

Administrata dhe presidenca e tij do te ishte protagoniste ne shumë ngjare historike në botë si Lufta e Vietnamit, Grush shtetin ne Gjirin e Derrave, Kriza e Raketave ne Kubë, Gara për Hapsirën, Programi Apollo, Lufta Per Drejta Civile të Zezakëve, Lufta e ftohtë etj...

Jeta e hershme Redakto

Familja Redakto

Jack ishte i biri Joseph P. Kennedy Sr. (1888-1969) biznismen dhe politikan i njohur amerikan dhe e ëma ishte Rose Fitzgerald Kennedy (1890-1995) pisikologe dhe filantroponiste amerikane. Babai i Jack ishte i biri Patrick Joseph Kennedy (1858-1929) ishte tregtar dhe politikan ndërsa ema Rose kishte qenë e bija e krytarit të bashkisë së Boston-it John Francis Fritzgerald. Jack kishte 3 vëllezër që quheshin Joseph Kennedy (1915-1944), Robert Bobby Kennedy (1925-1968) dhe Edward Moore Kennedy (1932-2009) motrat tij ishin Rosmary Kennedy (1917-2005), Kathleen Kennedy (1920-1948), Eunice Mary Kennedy (1921–2009), Patricia Kennedy Lawford (1924–2006) Jean Kennedy Smith (1928-2020)

 
Kennedy me familje

Jeta dhe Edukimi Redakto

John Firtzgerald Kennedy lindi me 29 maj 1917 në lagjen Balas 83 në Brookline,Massachusetts i lindur ne nje familje intelektualesh dhe te arsimuarish filimisht u regjistrua ne shkollen hebraike Edward Devotion School dhe me von ne shkollen Detxter Shcool ne vitin 1927 kur i kishte vetem 10 vite familja ti u shperngul ne Bronx,New York ku do te regjistrohej ne shkollën e fshatit të Riverdale dhe me vonë ne nje shkolle private në New Milford,Connecticut ku shqua si nxenës i shkelquer talent i diciplinuar yll futbolli i shkolles kishte formuar nje skuader futbolli e quajtur Muckers Club ne vitin 1935 u diplomua nga shkolla Choute dhe me pas shkoi në Londër per te studiuar Ekonomin në kolegjin Harold Laski ku pershkak disa problemeve u kthye në Amerikë ku u regjistrua në Universitetin e PrincetonBoston ku shqua per intelegjencë por me vonë do te shtrohej në spitalin Birmingahm në Boston ku per nje vitë do te qendrone e me pas do te sherohej me rekomandim te mjekut se bashku me vallun e tij do te shkonin ne fermën e familjes Jay ku de punonin 4 hektar tok dhe me von Jack do te antarsohej ne Partinë Demokratike

Me vone Jack dote transferohet në Universitetin e Havrdit ku si fillestar do te nijeh si student i rregult por pak i pa diciplinuar ishte regjisturar ne ekipin futbollistik te Universitetit por me pas edhe ne ekipin e notit ku ka marr pjese ne gara ne shum shtete te si Francë,Bashkimi Sovjetik e tj...

Ne vitin 1941 do te diplomohej per Ekonomi ne universitin e Havardit dhe me pas dote bashkangjitej Forcave te Armatosra të SHBA-ve.

Shërbimet Ushtarake Redakto

shtator 1941 pas problemeve të mënjanuara kronike qe ju kishin shfaqur sa ishte student u regjistrua në forcat e detare ne paqësor në luftë e dytë botërore ne Pearl Harbour me vonë do të emërohej komandant i bordit të anijeve dhe motor skafeve te bordit T-190 në Rhode Island si komandant i gradës së ulët por me pas transferohet ne Panama ku do ta merrte gradën e togerit ne lufte anijen amerikane gjate patrullimit ne Torpedo.

Me 2 gusht 1943 gjatë patrullimit me luftanijen PT-109 në paqësor ishte ndeshur me anijet japoneze Amigari ku kishte pësuar dëme dhe kishte mbetur i plagosur edhe pse anija e tij ishte dëmtuar shume keq ai nuk u dorëzua dhe do te shpëtohej bashkë me ekuipazhin do te dekorohej me medaljen e korpusit me gradën lejtantin ku vlerësua lartë kontributin dhen.

nëntor 1943 do ta marrë komandën PT-59 luftanije e përmasave te vogla duke mos marr pjese ne beteja ne paqësorin e jugut por morri pjese ne shpëtimin ekuipazhit me pas do te largohej nga detyra pasi testet mjekësore dolën native per problemet shëndetësore dhe kronike dhe plagët qe i kishte marr pas përplasjes me forcat japoneze ne frontin jugor ne vitin 1944 do te largohej nga forcat detare ku me pas vëllai i tij do të vritej nga një bombe ne vitin 1944

 
Jack me bashkushtarë tij

Ne vitin 1945 do te kalonte 2 muaj ne spitalin ushtarak ne Arizona ku pas shërimit do te dekorohej me medaljen Zemra e Hekurt dhe me vonë me medaljen e shërbimit te mbrojtës Kennedy dhe do te merrte dhe medalje per trimëri ne fushën e betejave. Dhe ne prill do te shkarkohej nga pozita e Lejtantit pas dorëzimit dhe kapitullimit te Japonisë per shkak te pa qëndrueshmërisë shëndetësore dhe kronike.

Pjesmarrja ne Politikë Redakto

Karriera si Kongresmen Redakto

Pas vrasjes se vëllaut te tij ne Operacion Aphrodite Jack u frymzua akoma me shum per patriotizmin e tij duke u ber perkrahes i Partise Demokratike Partise Demokratike qysh kur ishte student por ne vitin 1946 dote mirrte pjese ne Kongresin e 11 te ne vendlindjen e tij në Massachusetts do te sherbent per 6 vite me pas dote garonte per krytar te bostonit por nuk do te fitonte kunder kandidati i tij qe vinte nga republikanet me diference te madhe por sherbeu në Kongresin e Dhomë së prfaqsuesve të Massachusetts.

Karriera si Senator Redakto

Ne zgjedhjet 1952 mundi kandiatin e repulikanve per vendin e 2 te senatit amerikan Henry Cabot Lodge II duke marr postin dhe detyrën e senatrori ne senatin amerikan ne dhome e prfaqusesve te shtetitt Massachusetts dhe do te martohej me Jacqueline Kennedy Onassis 23 vjeqare gazetare ne Viking Press dhe me vone ne gazeten Doubleday e njohur per bukurin e saj. Ne fillim morri pushim nga senati pas problemeve shendesore te ciliat i u shkaktuan ne Luftë u operua ne kurriz dhe me probleme shkonte ne seancat e senatit ne vitin 1956 fiton Cmimin e Pulitzer dhe me auto biografine e tij qe kishte marru pjese ne lufte.

Në Konventën Kombëtare Demokratike u propuzua per zevendës president por nuk arriti te fitonte per shka disa problembe shendetsore ne kurrizin e tij. Si snator u tregua aktiv dhe i nje psjestar i zgjuar i demokrateve se bashku me Lyndon B. Johnson kontribuan ne qeshtjen e ligjeve te rendesishme per drejta civile ne SH.B.A ne senat demokratet ishin shumice dhe krytar Lyndon B. Johnson ne vitin 1957 ai u vu perpara si nje pishtar u miratua si Senator dhe u rizgjodh Sentor duke mundur kandidatin e republikanëve akovtin nga Boston Vincet J Cestele ne diferencë të madhe u morri detyrë e caktuar kariers se tij politike u bashkangjit edhe vëllau i tij Rober Francis Kennedy duke u zgjedur senator por do te mirrte pjese ne fushetën poltike te demokrateve kunder republikanve edhe familja e tij si babai miku i familjes Senatori Joseph MC Carthy te cilet morren pjes ne grup bashk me snatoren Eleunor Roosevlet ne grupin liberal brenda partisë demokrate. Si figure liberale do te Kandidohej per president si antar i grupi liberal ne rradhet e demokrateve porpozuar nga shum antare te Partisë Demokrate.

 
Kenedi ne nje mison televiziv si Senator

Zgjedhja për Kandidat për President dhe fushata Elektorale Redakto

Ne vitin 1962 ne Zgjedhjet e Demokrateve per Kandidat per President Kennedy u ballafaqua me kandidatin tjeter te propzuar nga grupi konsevotor Hubert Humphrey Senator nga dhoma e Minnesota dhe kandidatin nga Oregon Wayne Morse. Kennedy fitoi në Massachusetts.Wisconsin,West Virgnia,Maryland,Nebraska,New Hampshire dhe Indiana me diferenc te madhe dhe morri perkrahjen e shumices duke shpallur fitoren ne West VirginaKonferencën e Demokratve ne disa raste duke marrur edhe pelqimin nga Konservatoret ne Partinë Domkratike dhe u zgjodh kandidat per President të Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Fillimish e filloi fushaten elektorale në Appelton,Wisconsin në mars 1960 duke prezantuar Lyndon B. Johnson sentor i demokrateve nga Texas i cili mundi kandidatin per zevendes president Adlai Stevenson Kennedy dha shum premtime per permisimin e jetes ne SHBA ekonomike e sociale dhe permisimin e gjendjes civile ne vend dhe permismen e drejtave te zezakve ne vend dhe minatoreve qe kishte premtuar ne West Verginia dhe shtrengoi duart me kunder kandidatin e tij ish zvedes president i SHBA-ve në ate kohë qe ne vitin 1969 do te beher president i cili vinte nga rradhet Republikanve Richard Nixon te cilen e sfidoi ne debate televizive se cili ka kontribuar ne Historine e SHBA-ve ne fillim ne debate ishin barazim por Kenndey ishte me i vendosur ne debat Nixon prezentoi per zevendes president Henry Cabot Lodge, Jr. nga rradhet e Republikanve vinte sentor nga Massachusetts nga vendlinja e Jack

Presidenti i athershem amerikan Dwight D. Eisenhower edhe pse Repulikan do te takohej me kandidatin e Demokrateve John F. Kennedy i cili do te mirrte postin e presidentit me 6 dhejtor 1960 per te diskutuar qeshtje te rendesishme te vendid

Me vrull te madhë Kennedy shpalosi programin e tij te detajuar ne i cili siguronte zhvillim ekonomik,rregullim e qeshtjes per drejt e njeriut ne amerikë per pa punsine dhe shendestin ne debatin e zgjedhor shumica perkrahen Kennedyn dhe planin e tij te detajzuar per gjendjen ekonomike ne vend dhe reformat qe siguron rregullimin e sferave ne shoqëri

Me 8 Nentor 1960 amerikanet i dhan 49.7% te votave John F. Kennedy-t i cili vinte nga party Demokratike duke mposhtur Richard Nixon-i qe vinte nga rradhet e Partisë Republikane me 49.5 % votave kolegji zgjdhorë shpalli fitues John Kennedy-in me 112,827 vota me shum se Nixon i cili pranoi rezultatin e Zgjdhejeve qe humbi me diferënë te Ngushtë ndaj Kennedy-t i cili kishte fituar kto vote te cilet e ben president te SHBA-ve Alabama,Massachusetts,Alaska,New Hampshire,New Jersey,New Mexico,New York,Pennsylvania,Vermont,Virginia por votat ne Alabama e ben i fitues te zgjedhjeve. Ne vitin 1969 Richard Nixon do ti fitonte zgjdhje duke mundur kandidantin Demokrat Hubert Humphrey dhe kandidatin e pavarur nga Alabama George Wallace kandidat i pavarur per President.

President i Shteteve të Bashkuara Redakto

 
JFK me bashkorten e tij ne Wisconsin

Me 20 janar 1961 pas fitores ne zgjedhjet Presidencial Jack u betua ne Mesditë para senatit ne nje fjalim duke cituar fjalet tij para senatiti me pyesin cfar mund te bej per vendin tuaj u betohem se do ti luftoj armiqt siq jan varferia dhe ekonomia sterile ne inaugurimin e tij si president morren pjes shum figuara te squara nderkombëtare të skenës politike dhe kombetare.

Me von themeloj administraten e tij duke filluar ne zbatimin e metodave te reja nga Shtepia e Bardhë dhe shfuqizimin e metodave e ish presidentit. Shpej aji balancoi buxhetin e shtetit duke nivelizuar investimet ne fushtat e ndryshme zgjodhi kabinetin e tij dhe kishte reduktuar taksat duke zbutur gjendjen ekonomike por administrata e tij do te perballej me rritjen e komunizmit neper botë gje qe aji u shfaq haptaz kundra ksaj rritje te komunizmit ne nje fjalim te ashpër ai emroi skretar te mbrojtës Robert Mc Namara me propozim John Mc Clellan ku lidhi kontrata bi blerje e armëve te reja si ajroplan bombardues boing dhe ajroplan taktikal bombardues FT-111 shum historian besojne se kto armë u blen per te luftuar komunizmin nëper botë si Veitnam e Kubë,Laos e Kamboxhia

Politikat e Jashtme Redakto

Politika e Jack u bazua fillimisht me aleatet europian per ndaljen e komunizmit ne per botë kta aleat ishin Franca,Britania e Madhe,Gjermania Perendimore,Italia,Austria dhe aleatet kapitalist si Meksika,Kolumbia,Kosta Rika ne fillim te hershem te Luftës së Ftohtë me Bashkimin Sovietik dhe Nikita Hrushçov e cila dominote eurpën dhe shtetet sociajaliste qe po vinin ne rritje filloi ne nje fjalim qe tensoni ne Vijenë në samitin e saj ne vitin 1961 Kennedy kishte injoruar Nikita Hrushçov dhe kishte rritur mardheniet me Francën në fushën e Arsimit,Ekonomis,dhe aleances ushtarake kryeministri francez Charles de Gaulle ishte impresionuar nga President i ri amerikan dhe shoqeroi Kennedy-n në Paris.

Me 4 qershor 1961 Hrushov u largua nga takimet me Jack pasi ishte zgjenyer dhe impresionuar me intelegjencen e presidentit te ri Amerika dhe u tendose mardheniet akoma me shum mes SHBA-ve dhe Bashkimit Sovjetik Kennedy deshironte qe lidhja mes Moskës dhe Berlinit Lindor te prisheh duke then se qdo traktat qe tenton ti prish mardheniet me Gjermanis Perndimore dhe SHBA-ve do te konsiderohet akt lufte.

Ne vitet 1960 shum njerez u larguan nga Gjermania Lindore në cilen kushtet ishin katstrofale vuante nga ekonomia dobë varferia,arsimi jo i mire shumica njerezve vuanin nga depresioni Kennedy do te takohej me krerër e Gjermanisë Perendimore per diskutuar rreth Berlinit dhe gjendjes ekonomike duke lidhur nje aleance ekonomik u perfitoi shteti amerikan shum nga rritja bashkpunimit amerikan du zbutur varferin dhe pa punisnë në amerike 20.000 njerez nga Gjermania Lindore do te shpernguleshin në Gjermanin Perendimore dhe Kennedy shtoi buxhetin e qeveris me 35 miliardë dollarë dhe duke rritur numrin e ushtrise

 
John F. Kennedy president

Gjermania Lindore reagoj shpejt kur forcat ushtarke rrethuan me tela gjemborë Berlinin Lindore duke e ndar nga iji perendimore dhe duke fortifikuar ate rreth vijes teriotriale të Gjermanis Lindore duke formuar ate qe do te njihej me vonë si Muri i Berlinit Kennedy injoroi perpjeke te komunisteve dhe shkoi ne gjeramni per negocimin me Gjermanin Lindore duke vendosur kontrollin ne pikat kufitare me Lindje dhe Perendimit. Kennedy e quajti Bashkimin Sovjetik si pushtues kolonial ne nje fjalim ne vitin 1961 i ashper duke i shpallur luftë haptazi ai tha esht duke u perpjekur te modernizoj boten dhe Amerikën.

Shteti amerika filloi ndikimin ne Shtete Afrikane ku socializmi nuk ishte i perhapur duk njohur pavarsin e Gana dhe disa shteteve ku komunizmi nuk ishte perhpur ishin koloni te shteteve kapitaliste.

Ofenziva në Gjirin e Derrave Redakto

Perpjekejt e SHBA-VE per te permbysur pushtetin e Fidel Castro komandantit komunist kisht zanfillen qysh ne administranten Dwight D. Eisenhower me ane të CIA-së dhe Ushtrisë Amerikane te pushtonin Kubën qe gjindjej ne himsfërn perndimore CIA duhet te nxiste nje kryengritje popullore në Kubë pastaj do te mbeshtej nga Forcat Amerikane per te pushtuar Kubën.

Kenedi me 17 prill 1961 pushtimi e Kubes 1.700 Kuban anti-socialist te stervitur ne Brigadën 2506 zbarkuan në ishull me komandant Pepe San Román te mbeshtur nga ajri ajroplanet e SHBA-ve me von do te ish Drejtori CIA-se Allen Dulles si kishte autorizuar disa agjent per permbusjen e Komunizmit ne Kube

Por grusht shteti i ne Gjirine Derrave deshtoi pasi Fidel Castro mposhi rebelet Kubanë ku 176 ushtarë kuban u vranë dhe 600 u plagosen 118 kryengrites u vranë dhe 360 u plagosen dhe 1200 u zun robë kjo ishte humbja dhe deshtimi i pare i administrates Kenedit. Kete deshtim e konfirmoi dhe Shtepia e Bardhë dhe sekretari i mbrojtes Robert Mc Namara dhe Kuba mbeti shtet socijalist

Kriza e Raketave në Kubë 1962 Redakto

 
JFK dhe Nikita Hrushçov

14 tetor 1962 Bashkimi Sovjetik armiku i SHBA-ve solli raketa në Kubë me rreze te gjata veprimi kjo tensoni akom me shum raportet me SHBA-ve dhe Moskës nga ana Kenedit kjo u konsideru si shpallje lufte nga ana e Bashkimit Sovjetik, Kenedi i dergoi nje leter Moskës ku kerkohej largimi i menjehershëm i Raketave nga Kuba dergurar Hrushovit dhe Urdheroi mobilizimin e ushtrise dhe arsenalit berthamor kundra ksaj gjendje qe dukej e rrezikshme u perhapen zera me nje lufte berthamore me Amerikes dhe Bashkimit Sovjetik.

Organizat Kombeve te Bashkuara berri thirrje per normalizim te raporteve mes Amerikes dhe Bashkimit Sovjetik dhe mes nje negocimi mes Amerikes dhe Bashkimit Sovjetik. Ne nje transmetim televiziv presidenti i Shteteve te Bashkuara John F. Kennedy u beri thirrje Rusisë per largimin e tanishem te armeve dhe raketave të saj ne hemisfern perendimore ne gjirine saj

Ne nje takim mes Hrushovit dhe Kenedit u darkoduam per qmontimin e raketave pasi mardheniet mes Kubës dhe Rusisë u prishen me 28 Nentor kriza u permisua me ndrmjetsimi e OKB-se dhe popllariteti i presidentit u ngrit nga 66% ne 77%.

Lufta ne Vietnam Redakto

1960 Jack Kur u kandiua per president kishte dhen permtim se do ta fitonte luftën vietnam dhe do ta ndalte perhapjen e Komunizmit ne Azi dhe Ameriken Latine ne vitin 1961 zevendes presidenti Lyndon B. Johnson do ta vizitonte Saigon-nin qe ate kohe ishte kryqteti i Vietnamit Jugor i cili ishte ne lufte me Vietnamin Verior dhe me kryemister Ngo Dihn Diem qe u mbeshtet nga SHBA duke lidhur aleance duke shtuar numrin e trupave amerikane ne 50.000 trupa qe do te mirrnin pjese Planin Strategjik dhe ne tentimin e kapjes se kerut te komunizmit ne Jug te Vietnamit Pham Ngo Thao i cili dot vritej ne vitin 1965

Politika Kennedy në drejtim të jug të Vietnamit mbështetej në supozimin se Diem dhe forcat e tij kishte për të në fund të fundit të mundur luftëtarët të tyre. Ai ishte kundër vendosjes së trupave luftarake amerikane dhe vërejti se " për të futur forcat amerikane në numër të madh atje sot , ndërsa ajo mund të ketë një ndikim të favorshëm fillimisht ushtarake , do të pothuajse me siguri të çojë në pasoja të pafavorshme politike dhe , në afat të gjatë , të pafavorshme ushtarake cilësia e ushtrisë Vietnamese Jugut , megjithatë , mbetën të varfër . Udhëheqja e dobët , korrupsioni , dhe promovime politike të gjithë luajtur një pjesë në dobësimin e ushtrisë Vietnamese Jugut ( ARVN ) Frekuenca e sulmeve guerile u rrit sikryengritja mbledhur avull . Ndërsa mbështetja Hanoi për Viet Cong luajtur një rol pa aftësia qeveritare Vietnamese në Jugut ka qenë në qendër të krizës dhe rritjes Komuniste të Shteve fqinje te Vietnami si Laos dhe Kamboxhia .

Lufta e Komunizmit në Amerikën Latine Redakto

 
JFK dhe presidenti i Kilit Jorge Alessandri

Rritja e Komunizmit edhe ne Amerikën Latine në shtetet si Portorikoja,Guatemala,Nikaragua,Republika Dominikane levijest komuniste po rriteshin si levizje paqsore e me pas ne levizje te dhunshme e ndisa shtete edhe konflikte armtorsura Kenedi lidhi aleanc diplomatike ushtarake me qevrine Pureto Rika-ne me guvernatorin Luis Munioz Martin

Me psa lidh aleance me Kili-në dhe disa shtete tjera ku interesi per banante dhe komapnit e frutave ne ne hemisfer e amerikes Latine po cenohej nga Komunizmi ne bote ishte ne rritje Kenedi vuri ne pozicion CIA-në sherbin sekret i cili mundesoi qe Komunizmi te mos perhejapej me vrull në Ameriken Latine po ashtu atashe i ne Repulikën Domenikane per mos rritjen e komunizmit ne hemisferne perendimore nje Grush shtet ne Guatemale pengoi zgjedhjet ku mendohej se Partia Komuniste do te fitonte Zgjedhejt e vitit 1962 SHBA-te derguan vezgjuesin filozofin amerikan Noam Chomsky dhe adminstrata e tij perkrahu si president te Guatemalës Jacobo Árbenz i cili kishte udhequr grushtetin e vitit 1954 lidhi nje alence me SHBA-te te ben agresion politik bi guatemalen pershkat e kompanise fitmprurese te United Fruit Company kompani e frutash, me pas Guatemala do te perfshihej ne luft civile ku dote humbni jeten shum njerez. Ne vitet 60'-dhjeta CIA dhe Adminsitata JFK-se u perpoq ta vriste Liderin e Kubës Komuniste Fidel Castro dhe liderin e Republikës Domenikane Rafael Trujillo ne vitin 1961 ne Santo Domingo u vra CIA thuhet se me urdherin e John F. Kennedy-t esht vrare qe pushteti te kalonte tek pro amerikani Anstasio Samoza njeri me pikpamje perparimtare me ide anti-marksite dhe lenniste CIA ishte perjekur ta vriste Fidel Castro mes helmit sa edhe ne cigaren tij ishte futur helm per ta vrarë por ky mison deshtoi dhe Kuba mbeti shtet socijalist ne hemisfer perendimore qe i pengonte SHBA-ve sepse komapnia e famshme e frutave United Frut Company nuk mund te shtrinte biznesin ne Kubë. Me von shtete si Nikaragua,Guatemala,Honduras do te akuzonin SHBA-ne per agresion ushtarako-politik.

Politika e brendshme Redakto

Për Klubin Ekonomik të Nju Jorkut , ai foli në vitin 1963 e " ... të vërtetën paradoksale që normat e taksave janë shumë të larta dhe të ardhurat shumë të ulët , dhe mënyra më të shëndoshë për të rritur të ardhurat në afat të gjatë është për të ulur normat tani Kongresi e kaloi pak nga programet kryesore Kennedy gjatë jetës së tij , por kanë votuar ata përmes në 1964-1965 në pasardhësit të tij Johnsonia=== Menjëherë pas presidenti u kthye në shtëpi ,Bashkimi Sovjetik njoftoi qëllimin e saj për të nënshkruar një traktat me Berlinin Lindor , shfuqizimin ndonjë të drejtë pushtuese të palëve të treta ose në sektorin e qytetit . Kennedy , depresion dhe i zemëruar , supozohet se opsioni i tij i vetëm ishte për të përgatitur vendin për luftë bërthamore , të cilat ai personalisht mendonte kishte një rast të një- në - pesë të ndodhin .

Fjalimet tij te njohura Redakto

 
JFK ne Fjalim

Fjalimi parë Universitetit Amerikan Redakto

ME 10 qershor 1963 Kenedi mbajti adresën e fillimit në Universitetin Amerikan në Washington DC , " për të diskutuar një temë për të cilën shumë shpesh injoranca pasur dhe e vërteta është shumë e rrallë perceptohet - por kjo është tema më e rëndësishme mbi tokë : e paqes botërore ... unë flas për paqe për shkak të fytyrës së re të luftës ... në një kohë kur një armë bërthamore njëjës përmban dhjetë herë forcën shpërthyese dorëzuar nga të gjitha forcat aleate në luftën e Dytë Botërore ... një moshë kurvdekjeprurës helmet e prodhuara nga një shkëmbim bërthamor do të kryhet nga era dhe ajrit dhe tokës si dhe pasardhësve me cepat e globit dhe për brezat ende të palindur ... unë flas për paqe , pra , si në fund të nevojshëm racional të njerëzve racionale ... paqja botërore , si paqe në komunitet , nuk kërkon që çdo njeri e dua fqinjin e tij - ai vetëm kërkon që ata të jetojnë së bashku në tolerancë të ndërsjellë ... problemet tona janë bërë nga njeri - prandaj ato mund të zgjidhen nga njeriu . Dhe njeriu mund të jetë aq i madh si ai dëshiron . " presidenti bëri edhe dy paralajmërime - se sovjetikët kishin shprehur dëshirën për të negociuar një marrëveshje për ndalimin e provave bërthamore dhe se SHBA kishte shtyrë teste atmosferike .planifikuara

Fjalimi ne Berlin Redakto

Në vitin 1963, Gjermania u ballafaqua një kohë të cenueshmërisë të veçantë për shkak të agresionit sovjetik në lindje, nacionalizmit francez de Gaulle në perëndim, dhe të daljes në pension afërt e Kancelarit të Gjermanisë Perëndimore Adenauer. Më 26 qershor Kenedi mbajti një fjalim publik në Perëndim Berlin duke përsëritur angazhimin amerikan në Gjermani dhe kritikuar komunizmin. Ai u takua me një përgjigje në ekstazë nga një audiencë masive.

Kennedy e përdorur ndërtimin e Murit të Berlinit si një shembull i dështimet e komunizmit: "Liria ka shumë vështirësi, dhe demokracia nuk është e përsosur, por ne kurrë nuk kanë pasur për të vënë një mur deri për të mbajtur njerëzit tanë në, për të parandaluar ata nga lënë. na. "Fjalimi është i njohur për shprehjen e tij të famshme "Ich bin ein Berliner" ("Unë jam qytetar i Berlinit"). Një milion njerëz ishin në rrugë për fjalimin Ai u shpreh për Ted Sorensen pas:. "Ne nuk do të duhet një ditë tjetër si ky, aq kohë sa ne jetojmë.

Lufta për të Drejtat Civile Redakto

Fundi i trazuar i diskriminimit racial të sanksionuar nga shteti ka qenë një nga çështjet më të ngutshme të brendshme të 1960 . Ndarja Jim Crow ishte ligji themeluar në Jug të thella . [ 193 ] Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara kishte vendosur në vitin 1954 në Brown kundër Bordit të Arsimit se segregacioni racor në shkollat ​​publike ishte jokushtetues . Shumë shkolla , sidomos në shtetet jugore , nuk e dëgjuan vendimin e Gjykatës së Lartë . Gjykata gjithashtu e ndaluar ndarjen në objektet tjera publike (të tilla si autobusë , restorante, teatro , salla gjyqi , banjo, dhe plazhe ) , por ajo vazhdoi gjithsesi . [ 194 ] Kennedy mbështetur verbalisht integrimin racial dhe të drejtat civile , gjatë fushatës së vitit 1960 ai telefonoi Coretta Scott, gruan e Reverend Martin Luther King , Jr , i cili kishte qenë i burgosur ndërsa duke u përpjekur për të integruar një kundër drekë dyqan . Robert Kennedy quajtur Georgia guvernatorin Ernest Vandiver dhe mori lirimin e Mbretit nga burgu , e cila tërhoqi mbështetje shtesë e zezë për kandidaturën e vëllait të tij .

 
Kenndy duke folur per drejtat cilvile

Adresa e Presidentit Kennedy Drejtat Civile , 11 qershor 1963 . Në shtetin e tij të parë të Bashkimit Adresa në janar 1961, Presidenti Kennedy tha se "mohimi i të drejtave kushtetuese për disa nga shokët tanë amerikanë për shkak të racës - në kutitë e votimit dhe gjetkë - shqetëson ndërgjegjen kombëtare , dhe na nënshtron me pagesë e opinionit botëror se demokracia jonë nuk është e barabartë me premtimin lartë të heritiage tonë . "Kennedy besoi lëvizje bazë për të drejta civile do të zemëronte shumë bardhët Jugore dhe të bëjë atë më të vështirë për të kaluar ligje të drejtave civile në Kongres , e cila ishte e dominuar nga demokratët jugore konservatore , dhe ai u distancua nga ai . Kennedy gjithashtu ishte shumë i shqetësuar me çështje të tjera të hershme në presidencën e tij , si Lufta e Ftohtë , Gjirit të Derrave fiasko dhe situatën në Azinë Juglindore . Siç është artikuluar nga vëllai Robert , prioritet i hershëm i administratës ishte për të " mbajtur presidentin nga kjo rrëmujë të drejtave civile " . Shumë udhëheqës të drejtave civile të shikuarat Kennedy si të vakët , sidomos në lidhje me Riders Liria , të cilët të organizuar një përpjekje të integruar të transportit publik në jug , dhe që janë përmbushur në mënyrë të përsëritur me dhunë nga të bardhët , duke përfshirë edhe oficerë të zbatimit të ligjit , si dhe të shtetit federal . Kennedy caktuar Marshals federale për mbrojtjen e të Riders Liria si një alternativë për të përdorur trupat federale ose agjentët e FBI jobashkëpunues . Robert Kennedy , duke folur për presidentin , u kërkoi Riders Liria për të " marrë off autobusët dhe të lënë këtë çështje për zgjidhje paqësore në gjykata ". Më 6 mars 1961, Kennedy nënshkroi urdhër ekzekutiv 10925 i cili kërkohet kontraktorët e qeverisë për të " ndërmarrë veprime afirmative për të siguruar që aplikantët janë të punësuar dhe që punonjësit janë trajtuar gjatë punësimit pa marrë parasysh racën, fenë , ngjyrën, apo origjinën e tyre kombëtare . "Është themeluar Komitetin e Presidentit për Mundësi të Barabarta të Punësimit . Pakënaqur me ritmin e Kennedy trajtimin e çështjes së segregacionit , Martin Luther King Jr dhe bashkëpunëtorët e tij të prodhuar një dokument në vitin 1962 duke i bërë thirrje Presidentit të ndjekin në gjurmët e Abraham Lincoln dhe të përdorin një urdhër ekzekutiv për të dhënë një goditje për të Drejtat Civile si një lloj i dytë Emancipim Shpalljes - Kennedy nuk e ka ekzekutuar urdhër . Në shtator të vitit 1962 James Meredith regjistruar në Universitetin e Misisipit , por u ndalua të hynte . Prokurori i Përgjithshëm Robert Kennedy u përgjigj duke dërguar 400 Marshals federale , ndërsa presidenti Kennedy dëshirën më dërgoi 3,000 trupa pas situatës në kampus u bënë të dhunshme . Ole Mis trazirave e vitit 1962 la dy të vdekur dhe dhjetra të plagosur , por Meredith më në fund e ka regjistruar në vitin e tij të parë klasë . Nxitjensubculture në Old Mis trazirave dhe në shumë ngjarje të tjera të ndezur racore , ishte Ku Klux Klan më 20 nëntor, 1962, Kennedy nënshkroi Urdhërin Ekzekutiv 11063 , që ndalon diskriminimin racor në strehimin e mbështetur nga qeveria federale apo " objekteve të lidhura " . Në fillim të vitit 1963 , Kennedy lidhur me Martin Luther King , Jr , lidhje me mundësitë për legjislacionin e të drejtave civile : " Në qoftë se ne të merrni në një luftë të gjatë mbi këtë në Kongres , ajo do të bela çdo gjë tjetër , dhe ne ende do të merrni asnjë faturë . " përleshje të të drejtave civile kanë qenë në rritje të atij viti . [ 204 ] Brother Robert dhe Ted Sorensen presion Kennedy për të marrë më shumë iniciativë në frontin e legjislacionit . Më 11 qershor, 1963, Presidenti Kennedy ndërhyri kur Alabama Guvernatori George Wallace bllokuar porta për Universitetin e Alabama për të ndaluar dy studentë African American , Vivian Malone dhe James Hood , që të marrin pjesë . Wallace lëvizur mënjanë vetëm pasi u ballafaquar nga Zëvendës Prokurori i Përgjithshëm Nicholas Katzenbach dhe Gardës Kombëtare Alabama , e cila sapo ishte federalized me urdhër të Presidentit . Atë mbrëmje Kennedy dha adresën e tij të famshme për të drejtat civile në televizionin kombëtar dhe radio , duke filluar iniciativën e tij për të drejtat civile legjislacionin - për të siguruar qasje të barabartë në shkollat ​​publike dhe objekteve të tjera , dhe mbrojtjen më të madhe të të drejtave të votimit . Propozimet e tij u bë pjesë e Aktit të të Drejtave Civile të 1964 . Dita përfundoi me vrasjen e një lideri NAACP , Medgar Evers , para shtëpisë së tij në Misisipi Ndërsa presidenti kishte parashikuar , një ditë pas fjalimit të tij televiziv , dhe si reagim ndaj saj , udhëheqësi i shumicës Carl Albert quajtur për ta këshilluar atë se përpjekja e tij dy-vjeçar nënshkrim në Kongres për të luftuar varfërinë në Appalachia ( Zona Administrimit Rizhvillimi ) ishin mundur , kryesisht nga votat e demokratëve dhe republikanëve jugore . Kennedy me udhëheqësit e marsit në Uashington 28 gusht 1963. Më parë , Kennedy kishte nënshkruar urdhrin ekzekutiv duke krijuar Komisionin Presidencial për Statusin e Grave më 14 dhjetor, 1961. [ 210 ] Ish- Zonja e Parë Eleanor Roosevelt drejtuar komisionin . Statistikat Komisioni zbuloi se gratë janë gjithashtu duke përjetuar diskriminimin Raporti i tyre përfundimtar dokumentimin pengesa ligjore dhe kulturore është lëshuar në tetor 1963 [ 211 ] Më tej , më 10 qershor, 1963, Kennedy nënshkroi Aktin pagës së barabartë të vitit 1963 , një ligj federal ndryshimin Fair Akti Standardet e punës , për qëllim heqjen pabarazinë e pagave në bazë të gjinisë . Mbi njëqind , amerikanët kryesisht afrikane , u mblodhën në Uashington për muajin mars për të drejtat civile në Uashington për Jobs dhe Liria më 28 gusht, 1963. Kennedy frikëmars do të ketë një efekt negativ në mundësitë për faturat e të drejtave civile në Kongres , dhe pranoi një ftesë për të folur . Ai u kthye mbi disa nga detajet e përfshirjes së qeverisë në Dept e Drejtësisë, e cila kanalizuara qindra mijëra dollarë për gjashtë sponsorët e marsit , duke përfshirë NAACP dhe Jugore Konferenca e Martin Luther King-ut Liderit te Zezakeve Kristian e njuhur si ( SCLC ) . Për të siguruar një demonstratë paqësore , organizatorët dhe presidenti redaktuar personalisht fjalime të cilat ishin inflamator dhe dakorduaramars do të mbahet në një të mërkurën dhe do të jetë mbi at 4:00 pm . Mijëra trupa ishin vendosur në gatishmëri . Kennedy shikuar fjalimin e Mbretit në TV dhe ishte shumë i impresionuar . mars u konsiderua si një " triumf i protestës menaxhohet " , dhe jo një arrestim në lidhje me demonstratën e ndodhur . Më pas , krerët e marsit pranuar një ftesë për në Shtëpinë e Bardhë për t'u takuar me Kennedy dhe fotot janë marrë . Kennedy ndjerëmarsit ishte një fitore për atë si të mirë dhe të përforcuar shanset për projekt-ligjin e tij të të drejtave civile .

Megjithatë , lufta ishte larg nga përfundimi . Tre javë më vonë , një bombë shpërtheu në e diel, shtator 15 në Kishën Baptiste 16 Rruga në Birmingam , deri në fund të ditës , katër fëmijë afrikano-amerikanë kishte vdekur në shpërthimin dhe dy fëmijë të tjerë qëllua për vdekje në pasojat [ 214 . ] për shkak të kësaj dhune rilindur , legjislacioni për të drejtat civile ka pësuar disa ndryshime drastike që në mënyrë kritike të rrezikuara ndonjë shanset për kalimin e projekt-ligjit , në zemërim e presidentit . Kennedy quajtur udhëheqësit e Kongresit në Shtëpinë e Bardhë dhe nga të nesërmen faturës origjinale , pa shtesa , kishte vota të mjaftueshme për të marrë atë nga komitetit

Gara për Hapsirën Redakto

 
JFK duke folur ne Senatin amerikan për Hapsirën

Programi Apollo ishte konceptuar në fillim në vitin 1960 , gjatë administratës Eisenhower , si një vazhdim të Projektit Mercury . Ndërsa NASA shkoi përpara me planifikimin për Apollonit , financimi për programin ka qenë krejt e sigurt , duke pasur parasysh opozitës Eisenhower -së për të drejtuar spaceflight . Këshilltarët Kennedy spekuluar se një fluturim Hëna do të jetë i shtrenjtë por ai e shtyu vendimin . Kennedy e kishte emëruar Zëvendës Presidenti Johnson si kryetar i Këshillit të Space SHBA , një përkrahës të fortë të programit amerikane të hapësirës cili kishte punuar për krijimin e NASA-s në Senat . Në Kennedy janar 1961 shtetin e Bashkimit , Kennedy kishte sugjeruar bashkëpunimin ndërkombëtar në hapësirë ​​. Hrushovi nuk pranoi , pasi sovjetikët nuk ka dashur të zbulojë statusin e raketari dhe hapësirë ​​e tyre të aftësive . Më 12 prill 1961, kozmonauti sovjetik Juri Gagarin u bë personi i parë për të fluturuar në hapësirë ​​,duke përforcuar frikën amerikane për të lënë pas në një konkurs teknologjik me Bashkimin Sovjetik . Kennedy ishte i etur për të SHBA për të marrë rolin udhëheqës në Space Gara për arsye të strategjisë dhe prestigj . Ai së pari njoftoi qëllimin e ulje një njeri në Hënë në fjalim në një sesion të përbashkët të Kongresit më 25 maj 1961, duke deklaruar : " Së pari , unë besoj se ky vend duhet të angazhohet për arritjen e qëllimit , para se kjo dekadë është jashtë , e ulje një njeri në Hënë dhe të kthehen të sigurt në Tokë . Asnjë projekt i vetëm hapësirë ​​në këtë periudhë do të jetë më mbresëlënëse të njerëzimit , ose më shumë e rëndësishme për eksplorimin rreze të gjatë të hapësirës ; . dhe askush nuk do të jetë aq e vështirë apo e shtrenjtë për të përmbushur mesazh të posaçëm në Kongres më urgjente per nevojat e shtetit"

Ekonomia Redakto

Kennedy dha fund një periudhe të politikave të shtrënguara fiskale e politikës monetare për të mbajtur normat e interesit poshtë dhe për të inkurajuar rritjen e ekonomisë. Ai kryesoi buxhetin e parë të qeverisë në krye shenjën 100.000.000.000 $ , në vitin 1962 , dhe buxheti i tij i parë në vitin 1961 çuar në mos- luftës së parë të vendit , deficiti jo - recesioni ekonomia , e cila kishte qenë me dy recesionet në tre vjet dhe ishte në një kur Kennedy mori detyrën , përshpejtuar sidomos gjatë presidencës së tij . Me gjithë uljen e inflacionit dhe normat e interesit , PBB është rritur me një mesatare prej vetëm 2.2 % në vit gjatë presidencës Eisenhower ( zor më shumë se rritjes së popullsisë në atë kohë ) , dhe kishte rënë me 1% gjatë dymbëdhjetë muajve të fundit Eisenhower -së në detyrë . Ekonomia u kthye dhe i shkoi mbarë gjatë administratës Kennedy . PBB-ja u rrit me një mesatare prej 5.5% nga viti 1961 deri në fillim të vitit fund të 1963 ndërsa inflacioni mbeti i qëndrueshëm në rreth 1 % dhe papunësia lehtësuar.Prodhimi industrial u rrit me 15% dhe mjeteve motorike shitjes u rrit me 40%. Kjo normë e rritjes së PBB-së dhe të industrisë ka vazhduar deri rreth 1969, dhe ka ende për të përsëritet për një periudhë kaq të gjatë kohore . Jack vëllai Bobby tha "Ne jemi duke shkuar për thyen llogaritë e tyre të shpenzimeve, ku ata kanë qenë dhe çfarë ata kanë qenë duke bërë .FBI është për të intervistuar të gjithë ata ne nuk mund të humbasë këtë. Robert mori qëndrimin se drejtuesit e çelikut kishin komplotuar në mënyrë të paligjshme për të rregulluar çmimet . Veprimet e administratës së ndikuar US Steel të shfuqizonte rritjen e çmimeve .Wall Street Journal ka shkruar se administrata ka vepruar " me fuqinë e zhveshur , nga kërcënimet , nga agjentët e policisë së sigurimit të shtetit. Yale profesor i drejtësisë Charles Reich thuhej në Republikën e Ri se administrata kishte shkelur liritë civile duke e quajtur një juri madh të akuzojë US Steel për bashkëpunim në mënyrë të shpejtë . Një editorial New York Times vlerësoi veprimet e Kennedy -së dhe tha se rritja e çmimeve e industrisë çelikut " rrezikon mirëqenien ekonomike të vendit , duke i ftuar një valë të baticës të inflacionit . "Megjithatë , Byroja e administratës së Buxhetit raportuar rritja e çmimeve do të kishte rezultuar në një fitim neto për PBB-së , si dhe një tepricë neto të buxhetit tregu i aksioneve , e cila kishte rënë në mënyrë të qëndrueshme që nga zgjedhja e Kennedy ra ​​me 10% menjëherë pas veprimit të administratës në industrinë e çelikut.

Shëndetësia Redakto

Vrasja 1963 Redakto


 
John me bashkëshorten e tij para vrasjes

Presidenti Kennedy u vra në Dallas, Texas, në 12:30 dite premte në 22 nëntor 1963 , ndërsa në një udhëtim politik në Teksas për të qetë mbi fërkime në Partinë Demokratike midis liberalëve Ralph Yarborough dhe Don Yarborough dhe konservator John Connally Ai u qëllua një herë në fyt një herë në shpinë e sipërme por godijen fatale morri atë në kokë. Kennedy u dërgua në Parkiland Memorial Hospital për trajtim urgjent mjekësor , por shpall i vdekur në 1:00 Presidenti Kennedy vdiq i ri se çdo president amerikan deri më sot Lee Harvey Oswald një punonjës i Depository Librit Shkolla Texas prej nga të shtënat ishin të dyshuar se janë shkarkuar, u arrestua për vrasjen e një oficeri të policisë lokale , dhe më pas u akuzua për vrasjen e Kennedy. Ai mohoi të shtënat askënd, duke pretenduar se ai ishte një patsy por u vra nga Jack Ruby më 24 nëntor para se ai mund të akuzohet ose provuar Ruby u arrestua më pas dhe të dënuar për vrasjen e Oswald . Ruby apeluar dënimin e tij me sukses bindje dhe me vdekje, por u sëmur dhe vdiq nga kanceri më 3 janar 1967 ndërsa data për gjyqin e tij të re është duke u ngritur. Presidenti Johnson krijoi Warren Komisioni - i kryesuar nga shefi i Drejtësisë Earl Warren - të hetuar vrasjen , i cili arriti në përfundimin se Oswald ishte vrasësi i vetëm . Rezultatet e këtij hetimi janë kontestuar nga shumë . Vrasja provuar të jetë një moment i rëndësishëm në historinë e SHBA për shkak të ndikimit të tij mbi kombin dhe pasojat politike që pasuan . Një sondazh i Fox News 2004 gjeti se 66 % e amerikanëve mendonin ka pasur një konspiracion për të vrarë Presidentin Kennedy , ndërsa 74 % mendonin ka pasur një mbulesë - up . Një sondazh i Gallup-it në mes të nëntorit 2013 tregoi 61 % besonin në një komplot , dhe vetëm 30 % mendonin Oswald bëri atë vetëm.

Funerali Redakto

 
Pamje nga funerali i tij

Me vrasjen e tij ne shtet u shpall dite zie dhe ulë flamuri ne gjysme shtizë , u mbajt nje seance perkujtimore ne Katedralën Cathedral of St. Matthew the Apostle ai u varros me nderime te shumta te ne Arlington,Virginia ku varrosen ushtaret amerikan per shak se John Kennedy kishte sherbyer ne Ushtrine Amerikane . Ne varrim morren pjes 16 milion vetë lamtumira e Kennedy-t u udhhoq nga prifti katolik John J. Cavanaugh ne varim morren pjese shum personalitete te shquara dhe familjarët e tij si vellezrit senatoret e partise domkratike dhe udheheqesit e Partisë Repulikane dhe Disa pjestar dhe krer te ushtrise Iralandeze dhe kadete e birgades se 35 per nder te vepres se tij ushtare 3 te shtena per nder te vepres se tij Gruas se tij i shprhen ngushlime shum personalitet te njohura e qytare amerikan.

Jeta private dhe imazhi Redakto

 
Kenedi me familjen e tij në Hyannis Port, Massachusetts

Jack u takua me gruan e tij të ardhshme , Jacqueline Lee " Jackie " Bouvier (1929-1994) , kur ai ishte një kongresmen . Charles L. Bartlett , një gazetar prezantoi palë në një darkë Ata u martuan një vit pasi ai u zgjodh senator , më 12 shtator, 1953 Familja Kennedy është një nga familjet politike më të vendosur në Shtetet e Bashkuara , duke prodhuar një President , tre senatorë dhe përfaqësues të shumta të tjera , si në nivelin federal dhe shtetëror . Babai Jack , Joe , ishte një biznesmen i shquar amerikan dhe figurë politike duke shërbyer në rolet e shumta , duke përfshirë ambasadorin në Mbretërinë e Bashkuar , 1938-1940 .

Jacqueline Kennedy në Fort Worth Texas, më 22 nëntor 1963 Jashtë në lëndinë Shtëpisë së Bardhë , e Kennedys krijuar një pishinë dhe shtëpi pemë , ndërsa Caroline mori pjesë në një parashkollor së bashku me 10 fëmijë të tjerë brenda shtëpisë Në tetor 1951, gjatë mandatit të tij të tretë si e 11- kongresmen qarkut të Massachusetts -së ,Kennedy atëherë 34 -vjeçar e filloi në një udhëtim shtatë -javor në Indi , Japoni , Vietnam, dhe Izrael me pastaj vëllait të tij 25 - vjeçar Bobby ( i cili sapo ishte diplomuar në fakultetin juridik katër muaj më parë ) dhe pastaj motra e tij 27 - vjeçar Pat . Për shkak se ata ishin disa vite larg në moshë , vëllezërit kishte parë më parë pak nga njëri-tjetri . udhëtim ishte hera e parë e zgjeruar që kishte kaluar së bashku dhe rezultoi në t'u bërë miqtë më të mirë . [ 249 ] Bobby ishte menaxher i fushatës për të suksesshme fushatën e 1952 Kennedy Senatit dhe më vonë , fushatën e tij të suksesshme presidenciale të 1960 . Të dy vëllezërit kanë punuar ngushtë së bashku 1957-1959 në Komitetin e Senatit të Përzgjedhur mbi Aktivitetet pahijshme në fushën e punës dhe të menaxhimit , kur Robert ishte avokati i saj kryesor . Gjatë presidencës Kennedy ,Robert shërbyer në kabinetin e tij të Prokurorit të Përgjithshëm dhe ishte këshilltar i tij më i afërt . Kennedy ishte anëtar jeta e Shoqatës Kombëtare pushkë Kennedy doli i treti ( pas Martin Luther King , Jr dhe Nënë Terezës ) në Gallup -së Lista e Popullit gjerësisht admiruar të shekullit të 20.

Trashëgimia Redakto

Televizioni u bë burimi kryesor me të cilin njerëzit janë mbajtur të informuar për ngjarjet rreth vrasjes John Kenedi. Në fakt, televizioni filloi të ardhur të moshës para vrasjes. Më 2 shtator 1963, Kennedy ndihmoi në përurimin televizionit të rrjetit gjysmë ore parë natës Lajmet e mbrëmjes sipas një intervistë me CBS Evening News spirancë Walter Cronkite

 
Prorteti i JFK-se që ndodhet në Shtepinë e Badhë

Gazetat janë mbajtur si suvenire në vend se burimet e informacionit të përditësuar . Në këtë kuptim ajo ishte e para e madhe " ngjarje e lajmeve TV " në llojin e vet mbulimi TV bashkon kombin , interpretuar atë që vazhdoi dhe krijimin e kujtimet e këtë hapësirë ​​në kohë . Të tre rrjetet kryesore televizive amerikane pezulluar oraret e tyre të rregullta dhe kaloi në mbulimin e të gjitha- të lajmeve nga 22 nëntor deri 25 nëntor 1963 , duke qenë në ajër për 70 orë , duke e bërë atëmë të gjatë ngjarje e pandërprerë e lajmeve në TV amerikan deri 9/11 . Procesion funeral shtetëror Kennedy dhe vrasja e Lee Harvey Oswald ishin të gjithë të transmetohet drejtpërdrejt në Amerikë dhe në vende të tjera nëpër botë . Funerali shtetëror ishte i pari i tre në një hapësirë ​​prej 12 muajsh . Dy të tjerët ishin për gjeneralin Douglas MacArthur dhe presidentit Herbert Clark Hoover . Të tre kanë dy gjëra të përbashkëta :e përgjithshme komandues i Qarkut Ushtarak të Uashingtonit gjatë atyre funeralet ishte i ushtrisë , gjeneral-major Philip C. Wehle dhekali pa kalorës ishte Black Jack i cili gjithashtu ka shërbyer në këtë rol gjatë funeralit Lyndon B. Johnson. Vrasja kishte një efekt mbi shumë njerëz , jo vetëm në SHBA, por në mbarë botën . Shumë gjallërisht kujtohet se ku ishin kur mësimi i parë i lajmeve se Kennedy u vra , si me sulmit japonez në Pearl Harbor7 dhjetor 1941, para se të dhe sulmeve të 11 shtatorit pas saj . Ambasadori i OKB-së Adlai Stevenson tha i vrasjes : " të gjithë ne ..... do të duroj dhimbjen e vdekjes së tij deri në ditën e jona . " Shumë njerëz kanë folur edhe për lajmet tronditëse , e përbërë nga bajate të pasigurisë rreth identitetit të vrasësit (s) , nxitësit e mundshme dhe shkaqet e vrasjes si një fund të pafajësisë , dhe në retrospektivë ajo ka qenë bashkuan me të tjera ndryshimet e dekadës së trazuar të viteve 1960 , sidomos luftës së Vietnamit . Forcat e posaçme të SHBA kishin një lidhje të veçantë me Kennedy . " Ishte presidenti Kennedy i cili ishte përgjegjës për rindërtimin e Forcave Speciale dhe duke na kthyer beretë tonë Gjelbër , " tha Forrest Lindley , një shkrimtar për gazetën ushtarake Stars and Stripes amerikanë që shërbyen me Forcat Speciale në Vietnam . [ C ] Kjo lidhje u shfaq në funeralin e JFK -së . Në përkujtim të përvjetorit të 25-të të vdekjes së JFK -së , gjenerali Michael D. Healy , komandanti i fundit i Forcave Speciale në Vietnam , foli në Arlington Varrezat . Më vonë , një kurorë në formën e Beretave të Gjelbër do të vendoset në varr , duke vazhduar një traditë që filloi ditën e varrimit të tij , kur një rreshter në krye të një detaj të Forcave Speciale burrave ruanin varrin vendosur beretë e tij në arkivol. Kennedy ishte i pari i gjashtë kryetarëve të kanë shërbyer në të marinës amerikane dhe një nga trashëgimitë qëndrueshëm të administratës së tij ishte krijimi në vitin 1961 i një tjetër komandës forcave speciale , vulat marinës i cili Kennedy mbështetur me entuziazëm . Në fund të fundit , vdekja e presidentit Kenedi dhe pasoikonfuzion përreth faktet e vrasjes së tij janë të një rëndësie politike dhe historike për sa i shënoi një pikë kthese dhe rënie në besimin e popullit amerikan në politike themelimit - një pikë të bërë nga komentatorët nga Gore Vidal për Arthur M. Schlesinger, Jr dhe nënkuptohet nga Oliver Stone në disa nga filmat e tij , të tilla si pikë referimi e tij 1991 JFK . Edhe pse Presidenti Kennedy kundërshtuar ndarjen dhe kishte treguar mbështetje për të drejtat civile të afrikano-amerikanët , ai fillimisht besonte në një qasje më të matur ndaj legjislacionit të dhënë realitetet politike që ai me të cilat përballen në Kongres , veçanërisht me konservatorët jugore . [ 288 ] Megjithatë , nxitur nga demonstrata të drejtave civile të Martin Luther King , Kennedy në vitin 1963 propozoi masa legjislative . Në një fjalim në radio dhe TV të kombit në qershor 1963 - shekulli pasi Presidenti Abraham Linkoln kishte nënshkruarEmancipimi Proklamatë - Kennedy u bë presidenti i parë për thirrje të gjithë amerikanët për të denoncuar racizmin si moralisht e gabuar . Propozimet e Kennedy -së të drejtave civile çoi Aktit të të Drejtave Civile të vitit 1964. Presidenti Lyndon B. Johnson , pasardhësi Kennedy , mori mantelin dhe e shtyu historike të Drejtat Civile Akti përmes Kongresit ndarë ashpër nga herë e betimit kujtesën e presidentit të vrarë -së. Presidenti Johnson më pas nënshkroi Aktin në ligj më 2 korrik 1964. Ky ligj i të drejtave civile përfundoi atë që ishte i njohur si " Solid Jug " dhe dispozitave të caktuara janë modeluar pas Aktit të të Drejtave Civile 1875 , të nënshkruar në ligj nga Presidenti Ulysses S. Grant . Vazhdimi i presidentëve Harry S. Truman dhe politikave Dwight D. Eisenhower së të dhënë ndihmë ekonomike dhe ushtarake për Vietnamin e Jugut Kennedy la derën hapur për përshkallëzim të Presidentit Johnson të konfliktit Në kohën e vdekjes së Kenedit , ka vendim përfundimtar politikë kishte është bërë si në Vietnam , historianë , anëtarët e kabinetit dhe shkrimtarët kryesorë të vazhdojnë të mos pajtohen nësekonflikti Vietnam do të përshkallëzuar deri në pikën që ka pasur ai mbijetoi . [ 294 ] [ 134 ] marrëveshjen e Tij në NSAM 263 e veprimit e tërheqjen e 1,000 trupave deri në fund të viti 1963, dhe më parë fjalën e tij të 1963 në Universitetin Amerikan , sugjeroi se ishte gati për t'i dhënë fund Luftës së Vietnamit . Lufta e Vietnamit kontribuar shumë në një dekadë të vështirësive kombëtare mes zhgënjimit të dhunshme në peisazhin politik . Shumë prej fjalimeve Kennedy ( sidomos fjalimin e tij inaugurues ) konsiderohen portreti dhe pavarësisht mandatit të tij të shkurtër në detyrë dhe mungesa e ndryshimeve të mëdha legjislative që vijnë për të realizua gjatë mandatit të tij , amerikanët rregullisht votojnë atë si një nga presidentët më të mirë , në të njëjtën ligë si Abraham Lincoln, George Washington dhe Franklin D. Roosevelt. Disa fragmente të adresën përurues Kennedy janë të gdhendur në një pllakë në varrin e tij në Arlington. Ai u dha pas vdekjes Pacem në Terris Award . Ajo ishte emëruar pas një letër enciklike 1963 nga Papa Gjoni XXIII që u bën thirrje të gjithë njerëzit e vullnetit të mirë për të siguruar paqe midis të gjithë kombeve . Pacem në Terris është Latine për " Paqe në Tokë . " Presidenti Kennedy është i vetmi president që të ketë vdekur nënën dhe atin e tij . Ai është gjithashtu i vetmi president që të ketë vdekur një gjysh . Nëna Rose Mary Josephine " Josie " Hannon vdiq në gusht 1964 , disa muaj pas vrasjes së tij. Gjatë gjithë botën anglisht-folëse emri i dhënë Kennedy ka qenë ndonjëherë përdorur për nder të Presidentit Kennedy si dhe vëllai i tij Robertit

Lidhje të jashtme Redakto

Artikull të përkryër