Sali Nivica (Rexhin, 15 maj 1890 - Shkodër, 10 janar 1920) ka qenë publicist shqiptar, i dekoruar pas vdekjes Nderi i Kombit.

Sali Asllani (Nivica)
Anëtar i Komisisë Letrare
Në detyrë
6 shkurt 1918 – 10 janar 1920
Anëtar i Kryesisë së Komitetit Mbrojtja Kombëtare e Kosovës
Në detyrë
7 nëntor 1918 – 10 janar 1920
Kryeredaktor i Gazetës Populli
Në detyrë
18 janar 1919 – 10 janar 1920
Të dhëna vetjake
U lind më15 maj 1890
TurqiaRexhin,Tepelenë (Vilajeti i Janinës Perandoria Osmane)
Vdiq më10 janar 1920
ShqipëriaShkodër Shqipëri
NënshtetësiaShqiptar
PunësimiGazetar, Politikan, Publiçist

Biografia Redakto

U lind në Rexhin të Kurveleshit të Sipërm, i biri i Asllan Xhebrajt, djalë dëshiri i shtëpisë me dy motra. I ati e çoi me shkollë në Vlorë,[1] më pas më 1904Idadijen e Manastiri ku i dha mësim Bajo Topulli. Më pas shkoi në gjimnazin ZosimeaJaninës (1907-1909) dhe u caktua me punë mësuesie në Durrës. Gjatë kësaj kohe u përfshi me lëvizjen kombëtare shqiptare. Gjatë 1911-12 u përfshi me lëvizjet kryengritëse në Shqipërinë e Jugut, arsye për të cilën u arrestua dhe u burgos në Stamboll. U lirua me ndërhyrjen e Ismail Qemalit dhe ia doli të vendosej mësues shqipeje tek Robert College.[2]

 
Sali Nivica me një grup studentësh në Robert College

U kthye në Shqipëri pas pavarësisë dhe së bashku me Mustafa Hilmi Leskovikun themeloi më 1914 gazetën Populli që botohej në Vlorë dhe më pas kaloi në Shkodër. Gjatë pushtim-administrimit austro-hungarez qe pjesë e Komisisë Letrare Shqipe dhe po në këtë qytet e gjeti fundi i Luftës së Parë Botërore.[2]

U bë po ashtu anëtar i Komitetit "Mbrojtja Kombëtare e Kosovës", dhe e përkohshmja që botonte dhe drejtonte u bë organ shtypi i komitetit duke i dhënë zë bashkimit etnik shqiptar, çështjes kombëtare dhe lirimit të Kosovës nga serbët.[2]

U vra në Shkodër nga Kolë Ashiku, i dyshuar si agjent i italianëve,[2] por sipas deklaratës së tij para se të pushkatohej Nivica i kishte rënë në qafë.[3] Pas dy të shtënave, Nivica ia ktheu duke hapur zjarr, por Ashiku arriti të futej te konsullata italiane; Nivica ndërroi jetë në spitalin e qytetit.[2]

Nderime Redakto

 
Nipi i tij Fatmir Çela duke marrë titullin Nderi i Kombit

Dokumentar mbi jetën e tij Redakto

Vlerësimi i emrit të tij Redakto

Emri i patriotit Sali Nivica mbahet nga disa institucione arsimore siç është gjimnazi i përgjithshëm i Memaliajit, e nga disa shoqata atdhetare. Emrin e tij e mbajnë gjithashtu disa rrugë në Shqipëri e Kosovë, si në Tiranë, Durrës, Shkodër dhe Prishtinë.

Shih edhe Redakto

Kuriozitet Redakto

Në filmin artistik shqiptar Militanti të vitit 1984 të realizuar nga Kinostudio Shqipëria e Re me regji të Piro Milkanit, ngjarjet e filmit zhvillohen në Shkodër dhe personazh kryesor i filmit është Vasil Shanto, i cili së bashku me guerrilasit shkodranë marrin hak për Sali Nivicën ndaj Kolë Ashikut. Ata i organizojnë një atentat Ashikut me pasojë plagosjen e tij, pikërisht aty ku ai vrau Saliun.

Referime Redakto

  1. ^ Kadëna, Çobo (11 qershor 2017). "Sali Asllani (Nivica), historia e një trimi të Labërisë". gazetadita.al. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2020. Marrë më 11 mars 2021.
  2. ^ a b c d e Elsie, Robert (2013). A Biographical Dictionary of Albanian History (në anglisht). Londër: Bloomsbury Academic. fq. 332. ISBN 9781780764313.
  3. ^ Dervishi, Kastriot (15 korrik 2020). "1946 / Deklarata e Kolë Ashikut në gjyq: Sali Nivicën e vrava për një shtëpi dhe se më rrihte, nuk kisha nevojë për para". 55news.al/. Marrë më 11 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ 1.Muzeu Historik Tepelenë
  5. ^ 2.Biblioteka Kombëtare Tiranë
  6. ^ 3.Biblioteka e qytetit Shkodër
  7. ^ 4.Gazeta Populli (Arkiva e Shtetit Shqiptar)
  8. ^ 5.Një jetë për Kombin -Prof.Dr. Gazmend Shpuza e Fatmir Çela