Vilajeti i Janinës gjatë kohës së perandorisë Osmane ishte njësi administrative. Qendër e vilajetit ishte Janina (Ionina).

Vilajeti i Janinës 1900

Sipas shënimeve të viteve 1905-1906 në këtë vilajet jetonin 537,662 banorë. Shënimet japin të dhëna për përkatësin fetare të 227,484 banorëve mysliman shqiptar 213,281 krishterë ortodoks të racës/kombësisë shqiptare dhe vllahe, 91,991 ortodoksët greqishtfolës dhe 4,906 hebrenj/jahudi.[1]

Ndarjet administartiveRedakto

Sanxhaqet e vilajetit ishin:[2]

  1. Sanxhaku i Janines (Janina, Paramithia, Filati, Mecova, Leskoviku, Konica)
  2. Sanxhaku i Gjirokastrës (Gjirokastër, Delvinë, Sarandë, Përmet, Frashër, Tepelenë, Kurvelesh, Himarë)
  3. Sanxhaku i Prevezës (Preveza, Louros, Margariti)
  4. Sanxhaku i Beratit (Berat, Vlorë, Lushnjë, Fier)

Shih edheRedakto


Burim i të dhënaveRedakto

  1. ^ "illyrians.org". Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2007. Marrë më 5 prill 2007. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Yanya Vilayeti | Tarih ve Medeniyet