Dallime mes rishikimeve të "Kuaternari"

38 bytes added ,  9 vjet më parë
v
Robot: Faqe e palidhur
v (roboti shtoj: tl:Kwaternaryo)
v (Robot: Faqe e palidhur)
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
'''Kuaternari''' është priudha më e re e [[kenozoiku]]t e cila ka filluar kah fundi i epokës së [[plioceni]]t, gjegjësisht kah fundi i periudhës së [[neogjeni]]t para 1,806 milion viteve dhe zgjatë edhe sot. Në kuadër të kuaternarit dallohen dy epoka gjeologjike: [[pleistoceni]]. nga para 1,87 miliona viesh dhe [[holloceni]] nga pra 10,000 viteve , e që holloceni zgjat edhe sot.
== Paraqitja e njeriut ==