Ndryshimi mes inspektimeve të "Libërlidhja"

38 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Robot: Faqe e palidhur
 
v (Robot: Faqe e palidhur)
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
'''Libërlidhja''' është njëra nga degët e [[përpuni]]mt [[grafik]] në të cilën libri prodhohet në mënyrë masive dhe me lidhje të ndryshme. Kësaj i takon edhe procesi i galanterisë, ku në formë gjysëm industriale apo industriale punohen lidhjet cilsore të hartave, katalogjeve, albumeve për fotografi dhe për pulla, lidhje vetjake për ekspozita, etj. Lënda e parë në libërlidhje është letra, duke përfshirë edhe kartuçin e lepenkën, ku mund t'u jepet shtesë shtresimeve , me llakim dhe plastifikim në sipërfaqe me anë të folive të aluminit dhe të plastikës.