Dallime mes rishikimeve të "Abrazioni"

4 bytes added ,  11 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (r2.7.2) (roboti shtoj: el:Αποσάθρωση ndryshoj: de:Erosion (Geologie))
v (Robot: ndryshime kozmetike)
Format abrazive bregdetare krijohen me veprimin e dretëpërdrejtë mekanik të valëve në bregdet, duke krijuar këto trajta kryesore: klifi (faleza), nënshtresa e valës, tarraca bregdetare dhe prerja kontinentale.
Format akumulative bregdetare të relievit formohen me grumbullimin e materialet të abraduar (bartur) në zonat e ulta bregdetare, por edhe materialit të cilin e sjellin rrjedhat ujore. Format kryesore akumulative bregdetare janë: bedemet rërore-lido, tombola, delta etj.[[Skeda:Glacial-abrasion-ss-2006.jpg|300px|thumb|right|Abrazioni glacial(akullnajor)]]
== Shih edhe ==
* [[Ablacioni]]
{{gjeo-cung}}
[[Kategoria:gjeografi]]
{{Portal|Gjeografia}}
 
[[Kategoria:gjeografiGjeografi]]
 
[[ar:تعرية]]