Ndryshimi mes inspektimeve të "Fokat pa veshë"

22 bytes removed ,  8 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (r2.7.1) (roboti ndryshoj: iu:ᐳᐃᔨᒃ)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
*''[[Pusa]]''
}}
'''Fokat''' e vërtetë apo pa vesh janë një nga tri grupet kryesore të gjitarë brenda nën-rend fokën, Pinnipedia. Të gjitha fokat e vërtetë janë anëtarë të familjes Phocidae (pronounced / ː foʊsədi /). Ata janë të quajtur nganjëherë fokat në zvarritje për të dalluar ata nga fokat me lesh dhe kuriozitete e detit të Otariidae familjes. Vulos jetojnë në oqeane të dy hemisferat dhe kufizohen kryesisht në polare, nën-polare, dhe klimat e butë, me përjashtim të vulave murg më tropikale.
 
Fokat (Phocidae Gray 1821) janë një familje të gjitarëve mishngrënës detare i përkasin superfamily e Pinnipeds. Fokat jetojnë përgjatë brigjeve të detit akull, ftohtë dhe të butë, vetëm disa specie në detet dhe liqenet e ngrohtë (Deti Kaspik, Liqeni Baikal dhe Detit Aral).
 
Fokat janë subjekt i gjuetisë ashpër për yndyrë dhe puppies, të lëkurës përdoret për industrinë e lëkurë rrezitje.
Phocids Adult ndryshojnë nga 1,17 metra në gjatësi dhe 45 kilogram në peshë, në të nënshkruajnë me unazë, në 4,9 metra dhe 2400 kg, në jug fokat elefant.[2]
 
Phocids janë më të specializuara për jetën ujore se otariids. Ata nuk kanë veshët e jashtme dhe kanë i shëndetshëm, organeve të efektshëm. Nipples anulohet, testikulat e brendshme dhe një penis të brendshëm mill japin modernizimit të mëtejshëm. Një shtresë të butë e dënesë shtrihet nën lëkurë. Phocids janë në gjendje për të devijuar-e rrjedhjes së gjakut në këtë shtresë për të ndihmuar kontrollin e temperaturës së tyre.
 
== Gjymtyrë ==
Prandaj flippers tyre janë përdorur kryesisht për drejtues, ndërsa flippers e tyre e prapme janë të detyruar të legen në mënyrë të tillë që ata nuk mund të sjellin ato në trupin e tyre të ecin mbi to.
 
Ata janë më të efektshëm se fokat me lesh dhe kuriozitete e detit dhe për këtë arsye mund të notojnë në mënyrë më efikase në distanca të largëta. Megjithatë, për shkak se ata nuk mund të kthehet flippers e tyre të prapme në rënie, ata janë shumë të trashë në tokë, që të luaj me flippers e tyre të para dhe muskujt e barkut.
Phocids kanë dhëmbët më pak se anëtarët e tokës me bazë të Carnivora, edhe pse ata të mbajnë canines të fuqishme. Disa lloje të mungesës molars krejt.
 
== Fiziologji ==
=== Frymëmarrje dhe qarkullim ===
Sistemeve Phocid frymëmarrjes dhe qarkullimit të gjakut janë të përshtatur për të lejuar zhyten në thellësi të konsiderueshme, dhe ato mund të kalojnë një kohë të gjatë nën ujë mes frymë. E ajrit është e detyruar nga mushkëritë gjatë një pikiatë dhe në pasazhe të sipërme të frymëmarrjes, ku gazra nuk lehtë mund të absorbohet në gjak. Kjo ndihmon për të mbrojtur vulën nga bends. Veshit të mesëm është e rreshtuar edhe me sinuses gjak se fryj gjatë zhytjes, duke ndihmuar për të mbajtur një presion të vazhdueshëm.
 
== Komunikim ==
Fokat e vërtetë nuk komunikojnë me "leh" si otariids. Në vend të kësaj, ata komunikojnë me mrekullueshëm të ujit dhe grunting.
 
== Riprodhim ==
[[FileSkeda:Earless seal (Puerto Madryn, Argentina).jpg|thumb|left|Phocids in Argentina|alt=Photo of 7 adult and juvenile seals packed closely on beach]]
 
Phocids shpenzojnë më të madhe të kohës së tyre në det, edhe pse ata të kthehen në tokë ose masë akujsh notues të edukoj dhe të lindë.
 
Femra shtatzëna të shpenzojnë kohë të gjatë foraging në det, ndërtimin e rezervave yndyrë dhe pastaj kthehen në vendin edukate për të përdorur energjinë e tyre të depozituara në pups infermiere. Nënshkruajnë të përbashkëta, vitulina Phoca, tregon një strategji riprodhuese ngjashme me atë të otariids në të cilën nëna e bën udhëtime të shkurtra foraging midis periudhave të shkurtra pleqsh.
 
Sepse baza e një nënë phocid e të ushqyerit shpesh janë qindra kilometra nga faqja e kultivimit, ajo duhet të agjërojë, ndërsa lactating. Ky kombinim i agjërimit me ushqim me gji kërkon nënës të sigurojë sasi të mëdha të energjisë për të pup e saj në një kohë kur ajo nuk është ushqim (dhe shpesh, jo të pijshëm). Nënat duhet të furnizimit me nevojat e tyre metabolike ndërsa pleqsh. Ky është një version miniaturë e strategjisë së balenë kurrizo's. Ata të shpejtë gjatë shtegtimit të tyre muajve të gjatë nga fusha të ushqyerit Arktik për të mbarështimit tropikale / fusha pleqsh dhe mbrapa.
 
Phocids prodhojnë trasha qumësht, yndyrë të pasur që i lejon ata që të japin pups e tyre me sasi të mëdha të energjisë në një periudhë të shkurtër. Kjo i lejon nënës për t'u kthyer në det në kohë për të plotësoj rezervat e saj. shkon prodhimin e qumështit nga 28 ditë në vulë elefant Veriore të vetëm 3-5 ditë në vulë maskuar. E ëma përfundon infermieror duke lënë pup e saj në faqen e mbarështimit për t'u ushqyer (pups vazhdoj te rri nëse u jepet mundësia). "Stealers qumështit" që t'u japin gji nga palidhur, duke fjetur femrat nuk janë të rralla, rezultatet këtë shpesh në vdekjen e pup nënës, pasi që një femër të vetme mund të ushqejnë një pup.
 
== Rritjes dhe maturimit ==
 
== Taksonominë ==
Në vitet 1980, analiza phylogenetic e phocids ka çuar në një disa konkluzione në lidhje me interrelatedness e përgjithshmë të ndryshme. Hydrurga katër përgjithshmë, Leptonychotes, Lobodon, dhe Ommatophoca formojnë një grup monophyletic, Lobodontini fisit. Gjithashtu, nënfamiljë Phocinae (Erignathus, Cystophora, Halichoerus, dhe Phoca) është gjithashtu monophyletic. Kohët e fundit, pesë specie kanë qenë të shkëputen nga Phoca, duke formuar tre përgjithshmë të tjera. Megjithatë, Monachinae familjes (lobodonts plus Monachus dhe Mirounga) është ndoshta paraphyletic.
Nën-rend [[PINNIPEDIA]]
**** Veriore Elephant Seal, angustirostris Mirounga
**** Southern Elephant Seal, leonina Mirounga
*** Fis Lobodontini
**** † wymani Monotherium
**** Ross nënshkruajnë, Ommatophoca Rossi
 
== Evolucion ==
[[ImageSkeda:Piscophoca pacifica.JPG|thumb|left|''Piscophoca pacifica'' fossil]]
Hershme phocids fosile data nga Miocenit-mes, 15 milion vjet më parë në veri të Atlantikut. Deri kohët e fundit, shumë studiuesve besonte se phocids evoluar veçmas nga otariids dhe odobenids nga kafshët vidër-si, të tilla si Potamotherium, e cila e banuara me ujë të freskët evropian liqenet. prova e fundit me forcë sugjeron një origjinë monophyletic për të gjithë pinnipeds nga një paraardhës të vetëm, ndoshta Enaliarctos, më të ngushtë lidhur me mban.
 
vula Monk dhe vulat elefant besohet të kenë hyrë parë Pacific përmes ngushticat e hapur midis Veriut dhe Amerika e Jugut, i cili u mbyll vetëm në Pliocene. Të llojeve të ndryshme Antarktik mund të kenë përdorur ose të njëjtën rrugë, ose të udhëtuar poshtë bregun perëndimor të Afrikës.
 
== Burime të dhëna ==