Ndryshimi mes inspektimeve të "Abuxha"

4 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.
v (r2.7.3) (roboti ndryshoj: my:အဘူဂျာမြို့; Ndryshime kozmetike)
v (Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.)
[[Skeda:Abuja.jpg|thumbparapamje|250px|Abuja]]
'''Abuja''' është kryeqytet i [[Nigeria|Nigerisë]]. Ai është i vendosur në qendër të Nigeriasë në territorin Capital Federal (FCT). Abuja është një qytet i planifikuar, i cili është ndërtuar kryesisht në vitet 1980 dhe u bë zyrtarisht kryeqytetit i [[Nigeria]]së më [[12 dhjetor]] [[1991]], duke zëvendësuar rolin e kryeqytetit [[Lagos]]. Sipas regjistrimit të 2006, Capital Federal Territorit ka një popullsi prej 778.567 banorë.