Dallime mes rishikimeve të "Umbria"

1.935 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
{{Rajon (Italia)
[[Skeda:Italy Regions Umbria Map.png|right|thumb|300px|Shtrirja e Umbriës]]
|Rajoni = Umbria
'''Umbria''' është një nga 20 rajonet e [[Itali]]së.
|Emri Italisht = Umbria
|Flamuri_figura = Flag of Umbria.svg
|Stema_figura = Regione-Umbria-Stemma.svg
|Harta_foto = Map Region of Umbria.svg
|Kryeqendra = [[Peruxhia]]
|Nr. i provincave = [[:Kategoria:Provincat e Umbrias|2]]
|Nr. i komunave = [[:Kategoria:Komunat e Rajonit të Umbrias|92]]
|Sipërfaqja = 8.456
|Popullsia = 908.232
|Dendësia = 107,41
|Presidenti = Catiuscia Marini
|Faqja Zyrtare = [http://www.regione.umbria.it/ www.regione.umbria.it]
|shënim =
}}
[[Skeda:Umbria Provinces.png|thumb|right|300px265px|Provincat e UmbrisëUmbrias]]
'''Umbria''' është një nga 20 rajonet e [[Itali]]së. Kryeqendra e rajonit është [[Peruxhia]]
 
== Gjeografia ==
[[Skeda:Umbria Provinces.png|thumb|right|300px|Provincat e Umbrisë]]
Umbria zë pozitën në jug të Toskanës. Shtrihet në 8,456 km² në të cilën janë vendosur më se 800,000 banorë.
 
Umbria kufizohet nga [[Toskana]] në perëndim, [[Marke]] në lindje dhe [[Lacio]] në jug. Relievi i saj kryesisht kodrinor ose malor, dominohet nga Apeninet, me pikën më të lartë në rajon (2476m) në Malin Vettore në kufirin me Marken, dhe luginën Tiber, me pikën më të ulët në Atiliano, 96m. Umbria është i vetmi rajon i Italisë që nuk ka as bregdet as kufi të përbashkët me shtete të tjera.
 
 
 
[[Figura:Orvieto-Le Dôme-Façade-.jpg|thumb|left|300px|Katedralja e Orvietos]]
== Historia==
== Ekonomia==
Struktura aktuale ekonomike u krijua si rezultat i një serie transformimesh që ndodhën kryesisht në vitet 1970 dhe 1980. Gjatë kësaj periudhe, pati një zgjerim të shpejtë të firmave të vogla dhe të mesme dhe një pakësim gradual të firmave të mëdha të cilat kishin karakterizuar deri në atë kohë bazën industriale të rajonit. Ky proces i përshtatjes strukturore është ende në vazhdim e sipër.
 
Bujqësia e Umbrias dallohet për prodhimin e duhanit, vajit të ullirit dhe vreshtave, të cilat prodhojnë verëra të shkëlqyera. Varietetet rajonale përfshijnë verën e bardhë Orvieto, e cila tërheq agro-turistët në vreshtat e zonës përreth qytetit mesjetar me të njëjtin emër. Verëra të tjera të njohura, të prodhuara në Umbria, janë Torgiano dhe Rosso di Montefalco.
 
Industritë e tjera kryesore janë prodhimi i tekstileve, veshjeve, veshjeve sportive, hekurit dhe çelikut, kimike dhe qeramika dekorative.
== Demografia==
== Lidhje të jshtme==