Ndryshimi mes inspektimeve të "Acidi sulfurik"

v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (roboti shtoj: jv:Asam sulfat)
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
[[Skeda:Sulfuric-acid-2D-dimensions.svg|Struktura molekulare e Acidit Sulfurik|right|thumb]]
 
'''Acidi Sulfurik''' (me formulën kimike '''[[H2SO4Acidi sulfurik|H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub>]]''') është lëng i dendur me ngjyrë të errët, ngjajshëm si të vajit. Ka peshë specifike 1,91 gati dy herë më të madhe se [[uji]]. Është një prej acideve më të forta inorganike, dhe është substancë dehidratuese d.m.th e absorbon ujin prej ajrit por edhe prej [[qeliza]]ve.
 
== Kriprat e H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub> ==
 
== Vetitë kimike ==
:1.Përmbajnë [[atomatomi|atome]]e të [[Hidrogjeni]]t të cilat janë bartëse të vetive acidike.
:2.Letrën e lakmusit e ngjyrosin me ngjyrë të kuqe.
:3.Acidi sulfurik i holluar ka shije të thartë.