Ndryshimi mes inspektimeve të "Arbëria Venedikase"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.3) (roboti shtoj: pt:Albânia Veneziana)
'''Shqipëria veneciane''' (italisht:''Albania''Veneta) është një koncept historiko-gjeografik,sepse është përdorur nga administrata veneciane që nga 15 shekulli për sundimet e e [[Republikës se Venedikut]] në tani në thelb [[Mali i Zi|Malit të Zi]] bregdetit Adriatik. Si Dalmacisë në veri të mëtejshme dhe [[Ishujt Jonjanë|Ishujt Jonianë]] në brigjet greke ishte Shqipëria veneciane një administrate autonome të udhëhequr nga një [[Provveditore]] stacionuar në [[Kotorri|Kotorr]] . Me kufij pjesërisht zhvendosur, zona ishte rreth [[Gjirit të Kotorrit]] 1420-1797 në posedim të Serenissima. Shqipëria ishte veneciane, me qytetet e fortifikuar bregdetare të saj një post të rëndësishëm kundër cënimit të [[Perandoria Osmane|Osmane]] bashku [[Detit Adriatik|detin Adriatik]] <nowiki /> bregdetit.
 
[[Kategoria:Mesjeta në Shqipëri]]
 
[[de:Venezianisches Albanien]]
784

edits