Ndryshimi mes inspektimeve të "Atomi"

4 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|)
v (Bot: Migrating 145 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9121 (translate me))
v (Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|))
((Ns: file)): Shembull.jpg | Përshkrim2
</gallery>
</big></big></big></big></big></big></big></big></small>''[[Skeda:Atom.png|thumbparapamje|Atomi i heliumit]]
Për herë të parë ky term është përdorur nga filozofi i Greqisë së lashtë [[Demokriti]] ([[460 p.e.s.]]-[[370 p.e.s.]]) i cili me këtë fjalë emërtonte atë element të materies që nuk ndahet më d.m.th atomi [[Greqishtja e lashtë|greqisht]] ''atomo'' (ατομο) = fjalë e përbërë nga parafjala a=pa + tomo, temno=presë, ndaj, ajo që nuk pritet më. Më pas [[Jon Dalton|Xhon Daltoni]] i vërtetoi botëkuptimet e filozofëve Demokriti dhe Leukipi. Ai përfundoi se materia eshë e ndërtuar prej grimcave te vogla te cilat nuk mund te ndahen prej ti me metoda kimike. Këto grimca janë atomet.