Ndryshimi mes inspektimeve të "August Strindberg"

v
Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|)
v (r2.7.3) (roboti largoj: diq:August Strindberg)
v (Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|))
{{SC|11.08.2010|Nuk ka strukture te mirë --[[Përdoruesi:Mikullovci11|Mikullovci]] 11 Gusht 2010 10:34 (CEST)}}
 
[[Skeda:August Strindberg.jpg|thumbparapamje|August Strindberg]]
 
'''August Strindberg''' (22 janar 1849, 14 maj 1912), shkrimtar dhe piktor suedez. Studime në Upsalë që Strindberg i filloj i ndërpresi pa provim dhe pati ekonomikisht një jetesë i pasigurt si gazetar deri 1874 kur marri punë si e.o. amanuensis në Bibliotekën Mbretërore dhe me këtë edhe siguri sociale. Ai u martua 1877 me Siri von Essen.