Dallime mes rishikimeve të "Deti i Vdekur"

8 bytes added ,  9 vjet më parë
v
Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|)
v (r2.7.2+) (Roboti: Duke redaktuar tl:Dagat na Pataytl:Dagat Patay)
v (Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|))
[[Skeda:Israel-i-map.gif|260px|thumbparapamje|Shtrirja gjeografike e Detit të Vdekur]]
[[Skeda:Dead sea sunset.jpg|thumbparapamje|260px|Pamje nga Deti i Vdekur]]
'''Deti i Vdekur''', ''(në gjuhën hebre : ים המלח‎) ; ( arabe : البحر الميت‎)'', është liqen në [[Lindjen e Afërme]] por shpesherë e quajmë det.Cilësohet si deti më i kripur në botë. Kripesia është aq e madhe sa që në të nuk ka jetë, përvec disa mikroorganizmave-bakterje. Është det i mbyllur dhe bregun e tij e ndajnë Izraeli dhe Jordania, dhe e ka nji rrjedhë, lumin [[Jordan]]. Kripesia e tij është 30%, gjë që është 9 herë më e lartë se uji i zakonshëm i detrave. Është i gjatë 67 km dhe i gjërë deri në 18 km. Deti i Vdekur njeheresh është lartësia më e vogël e tokës, ndërsa sipërfaqja e tij është në -418 metra të lartësisë mbidetare dhe gjithnje është duke rënë. Thellësia e detit të vdekur është 330 m.