Ndryshimi mes inspektimeve të "Abuxha"

No change in size ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 108 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3787 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
[[Skeda:Abuja.jpg|parapamje|250px|Abuja]]
'''Abuja''' është kryeqytet i [[Nigeria|Nigerisë]]. Ai është i vendosur në qendër të Nigeriasë në territorin Capital Federal (FCT). Abuja është një qytet i planifikuar, i cili është ndërtuar kryesisht në vitet 1980 dhe u bë zyrtarisht kryeqytetit i [[Nigeria]]së më [[12 dhjetorDhjetor|12 dhjetor]] [[1991]], duke zëvendësuar rolin e kryeqytetit [[Lagos]]. Sipas regjistrimit të 2006, Capital Federal Territorit ka një popullsi prej 778.567 banorë.
 
Abuja është e përbërë nga Aso Rock, një bllok guri 400-metër i lëmuar nga erozioni dhe ujit. Kompleksi presidencial, Asambleja Kombëtare, Gjykata e Lartë dhe shumë institucione të qytetit shtrihen në jug të shkëmbit. "Aso" që do të thotë "fitimtar" në gjuhën vendase i cili është zëvëndësuar nga Asokoro ("populli i fitores").