Ndryshimi mes inspektimeve të "El-Biruniu"

11 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 58 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q11826 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
== Jeta e tij ==
 
'''Ebu Rejhan Muhamed ibn Ah-med el Biruni''', dijetar persian i shekullit XI, u lind më [[15 Shtator|15 shtator]] [[973]] në Havarizm, që atëherë ishte pjesë e Dinastisë Abasite në Uzbekistanin e sotëm. Studioi matematikën dhe astronominë nën mbikëqyrjen e dijetarit Ebu Nasr Mensur, i cili ishte koleg i filozofit Ibn Sina dhe i historianit Ibn Miskevejh, që punonin së bashku në Universitetin dhe
qendrën shkencore që kishte themeluar princi Ebu el Abbas Memun Havaraz-mshah. Ai po ashtu udhëtoi në Azinë Jugore, në Afganistanin e sotëm, pastaj shkoi edhe në Indi më 1030, ku mësoi gjuhët hinduse dhe studioi religjionin dhe filozofinë e këtij populli. Atje shkroi librin e tij Terkih el-Hind (Kronikat e Indisë)<ref>http://dituriaislame.net/</ref>.