Hape menynë kryesore

Changes

114 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
== Ngjarje ==
[[Skeda:Jerusalem Al-Aqsa Mosque BW 2010-09-21 06-38-12.JPG|thumb|160px|Xhamia Al-Aksa]]
* [[1821]] - U zbulua [[Ishulli Jarvis]] nga ekipi i [[Eliza Frances]].
* [[1831]] - [[Nat Turner]] i udhëhequdhëhoqi robërit zezakzezakë në Amerikë në kryengritje.
* [[1842]] - Themelohet qyteti [[Hobart]][[Tasmania|Tasmani]].
* [[1911]] - Vjidhet piktura ''[[Mona Lisa]]'' nga një punëtor nga muzeu në [[Louvre|Luvër]].
* [[1969]] - Australiani [[Michael Dennis Rohan]] i vë zjarrin xhamisë së shenjtë [[Al-Aksa]]. ''(figura 1)''
* [[1991]] - [[Letonia]] shpall pavarësinë nga [[Bashkimi Sovjetik]].
* [[2001]] - [[NATO]] vendos që të dërgojë forca paqësore në ish republikën jugosllave të [[Maqedonia|Maqedonisë]].
 
== Lindje ==
* [[1165]] - [[Filip II Avgust]], mbret francez († 1223.)
* [[1789]] - [[Augustin Louis Cauchy]], matematikan francez († 1857.)
* [[1936]] - [[Wilt Chamberlain]], basketbollist amerikan.
* [[1937]] - [[Luka Bebiq]], politikan kroat,
* [[1954]] - [[Zhelko Vidakoviq]], hendbollist kroat.
* [[1986]] - [[Usain Bolt]], atlet xhamaikan
* [[1988]] - [[Robert Lewandowski]], futbollist polak
 
== Vdekje ==
* [[1838]] - [[Adalbert von Chamisso]], shkencëtar dhe letrar gjerman (* 1781)
* [[1906]] - [[Josip Kozarac]], letrar kroat (* 1858)
* [[1940]] - [[Leon Trotsky]], politikan dhe teoricen rus (l. [[1879]])
* [[1947]] - [[Ettore Bugatti]], inxhinier italian, themeluesi i [[Bugatti]]tBugattit (l. [[1881]])
* [[1979]] - [[Giuseppe Meazza]], futbollist italian (l. [[1910]])