Ndryshimi mes inspektimeve të "Sadam Husein"

43 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 97 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1316 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
[[Skeda:Saddam Hussein captured & shaven DD-SD-05-01885.jpg|thumb|right|300px]]
'''Saddām Hussein ʻAbd al-Majīd al-Tikrīt''' (صدام حسين عبد المجيد التكريت) i njohur si '''Sadam Husein''' ([[28 Prill|28 prill]] [[1937]] - [[30 dhjetor]] [[2006]]), ishte kryetar i [[Iraku]]t prej vitit [[1979]] deri në vitin [[2003]].
 
Në rini pjesërisht ishte nën ndikimin e axhës së tij i cili kundërshtonte sundimin britanez, filloi të merret me politikë dhe u bë anëtar i partisë Lëvizja-[[Baath]] e cila kombinoi socializmin me nacionalizmin sekular [[arab]]. Pasi partia Baath mori pushtetin me puqin shtetërorë në vitin 1968 kusheriri i Sadamit gjenerali [[Ahmet Bakr]] u bë kryetar, ndërsa Sadam Husseini nënkryatar. Duke shfrytëzuar numrin e madh të të afërme si bazë politike, Sadami arriti të futë nën kontroll sigurinë e shtetit dhe në vitet e 70-ta faktikisht arriti të jetë njeriu i parë në shtet. Në këtë kohë Iraku arriti të prosperoj duke iu faleminderuar çmimeve të larta të naftës, dhe Sadami një pjesë të profiti e shfrytëzoi në programin ambicioz të modernizimit dhe prodhim të armëve për shkatërrim masiv.
Në vitin 1979 formalisht Sadam Husseini e mor titullin e kryetarit. Një vit më vonë, duke vërejt se [[Irani]] është dobësuar nga revolucioni islamik, e filloi luftën e qëllim ta pushtoj krahinën [[Kuzistan]], ku ekzistonte pakica arabe dhe njëherit e pasur me naftë. Irani jo vetëm se e ndaloi ofenzivën Irakiane, por edhe u sul në kundërofenzivë të cilën forcat irakiane i ndalen me mundimet mëdha. Pas tetë viteve në pozita të njëjta dhe rreth një milion viktima, lufta u ndërpre pa fitues.
 
Iraku, edhe pse ekonomkisht i lodhur, zhvilloi forcën e madhe ushtarake dhe Sadam Husseini këtë forcë vendosi ta shfrytëzoj në verën e vitit 1990 aneksoi [[Kuvajti]]n, të cilin e konsideronte provincë irakiane. Rezultat i gjithë kësaj ishte [[Lufta e Gjirit]], e cila është kryer me humbjen katastrofave të Irakut. Sadam Husseini arriti ta ruaj pushtetin dhe me mjete më brutale u shuajt kryengritjen e [[sheitë]]ve dhe [[kurdë]]ve. Ndikimi i tij nuk kaloi kufijtë e Irakut, e që sidomos nga ana e [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA]]-ve filluan ta paraqesin si regjim të rrezikshëm dhe kërcënim i sigurisë botërore.
 
[[Kategoria:Politikanë irakianë]]