Dallime mes rishikimeve të "Historia e Egjiptit"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Historia e Egjiptit ka qenë e gjatë dhe e pasur, për shkak të rrjedhjes së lumit [[Nili|Nil]], me bankat e saj pjellore dhe Deltën. Historia e saj e pasur gjithashtu vjen nga banorët e saj amtare dhe ndikimet e jashtme. Pjesa më e madhe e historisë së Egjiptit të lashtë ishte një mister deri në sekretet e lashta egjiptiane, [[Hieroglifet Egjiptiane|hieroglifet]] janë deshifruar me zbulimin dhe ndihmën e [[Rosetta Stone]]. [[Piramida e Madhe e Gizës]] është i vetmi monument nga [[Shtatë Mrekullitë e Botës së Lashtë|shtatë mrekullitë e botës së lashtë]] që është ende në këmbë. [[Fari i Aleksandrisë]], një nga shtatë mrekullitë e tjera, është zhdukur. Biblioteka e Aleksandrisë ishte i vetmi i llojit të vet për shekuj me radhë.
Historia e Egjiptit ka qenë e gjatë dhe e pasur, për shkak të rrjedhjes së lumit Nil, me bankat e saj pjellore dhe Delta.
 
[[Kategoria:Egjipt]]
[[Kategoria:Historia e Egjiptit]]