Dallime mes rishikimeve të "Napoli"

2.468 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
{{Qytet (Italia)
[[Napoli]] është qyteti kryesor në [[Kampanja]], [[Itali]].
|Qyteti = Napoli
eshte ne pjesen qendrore re gjirit dhe ne mes te vullkanit vezuv eshte qyetti i trete per popullim eshte nje nga zemrat e europes per popullim
|Emri Italisht = Napoli
|Nofka =
|Moto =
|Flamuri_figura = Flag of Naples.svg
|Flamuri_artikulli = Flamuri i Napolit
|Stema_figura = CoA Città di Napoli.svg
|Stema_artikulli = Stema e Napolit
|Stema_gjerësia =
|Pamje = MontageofNaples.jpg
 
<!--Administrimi territorial-->
|Rajoni =[[Kampania]]
|Provinca =[[Provinca e Napolit|Napoli]]
|Kryetari = Luigi de Magistris
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 117,27
|Popullsia = <small> (2013) </small> 957 482
|Dendësia = 8 164,77
 
<!-- Të dhëna-->
|Shenjti mbrojtës = Shën Xhenaro
|Dita e shenjtit =[[19 shtator]]
|Lartësia = 17
|Vendasit = napolitanë
|Themelimi =
|Kodi Postal = nga 80121 deri 80147
|Prefiksi = 081
|Faqja Zyrtare =[http://www.comune.napoli.it/ www.comune.napoli.it]
| gjer_g=40 | gjer_m=50 | gjer_s=0
| gjat_g=14 | gjat_m=15 | gjat_s=0
|autotekst=
}}
'''Napoli''' është një qytet italian, kryeqytet i [[Provinca e Napolit|Provincës së Napolit]] dhe rajonit [[Kampania]].
 
Napoli ndodhet në një pozitë pothuajse qendrore në gjirin e Napolit, midis Vezuvit dhe fushës vullkanike të Campi Flegrei. Ai është qyteti i tretë italian për nga popullsia pas [[Roma|Romës]] dhe [[Milano]]s, si dhe zemra e një nga zonave metropolitane më të populluara në Europë, dhe i katërti në prodhimin e përgjithshëm ekonomik të vendit, pas [[Torino]]s.
 
Themeluar në shekullin e tetë para Krishtit, ishte ndër qytetet hegjemonë të Magna Graecias, për shkak të lidhjeve të veçanta me Athinën, dhe ushtroi një ndikim të konsiderueshëm tregëtar, kulturor dhe fetar përreth popullatave italike duke u bërë qendër e filozofisë epikuriane në Itali. Pas rënies së Perandorisë Romake në shekullin e tetë, qyteti formoi një dukat autonom të pavarur nga [[Perandoria Bizantine]], dhe më vonë, që nga shekulli XIII dhe për rreth gjashtë qind vjet, ai ishte kryeqyteti i mbretërisë së Napolit. Ai u bë kryeqyteti i Mbretërisë së Dy Sicilive nën Burbonët, duke përjetuar një periudhë të gjatë të zhvillimit ekonomik dhe social që arriti kulmin në një seri të arritjeve publike dhe teknologjike, duke përfshirë edhe ndërtimin e hekurudhës së parë në Itali. Pas përfshirjes në Mbretërinë e Italisë pësoi një rënie të theksuar që u vu re në të gjithë Italinë jugore.
 
 
[[Kategoria:Qytete në Itali]]
[[Kategoria:Qytete]]