Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha bullgare"

197 bytes added ,  6 vjet më parë
plotësim tabela gjuhë
v (Bot: Migrating 111 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q7918 (translate me))
(plotësim tabela gjuhë)
{{Gjuha
|shtet =[[Bullgari]]
|vendi =Mali Athos, Greqi
|folës =6.8 milionë <sup><sup>CENSUS 2011</sup></sup>
|renditja =105
|familja =[[Indo-europiane]]
|grupi =[[Gjuhët sllave]]
|zyrtare ={{flamuri|Bullgaria}}[[Bullgari|Bullgari]] <br> {{flagicon|EU}}[[BE|Bashkimi Europian]]
|zyrtare =
|institucioni =[http://www.ibl.bas.bg Instituti i Gjuhës Bullgare]
|iso1 =bg
|iso2 =bul
|sil =
}}
'''Gjuha bullgare''' (български език {{IPA|[ˈbɤ̞lɡɐrski ɛˈzik]}}) (bullgarishtja) është [[Gjuhët indo-evropiane|gjuhë indo-evropiane]] i takon familjes së gjuhëve sllave. Bullgarishtja është gjuha zyrtare në [[Bullgari]]. Atje e flasin si gjuhë amtare rreth 12 milion njerëz. Për më shumë disa studiues përcaktojnë gjuhën maqedonase si dialekt të bullgarishtes.
Bullgarishtja është gjuha zyrtare në [[Bullgari]]. Atje e flasin si gjuhë të nënës për rreth 12 milion njerëz.
Për më shumë disa studiues përcaktojnë gjuhën maqedone si dialekt të bullgarishtes.
 
BullgarishtenBullgarishtja epërdor shkruajnënjë mealfabet germacirilik sllave (cirilike) dhe alfabeti i tyre përmbanme tridhjetë shkronja.
 
== Alfabeti i bullgarishtes ==