Dallime mes rishikimeve të "William Blake"

132 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''William Blake''' (1757-1827) poet, piktor, vizionar mistik dhe gdhendës. Blake deklaroi superioritetin e imagjinatës mbi racionalizmin dhe materializmin e shek. të XV...)
 
[[File:William Blake by Thomas Phillips.jpg|thumb|William Blake by Thomas Phillips|300px|Portret i William Blake nga Thomas Phillip]]
'''William Blake''' (1757-1827) poet, piktor, vizionar mistik dhe gdhendës. Blake deklaroi superioritetin e [[imagjinatë]]s mbi [[racionalizmi]]n dhe [[materializmi]]n e shek. të XVIII. Moskuptimet e kohës bënë që puna e tij të nënvlerësohej gjatë jetës së tij, por ishin gjeneratat e më vonshëm ata që vlerësuan rëndësinë e krijimtarisë së tij. Ndërroi jetë më 12 Gusht, 1827.
 
 
 
'''William Blake''' (1757-1827) poet, piktor, vizionar mistik dhe gdhendës. Blake deklaroi superioritetin e [[imagjinatëimagjinata]]s mbi [[racionalizmi]]nracionalizmin dhe [[materializmi]]n e shek. të XVIII. Moskuptimet e kohës bënë që puna e tij të nënvlerësohej gjatë jetës së tij, por ishin gjeneratat e më vonshëm ata që vlerësuan rëndësinë e krijimtarisë së tij. Ndërroi jetë më 12 Gusht, 1827.
 
=== Jeta ===