Dallime mes rishikimeve të "Oregon"

641 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
}}
 
'''Oregon''' është një nga 50 shtetet e [[Shteteve të Bashkuara të Amerikës]] që ndodhet në veriperëndim të vendit. Ai kufizohet në veri nga [[Washington|Uashingtoni]], në lindje nga [[Idaho|Ajdaho]], në juglindje nga [[Nevada]] në jug nga [[Kalifornia]] dhe në perëndim laget nga [[Oqeani Paqësor]]. Lumi Kolumbia përcakton pjesën mëtë madhe të kufirit verior të Oregonit, ndërsa lumi Snake kryesisht lufirin lindor të tij.
'''Oregon''' ësht një [[Shtetet Federale të Amerikës|Shtet Federal]] në perëndim të [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|ShBA]] e [[Oqeani Paqësor|Oqeanit Pacifik]]. Kufizohet me [[Kalifornia|Kaliforninë]], [[Washington]], [[Idaho]] dhe [[Nevada]].
 
Oregon është shteti i 9-të më i madh për nga sipërfaqja dhe i 27-ti për nga popullsia në SHBA. Kryeqyteti i tij është [[Salem]], qyteti i tretë më i populluar i shtetit. Qyteti më i madh me 603.106 banorë (vlerësim i 2012) është [[Portland (Oregon)|Portland]]. Lugina e lumit Willamette në Oregonin perëndimor është zona me dendësi më të madhe të popullsisë e shtetit, që ka tetë nga dhjetë qytetet më të populluar.