Dallime mes rishikimeve të "Selaniku"

8 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Fix)
|shënim =
}}
'''Selaniku''' (greqisht: Θεσσαλονίκη [thesaloniki]), është i dyti-qyteti i dytë më i madh në [[Greqi]] dhe kryeqyteti i rajonit të Maqedonisë[[Maqedonia Qendrore]] , si dhe kryeqytet i Administratës së Decentralizuar të Maqedonisë dhe Thrakisë.
 
'''Selaniku''' është qendra e dytë më e madhe ekonomike, industriale, tregtare dhe politike e Greqisë[[Greqi]]së.
 
Qyteti shtrihet përgjat Gjirit celularë Selanikut Njegjatësinë Deri Do To gjatësie 17 km, dhe përbëhet redaktorët Deri Do Toprej 13 komunave.
 
Qyteti është i njohur për nga përmndoretpërmendoret dhe ndërtesat bizantine dhe otomane. Për shqiptarët selanikuSelaniku ka mbetëshkruhetkujtesëkujtesën e hidhur kolektive sepse nëpër të shkonin lumenj të gjatë të emigrantëve shqiptarë të përdjekurpërndjekur nga ushtritë sërbeserbe gjatgjatë shek 19 dhe 20.
 
==Ekonomia ==
Në Greqi është qyteti i dytë për nga rëndësia ekonomike, industriale, qendër tregtare dhe kulturore, si dhe ka rëndësi të madhe në aspektin e komunikacionit në Evropën juglindoreJuglindore. Porti tregëtartregtar i qytetit është shumshumë i rëndësishëm për Greqinë dhe shtetet tjera në juglindje të Evropës.
 
== Demografia ==
Selaniku sipas regjistrimit të popullss së vitit 2001 i ka patur 363.987 banorë
 
== Shiko edhe këtë ==
*[[Greqia]][[Kategoria:Qytete në Greqi]]
 
 
[[Kategoria:Qytete në Greqi]]