Ndryshimi mes inspektimeve të "DVD"

951 bytes removed ,  5 vjet më parë
Faqja u zëvendësua me 'Alfred lala pederasti i shkolles'
v (Reverted to revision 1303523 by Addbot on 2013-03-27T22:13:01Z)
(Faqja u zëvendësua me 'Alfred lala pederasti i shkolles')
Alfred lala pederasti i shkolles
[[Skeda:DVD two kinds.jpg|thumb|left|270px]]
'''DVD''' ''(Digital Versatile/Video Disc)'' është një medium për inçizimin e imazheve lëvizëse dhe vidio dhe duket si [[CD]], por ka më shumë kapacitet dhe ka dal si zëvendësues i [[VHS]] ''(Video Home System)''. DVD më së shumti përdoren për filma artistik.
== Llojet e DVD ==
{| class="wikitable"
|-
! Tipi i DVD !! Akronim !! Përshkrimi
|-
| DVD - vetëm për lexim(read only meory) || [[DVD-ROM]] || Ruan të dhëna, fragmente bashkëvepruese, audio dhe video,që mbështeten në DVD video dhe kompjuter format.
|-
| DVD - random Acces memory || [[DVD-RAM]] || Disk me mundësi të inçizimit, ngjajshëm me diskun, me mundësinë e rishkrimit rreth në 100 herë.
|-
| DVD Video || [[DVD-V]] || Read only DVD format që përdoret vetëm për filma
|-
| DVD Recortable || [[DVD-R]] || Inçizon një herë, depo për filma dhe të dhëna
|}
== Shiko edhe ==
* [[16:9]]
 
{{cung}}
 
[[Kategoria:DVD]]
[[Kategoria:Medium]]
Anonymous user