Ndryshimi mes inspektimeve të "Shani Pallaska"

44 bytes removed ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Shani Pallaska''' ishte [[aktor]] kosovar i [[teatri]]t, [[filmi]]t televiziv, dhe ekranit të madh. Ai u lind në [[Gjakova (komuna) | Gjakovë]] më [[1928]], por artin e tij e përkreu në [[Teatrin Krahinor të Prishtinës]] (TKP) dhe në studion filmike [[Kosovafilmi]]. Bashkë me aktorët [[Abdurrahman Shala]], [[Istref Begolli]], dhe [[Muharrem Qena]], Shaniu ishte pionier i aktrimit kosovar. Pas suksesit në Kosovë, Shaniu morri pjesë edhe në projekte filmike në pjesë tjera të ish-Jugosllavisë. VdiçVdiq[[Prishtinë]][[13 Janarjanar]] [[1999]].
'''Shani Pallaska''' ([[1928]] – [[13 Janar]] [[1999]])
 
Shani Pallaska ishte [[aktor]] kosovar i [[teatri]]t, [[filmi]]t televiziv, dhe ekranit të madh. Ai u lind në [[Gjakova (komuna) | Gjakovë]] më 1928 por artin e tij e përkreu në [[Teatrin Krahinor të Prishtinës]] (TKP) dhe në studion filmike [[Kosovafilmi]]. Bashkë me aktorët [[Abdurrahman Shala]], [[Istref Begolli]], dhe [[Muharrem Qena]], Shaniu ishte pionier i aktrimit kosovar. Pas suksesit në Kosovë, Shaniu morri pjesë edhe në projekte filmike në pjesë tjera të ish-Jugosllavisë. Vdiç në Prishtinë më 13 Janar 1999.
== Filmografia ==
{{artist-cung}}
 
[[Category:Biografi shqiptarësht]]
[[Category:Aktorë shqiptarë]]
12.723

edits