Ndryshimi mes inspektimeve të "Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2015/18"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: thumb|130px|Lorenzo Costa 001|Argonautët e Lorenzo Costa * ... kur u krijua miti për Argonautët nuk dihej se prej Danubit asnjë degë nuk çon n...)
 
* ... në vitin 1928 në vendin që sot quhet "Dikatër" (D4) u shpua e dha naftë pusi i parë në Shqipëri e nga ky moment [[Kuçova]] u hodh në hartat gjeologjike të botës si vendburim nafte dhe më vonë edhe në hartat politike dhe ushtarake ?
 
* ... para se të bëhej perandori ilirperandor [[Justiniani]] ilir u arsimua në Konstandinopojë në lëndet e drejtësisë, teologjisë dhe historisë romake dhe ishte gjithashtu një arkitet mjaft i zoti mes të tjerave ka planifikuar ndërtimin e Shën Sofisë dhe sot mendohet si një prej personazheve më eruditë të shekullit VI ?
 
* ... Futbollisti i Kombëtares shqiptare [[Besart Berisha]] është shpallur sulmuesi më i mirë i ligës australiane A-League kurse më 6 dhjetor të vitit 2006 regjistrohet në histori si shqiptari i parë që ka shënuar goal në UEFA Champions League ?