Dallime mes rishikimeve të "Jean-Baptiste Say"

+img
(+img)
[[File:Say - Lettres a M. Malthus, 1820 - 5496950.tif|thumb|''Lettres a M. Malthus'', 1820]]
'''Jean-Baptiste Say''' (Lion, [[5 janar]] [[1767]] – Paris, [[15 nëntor]] [[1832]]) ka qenë një ekonomist francez. Say ka qenë ekonomisti klasik kryesor francez; ishte gjithashtu gazetar dhe sipërmarrës në fushën e pambukut. Është i famshëm për [[Ligji i Say|Ligjin e Say-t]] dhe më në përgjithësi për shkak të qëndrimeve të tija liberiste.