Dallime mes rishikimeve të "Lakër turshi"

68 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Saurkraut (cropped).JPG|thumb|200px|Lakra turshi (Rasoji)]]
Më parë përgatitet shëllira. Për 10 litra [[ujë]] 2 1/2 filxhanë çaji me [[Kripa|kripë]]. Zihet dhe lihet të qëndrojë 12 orë. Zgjidhen [[lakra]] të ngjeshura të bardha, u hiqen gjethet jeshile, koçani i tepërt, lihen të tëra ose ndahen përgjysmë. Në fuçi druri, balte ose qelqi shtrohen gjethe lakre, vendosen kokat e lakrës të ngjeshura njëra pranë tjetrës, hidhen gjethe selinoje e kopër, dhe sipër gjethe lakre. Vihet një kapak prej dërrase me nj peshë të rëndë (gur të pastër) pastaj hidhet shëllirë dhe uthull ose më mirë pak acid acetik. Mbulohet sipër me napë të pastër, lidhet gryka e enës dhe lihet 8-10 ditë. Herë pas here i hiqet cipa që krijohet në sipërfaqe dhe pas 10-12 ditësh i kullohet lëngu një ditë po, një ditë jo dhe i hidhet përsëri sipër. Shëllira sipër lakrës duhet të jetë rreth 10 cm. Lakra është gati pas 20 ditësh dhe ruhet në vende të freskëta. Sipas dëshirës, gjatë përgatitjes së saj mund t'i shtohen [[karota]] ose panxharë. Në disa krahina të vendit tonë lakrës turshi i hedhin edhe speca.