Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Nezza. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
Përshëndetje Nezza! Mirëseedhe në Wikipedian e gjuhës shqipe!
Wikipedia është një enciklopedi e lirë. Kjo do të thotë se gjithkush mund të jap një kontribut personal duke ndihmuar me dijet e tij. Kontribo edhe ti vullnetarisht në projekt!
Fillimisht, për t'u njohur me hapat e para që duhet të bëjnë përdoruesit e rinj në Wikipedia, të rekomandojmë të klikosh këtu. Për ndihmë më të avancuar mund të shfletonsh edhe faqet ndihmëse në shqip, ose ato në anglisht. Për pyetje më të hollësishme duhet të kontaktosh Kuvendin, se aty zakonisht do të marrësh përgjigjet më të shpejta e më me vlerë. Ki parasysh se dërgimi apo shkarkimi i materialeve që cënojnë sado pak të drejtat e autorit është i pa pranueshëm. Në qoftë se do të dërgosh apo të shkarkosh një material të cilin ti e ke publikuar edhe në vende të tjera, rekomandohet të konsultohesh më parë me stafin drejtues.
Nezza, ti duhet të shkruash në gjuhën shqipe dhe të përdorësh gërmat Ë, Ç, ë, ç në fjalët e duhura. Artikujt duhen shkruar duke u bazuar nga parimi i pikëpamjes neutrale. Për çdo informacion apo paqartësi mund të pyesësh te Kuvendi një administrator ose një përdorues aktiv. Për këtë shiko "listën e ndryshimeve të fundit" (?). Për të hapur një diskutim të ri shtyp butonin (+) dhe fillo të shkruash tekstin. Mos harro që në fund të çdo mesazhi të lënë në faqet e diskutimit të firmosësh me ~~~~ ose edhe duke klikuar butonin përkatës tek shiriti i komandave. in line
Deutsch  -  English  -  Hrvatski  -  Nederlands
Mirëseerdhe Nezza! Wikipedianët të urojmë punë të mbarë dhe të suksesshme.
Informacione
Gnome-x-office-presentation.svg 1. Udhëzues
Udhëzues për fillestarët
Gnome-image-x-generic.svg 2. Skedari
Rregullat e përdorimit të figurave
Tools.svg 3. Sigurimi i cilësisë
Ndihmo dhe ti!
Gnome-help-browser.svg 4. Ndihmë
Ndihmë në wikipedia
Gnome-help-faq.svg 5. Faqja kryesore
Këtu diskutohen dhe merren vendime të rëndësishme
Gnome-system-log-out.svg 6. Ndihmë të shpejtë
Për punë në wikipedinë
Stop hand.svg 7. Politikat e Wikipedias
Konflikt interesi ?Politikat e bllokimit !


--Lem31  29 Gusht 2008 21:32 (CEST)

Figura pa licenseRedakto


  • Nderro licensen e figures sepse nuk eshte e drejte, eshte license e gabuar. Shih faqen e diskutimit te figures. Puntori 17 Shtator 2008 23:15 (CEST)


LicensaRedakto

Pershendetje Nezza,
Te uroj per punen qe ben dhe kerkimi i licensimit te figurave e ben qe figurat ne te ardhnen te rrine te qeta perndryshe heret a vone figurat me license te gabuar ose pa license do e grisen.
Licensimi i figurave
E shoh se disa foto ti i ke punuar duke i marr nga kopertina librash e burime tjera, por kjo prap se prap nuk eshte foto e juaja dhe nuk mund ti vendoset stampa PD-self ose GFDL-self sepse fotoja vetem eshte skenuar dhe asgje tjeter, pra e drejta e autorit i takon tjeterkujt.
Vetem ne rast se e ke ber foton vet, ose e ke punuar ndonje grafik, ose vizatuar me dor dicka atehere mund te vendoset nen licensen se eshte e jotja.
Flm per mirkuptim. Puntori 18 Shtator 2008 21:51 (CEST)


FalenderimRedakto

Përshëndetje Puntori, Unë ju falenderoj sinqerisht për këshillat që i mora nga ju, sepse me figura akoma nuk e kam përvojën e duhur. Këshillat në çdo herë janë të mirseardhura. Flm shumë. Nezza.


Shablonet / StampatRedakto

Pershendetje,
nese doni qe nje strukture te caktuar te e perdorni ne disa artikuj duke e perseritur ate 100% ne formen e njejte atehere krijoni stampa stampa mund me se thjeshti te krijohet duket futur kodin {{...}} brenda nje artikulli ne te cilin don te e futish ate. Shembull don te e krijosh nje stampe trupi i njeriut atehere shkruaj ne artikull {{trupi i njeriut}} kur do ta ruash artikullin duke kryer ndryshimet do te krijohet nje lidhje (link i zbrazet e hap ate dhe e fut kodin te cilin don te e perseritesh ne artikujt e caktuar. Pastaj ate strukture mund te e perdoresh ne artikujt tjere duke perdorur vetem kodin {{trupi i njeriut}}. Kurse linku direkt i stamapve eshte : http://sq.wikipedia.org/wiki/stampa, pra http://sq.wikipedia.org/wiki/ eshte i perbashket per tegjitha pjeset kurse per keto struktura te quajtura stampa shkruhet: Stampa:... (dhe emri cilin don te e perdoresh). Une nuk e di se nese me shqip eshte stampe apo shabllon, kete perkthim kur jam aktivizuar ne wikipedia shqip e kam hasur dhe as nuk jam munduar te e diskutoj ose analizoj. Puntori 13 Tetor 2008 22:59 (CEST)

StampaRedakto

Per filma dhe seria perdori stampat me te reja, ne vend {{InterMovie}} dhe {{Movie-Box}} perdore {{Infobox Film}} dhe per seriale ne vend te {{Box-Seria}} perdore {{Infobox Televizion}}. --Proud To Be Albanian diskuto°) 7 Nëntor 2008 23:55 (CET)

VitetRedakto

Pershendetje,
eshte gabim te shkruhet viti shembull: [[1999.]], pra duhet shkruar pa pike ne fund ose nese nevojitet pika etehere pas ]] duhet vendosur. Puntori 24 Nëntor 2008 00:44 (CET)

FalenderimRedakto

Përshëndetje, Nezza ! Po bën një punë të mirë në Wikipedia me përkthimin e artikujve nga kroatishtja. Thjesht të përgëzoj dhe dëshiroj të të inkurajoj. Po qe se do të kesh nevojë për ndihmë më pyet edhe mua. Punë të mbarë! -- Euriditi  23 tetor 2013 20:37 (CEST)

TipografiaRedakto

Tung, a mund të na sigurosh burimet prej nga e ke krijuar tekstin për tipografinë? —Anna Comnena (diskutimet) 9 Shtator 2014 18:50 (CEST)

Butoni parapamje, "preview"Redakto

Kur bën redaktime të vogla në një artikull mund të shtypësh butonin parapamje, pra pa e shpëtuar artikullin në çdo modifikim të vogël... -- Mr.Pseudo 27 korrik 2015 12:00 (CEST)

Participate in the Ibero-American Culture Challenge!Redakto

Hi!

Iberocoop has launched a translating contest to improve the content in other Wikipedia related to Ibero-American Culture.

We would love to have you on board :)

Please find the contest here: https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Translating_Ibero_-_America/Participants_2016

Hugs!--Anna Torres (WMAR) (diskutimet) 10 maj 2016 16:40 (CEST)

Share your experience and feedback as a Wikimedian in this global surveyRedakto

  1. ^ This survey is primarily meant to get feedback on the Wikimedia Foundation's current work, not long-term strategy.
  2. ^ Legal stuff: No purchase necessary. Must be the age of majority to participate. Sponsored by the Wikimedia Foundation located at 149 New Montgomery, San Francisco, CA, USA, 94105. Ends January 31, 2017. Void where prohibited. Click here for contest rules.

Your feedback matters: Final reminder to take the global Wikimedia surveyRedakto

(Sorry to write in English)

AmbasadatRedakto

Përshëndetje!

Ky është një mesazh gjysmë i automatizuar për të verifikuar dëshirën tuaj për të vepruar si ambasador i Wikipedia-s shqip në lidhje me gjuhët që keni zgjedhur te faqja Wikipedia:Ambasadat. Faqja në fjalë do të pësojë së shpejti disa ndryshime në organizim si pjesë e programit standardizues ndërwiki të ndërmarrë nga unë. Modeli përfundimtar i saj do të jetë i ngjashëm me faqen këtu. Të lutem, lexo me kujdes hyrjen te faqja në fjalë dhe përgjigju poshtë këtij mesazhi nëse dëshiron të vazhdosh të jesh ambasador, dhe nëse po, përcakto gjuhët. Një mungesë e përgjigjes tënde për më shumë se 1 javë nga data e dërgimit të mesazhit do të nënkuptojë refuzimin e detyrës së ambasadorit. Kini parasysh se mesazhi në fjalë vlen vetëm për ambasadorët e parë që do të mbarten në versionin e ri të faqes nga faqja aktuale. Pasi ndryshimet të kenë përfunduar çdokush mund të shtojë dhe heqë lirisht emrin e tij nga lista e ambasadorëve. - Klein Muçi (diskutimet) 21 maj 2019 18:28 (CEST)


Faqet me ndryshime në pritjeRedakto

Përshëndetje!

Ky është një mesazh gjysmë i automatizuar i dërguar te të gjithë personat që kanë veglat e kontrolluesit (duke përjashtuar administratorët). Kontrollimi është një privilegj i cili u jepet vullnetarëve, redaktimet e të cilëve kanë qenë të sakta dhe i kanë shërbyer komunitetit. Përveç privilegjit që t'u pranohen menjëherë redaktimet që bëjnë, kushdo që ka veglat e kontrolluesit ka gjithashtu përgjegjësinë për të kontrolluar redaktimet e të tjerëve. Kjo gjë mund të realizohet lehtësisht duke parë ndryshimet më të fundit me anë të një shtypjeje te butoni majtas që lexon Ndryshimet më të fundit. Një mënyrë tjetër për ta realizuar këtë gjë, është me anë të faqes këtu e cila gjendet te Faqet speciale. Faqja e mësipërme liston të gjitha faqet me ndryshime në pritje sipas kohës që ato janë kryer. Aktualisht, Wikipedia ka 148 kontrollues e megjithatë së shpejti do të kapim numrin e 500 faqeve me ndryshime në pritje nëse nuk fillohet kontrollimi masiv i tyre. Faqet me më shumë kohë në pritje kanë rreth 1 muaj aty. Nëse për 1 muaj bëhen rreth 500 faqe me ndryshime në pritje atëherë kuptohet që procesi i mirëmbajtes është një proces i cili duhet të jetë i vazhdueshëm pasi mund të dalë jashtë kontrollit me shpejtësi.


Ju lutem, ndihmoni të kontrollojmë ndryshimet në pritje dhe ç'është më e rëndësishmja, ndihmoni të ndërgjegjësojmë vullnetarët kontrollues në komunitetin tonë për privilegjet e përgjegjësitë që ata kanë. Konsideroni gjithashtu mundësinë e vendosjes së stampës {{Kontrollues topicon}} në faqen tuaj të përdoruesit për të treguar gjendjen tuaj si kontrollues si dhe për të bërë më të lehtë gjetjen dhe kontaktimin tuaj nga komuniteti në rast nevoje. Për çdo pyetje në lidhje me procesin e kontrollimit apo të vendosjes së stampës mos ngurroni të më shkruani në faqen time të diskutimeve. - Berishasinan (diskutimet) 24 maj 2019 16:43 (CEST)